Budowa domu kanadyjskiego – szybko, tanio, komfortowo – od pewnego czasu ogromną popularnością cieszą się domy kanadyjskie. Co w nich takiego znajdziemy, że zaskarbiają sobie sympatię serc milionów Polaków marzących o swoich pierwszych własnych domach? Czynników, jak zwykle w tych przypadkach, jest mnóstwo. Przede wszystkim, stawianie domów kanadyjskich od postaw jest przedsięwzięciem w stu procentach ekologicznym, do tego dochodzą niskie koszty inwestycji. W praktyce są one znacznie niższe, niż w przypadku murowanych domów.

Zaoszczędzamy tutaj na wielu miesiącach pracy, bo nie trzeba kopać fundamentów pod zabudowę murowaną. Okazuje się, że piwnica w domu nie jest już aż tak niezbędna, jak mogłoby się nam wydawać wcześniej. Domy – zgodnie z nazwą – przywędrowały do nas z drugiej półkuli, zza oceanu. Początkowo ich propagowaniem w Europie zaczęła się zajmować Skandynawia, potem przyszedł czas na Niemcy, Holandię, Francję, aż w końcu domy tego rodzaju zadomowiły się u nas. Jak to wygląda w praktyce? Statystyki oraz obserwacje badawcze mogą sprawić, że niektórzy poczują się zaskoczeni.

Ucieczka od blokowiska

Budowa domu kanadyjskiego - szybko, tanio, komfortowo

Nowoczesne domy kanadyjskie Szczecin są przede wszystkim tanią i niezawodną metodą na to, by po latach mieszkania w ciasnych blokach wreszcie zaznać wygody mieszkania w przestronnych i ciepłych wnętrzach. Cechą charakterystyczną domów kanadyjskich jest przede wszystkim to, że do ich tworzenia wykorzystuje się wyłącznie materiały bezpieczne dla środowiska, a więc drewno, jego pochodne oraz całe zespoły materiałów ekologicznych odpowiadających za ocieplenie budynków.

Klasyczne domy kanadyjskie najczęściej są niskie, ale na szczególne życzenie inwestorów dana firma budowlana może wykonać domek jedno lub kilkupiętrowy. Domy kanadyjskie mogą być urządzane i projektowane w przeróżnych stylach. Tyleż pomysłów, ile gustów wśród społeczeństwa. Nie ma jednej słusznej metody na aranżację tego rodzaju domków od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Obserwując style domów kanadyjskich w różnych krajach, można odnieść wrażenie, że w danym państwie dominuje określony, odmienny w stosunku do innego, styl. To świetnie, przynajmniej na mapie miejskich i wiejskich krajobrazów widać jakieś zróżnicowanie.

Tanio, szybko i wygodnie!

Dążąc do sedna sprawy – dlaczego tak wiele rodzin decyduje się na posiadanie domów kanadyjskich? Znów mnożyć się będą odpowiedzi. Dlaczego mamy zaciągać kredyt bankowy na kilkadziesiąt tysięcy złotych na ciasne mieszkanie w starym budownictwie, skoro już za około 50 tysięcy złotych uda się nam postawić skromny, ale bardzo wygodny domek kanadyjski z drewna i materiałów ekologicznych? Odpowiedzcie sobie sami na to pytanie. Nie zawsze trzeba iść drogą ogółu i w celu zaimponowania rodzinie oraz znajomym czterema kątami  wybierać pierwsze z brzegu rozwiązanie mieszkalne na kiepskim poziomie, by potem tego żałować.

Domy kanadyjskie są inwestycjami wysokiej jakości, wartymi swojej ceny oraz wszelkich poświęceń. Od momentu nawiązania kontaktu z wybraną firmą budowlaną do chwili przekroczenia progu nowego domu minie zaledwie kilka miesięcy. Nie osiągniemy takiego wyniku w przypadku żmudnego stawiania domu murowanego.

Lokalizacje na domy kanadyjskie

Zanim domy kanadyjskie zostaną postawione na stabilnym gruncie, trzeba przedtem rozważyć jeszcze kupno działki, na jakiej tego rodzaju budynek powstanie. Z racji swojego ekologicznego charakteru domki kanadyjskie najlepiej prezentują się na tle piękna naszej krajowej przyrody. Chociaż rozumiemy także rozwiązania w postaci całych osiedli złożonych z takich domków. Klimat jednak osiąga się wtedy, gdy taki dom usytuowany jest nieco na uboczu, z dala od tłoku cywilizacji i hałasu dobiegającego z podwórek sąsiadów.

Można więc zbudować sobie dom w samym środku lasu. To idealna propozycja dla wszystkich samotników oraz osób pragnących tymczasowo lub na stałe odciąć się od miasta. Wielbiciele spacerów brzegiem morza z pewnością będą zachwyceni, jeśli tego rodzaju domek będzie można postawić niemalże przy sąsiedztwie malowniczej plaży. A już w ogóle widok z okna domku na morze byłby optymalną atrakcją dla wszystkich romantyków.

Pierwszy dom

Lekkie w utrzymaniu domki kanadyjskie poleca się między innymi młodym małżeństwom pragnącym uciec przed widmem wspólnego mieszkania z teściami. Coraz częściej na domki kanadyjskie decydują się także single oraz osoby starsze. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by w elegancko zaprojektowanym domku kanadyjskim zamieszkały np. dwie rodziny. Takie domki buduje się na zasadzie klasycznych „bliźniaków”. Każdą połowę więc może zamieszkać jedna rodzina.

To wspaniałe rozwiązanie, jeśli dzieci chcą mieć rodziców blisko siebie lub jeśli grupa przyjaciół chciałaby mieszkać w jednym miejscu. Jeśli chodzi o ogrzewanie domków kanadyjskich, nie wymagają one tak sporego nakładu opału, jak domki murowane. Wszystko dlatego, że zastosowane materiały ociepleniowe skutecznie chronią wnętrza domków przed zimnem do tego stopnia, że w porównaniu z domami murowanymi i nieocieplonymi, wszelkiego materiału opałowego zużywa się tutaj znacznie mniej.