Laserowe odmładzanie: młodsza skóra w zasięgu ręki – młodość skóry można przedłużyć, dbając o jej odpowiednią kondycję. Kliniki medycyny estetycznej prześcigają się w ofertach zabiegów, które mają za zadanie zagęścić, zrewitalizować i ujędrnić skórę. Jednym z najpopularniejszych i przynoszących najlepsze efekty zabiegów jest resurfacing twarzy, czyli jej laserowe odmładzanie. Na czym to polega? Czy procedura jest bolesna? Jak dbać o twarz po zabiegu?

Lasery w medycynie estetycznej

Wszystkie zmiany starcze które obserwujemy wiążą się z powstawaniem przebarwień, melasmy, zmarszczek, bruzd, utraty sprężystości skóry i jej zmieniającym się kolorytem. Laseroterapia pozwala na całościową odbudowę skóry na wielu poziomach. To dlatego jest tak cenionym narzędziem w walce z upływającym czasem. W zależności od intensywności wykonywanego zabiegu specjalista może poprawić nasz owal twarzy, zamknąć rozszerzone pory, usunąć niechciane naczynka i wygładzić skórę.

Jaki laser na twarz

Jednym z najpopularniejszych laserów stosowanych w polskich gabinetach jest laser frakcyjny eCO2. Na czym polega zabieg? Wiązka laserowa wykonuje w skórze siatkę mikrouszkodzeń (niewielkich nakłuć), czym powoduje stan zapalny wymuszający na organizmie uruchomienie procesów odbudowujących. Takie kontrolowane miniuszkodzenia powodują intensywną produkcję kolagenu i elastyny – naturalnie występujących w skórze białek, działających na skórę jak rusztowanie i odpowiadających za jej jędrność. W młodym wieku te białka są naturalnie produkowane, jednak w pewnym wieku powinniśmy pomagać organizmowi w ich wytwarzaniu.

Kiedy wykonać zabieg laserowy

Laserowe odmładzanie: młodsza skóra w zasięgu ręki

Ze względu na kontrolowane uszkodzenia, skóra po zabiegu laserowym jest mniej odporna na działanie promieni UV. Mogą one skutkować pojawianiem się nieestetycznych przebarwień i poparzeniami słonecznymi. Zabiegi medycyny estetycznej są najczęściej wykonywane w okresie najmniejszego nasłonecznienia: od września do kwietnia, a bezpośrednio po procedurze należy przez kilka miesięcy chronić cerę kremem z wysokim filtrem UV. Jeśli chcemy uzyskać naprawdę spektakularne efekty, lekarz zasugeruje nam kilka zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. Pacjentki, które z różnych względów muszą poddać się zabiegowi w okresie większego nasłonecznienia powinny wystrzegać się wystawiania skóry na słońce przez kilka tygodni po zabiegu.

Czy zabieg laserowy jest bolesny

Większość pacjentek, które decydują się na laserowe odmładzanie skóry boi się bólu podczas zabiegu. Obawy w wielu przypadkach są nieuzasadnione: przed wykonaniem procedury twarz smaruje się maścią znieczulającą, co minimalizuje nieprzyjemne odczucia związane z działaniem wiązki laserowej. W przypadku bardzo rozległego zabiegu lub użycia wysokich parametrów (najczęściej podczas usuwania blizn) możesz czuć nieprzyjemnie wysoką temperaturę w miejscu działania lasera. Po zabiegu otrzymasz od lekarza zimny okład, który schłodzi skórę i zmniejszy dolegliwości bólowe.