Zarządzanie nieruchomościami od podstaw wymaga od osób na określonych stanowiskach skrupulatnego pilnowania przeprowadzanych sezonowo procedur. Właściwie, każda pora roku kojarzy się z określonymi kontrolami. Sprawdzony zarządca nieruchomości bardzo wiele pracy ma zwłaszcza wiosną, gdy trzeba skontrolować ogólny stan techniczny budynku i wszystkie możliwe instalacje. Wiadomo, że po długiej oraz wymagającej zimie warto będzie skontrolować dokładnie stan systemu ogrzewania.

Ignorowanie tego zagadnienia przez całe lata może sprawić do nieprawidłowej pracy systemów grzewczych oraz narażanie mieszkańców danej wspólnoty na zagrożenie zdrowia, a nawet życia! Dlatego tak ważne jest, żeby nie przesuwać w czasie ewentualnych oględzin instalacji, nie poddawać się lenistwu i działać tak, aby mieszkańcy wybranej wspólnoty mogli czuć się w pełni bezpiecznie. Nie tylko instalacje na wiosnę wymagają szczegółowych oględzin zarządców wraz z asystentami, trzeba też wziąć pod uwagę wszelkie aspekty wizualne budynków przeznaczonych do mieszkania.

Dbanie o estetykę budynków

Zarządzanie nieruchomościami od podstaw

To poniekąd także zadanie dla zarządzających nieruchomościami. Ten, zarządzanie nieruchomościami traktować jako swoje zawodowe lub dodatkowe zajęcie, powinien zwracać baczną uwagę na stan zewnętrznych murów oraz elewacji w budynkach. Dużo one mówią o okolicy i jej mieszkańcach, dlatego nie można pozwolić, by wyblakłe elewacje budynków straszyły w ciągu pozostałych części roku, zwłaszcza wtedy, gdy dane miasto przeżywa napływ turystów.

Zadaniem zarządzającego jest zatem sprowadzenie na miejsce funkcjonowania budynku właściwej grupy remontowej, która swoimi działaniami odświeży stan murów, a także naprawi wszelkie usterki związane z niszczejącymi fragmentami danych budowli pod wpływem czasu. Jeśli chodzi o kolor elewacji, wybór rozwiązania dekoracyjnego w postaci grafiki, która miałaby być umieszczona na ścianie, poleca się przeprowadzić zebranie całego zarządu nieruchomości, gdzie na podstawie określonych propozycji wybierze się tą odpowiadającą większości zebranych mieszkańców.

Czy zarządca nieruchomością może być jednocześnie jej dozorcą?

Oczywiście, że tak! Posiadając uprawnienia do zarządzania nieruchomościami, każdy zarządca może pełnić funkcje dozorcy nieruchomości, tylko mało kto decyduje się na tego typu rozwiązania. Dlaczego? Ponieważ przebywając stale na miejscu tylko prosimy się o to, aby drzwi do naszego mieszkania nie zamykały się i by ataki mieszkańców z coraz liczniejszymi prośbami nie ustawały. Zarządca nieruchomości „na dochodne” ma znacznie łatwiej od zarządcy mieszkającego na miejscu i nie raz już to zostało udowodnione.

Lepiej nie aranżować własnej prywatności w tej samej przestrzeni, w której mieszkają osoby będące – jak by nie było do pewnego stopnia – pod naszą opieką. Chodzi też o to, aby zachować pewną higienę relacji. Możliwość pojawiania się okazjonalnie i w przypadkach problemów, które naprawdę wymagają naszego udziału to najlepsze, co może zrobić zarządca nieruchomości namawiany do tego, by zamieszkać w tym samym bloku, którym zarządza.

Jak ma się odnajdować początkujący zarządca nieruchomości?

Początki odnajdowania się na stanowisku zarządcy nieruchomości mogą wydać się trudne, zwłaszcza, gdy z dnia na dzień dokumenty do kontroli oraz analizy i oddania we właściwe ręce piętrzą się z dnia na dzień. Ułatwieniem w segregacji oraz przetwarzaniu wszelkich dokumentów mających związek z zarządzaniem nieruchomościami może być program do zarządzania nieruchomościami zarówno w postaci budynków mieszkalnych, jak i działek przeznaczonych na budowę.

Ważne jest skrupulatne przechowywanie dokumentów przybywających z dnia na dzień. Tylko człowiek o silnej woli porządku jest w stanie opanować ten urzędniczy chaos. Zarządzanie nieruchomościami to jedna z tych dziedzin, gdzie przetwarza i gromadzi się najwięcej dokumentów. Bardziej w tej dziedzinie wygrywają już chyba tylko firmy pożyczkowe.

Zarządzać dużą nieruchomością

Czasami pewne obowiązki mają prawo przekroczyć nasze możliwości fizyczne i intelektualne. Nikt nie jest niezawodny, a po pewnym czasie problemów do rozwiązania może przybyć na tyle sporo, że zarządca sam wszystkiego nie udźwignie. Co zrobić w takiej sytuacji? Z pewnością dobrym pomysłem będzie odgórne lub osobiste zatrudnienie asystenta. We dwie osoby można z wieloma zagadnieniami poradzić sobie znacznie szybciej, niż w pojedynkę.

Dzielenie obowiązków dotyczących zarządzania nieruchomościami sprawi też, że będziemy mieli więcej czasu na inne dziedziny życia, a także na odpoczynek wśród naszych najbliższych. Co to jest zespołowe zarządzanie nieruchomościami, jeśli zdecydujemy się wprowadzić w tajniki tematu kogoś zaufanego? Może być to nawet ktoś z rodziny, jeżeli zarząd nie będzie widział przeciwwskazań. Wiadomo nie od dziś, że najlepiej pracuje się nam wśród osób zaufanych, a więc bliskich. Musimy jednak pamiętać o tym, że bez względu na wszystko, kompetencje i znajomość tematu mają zdecydowane pierwszeństwo przed sympatiami i więzami krwi.