Oczyszczanie i usuwanie starej powłoki z jachtów – poznaj zabieg piaskowania! Właściciele jachtów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że utrzymanie jednostki w czystości jest niezwykle ważne, jak i również niejednokrotnie trudne. Na szczęście istnieją sposoby, które umożliwiają szybko i sprawnie usunąć wszelkie zabrudzenia. Jednym z nich jest m.in. piaskowanie jachtów, które często nazywane jest również sodowaniem. Wynika to z tego, że często kruszywem użytym do czyszczenia za pomocą strumienia ciśnienia jest właśnie soda spożywcza. Co warto wiedzieć o takim zabiegu?

Jak wygląda piaskowanie jachtów?

Zabieg piaskowania jachtów wykonuje się w celu przywrócenia dawnego blasku jednostce. Za pomocą strumienia z drobnym kruszywem można w łatwy i skuteczny sposób usunąć praktycznie każde zabrudzenie z jednostki. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach podczas piaskowania. W zależności od stopnia zabrudzenia jachtu, należy dobrać odpowiednie ciśnienie. Nie może ono być ani za małe, ani zbyt duże. Strumień z małym ciśnieniem może być niewystarczający do całkowitego oczyszczenia jednostki. Natomiast zbyt duży strumień może powodować różnego rodzaju uszkodzenia na powierzchni jachtu, szczególnie jeśli w niektórych aspektach będzie ona już trochę zniszczona. Aby upewnić się, że ciśnienie w strumieniu jest odpowiednio dobrane, należy wykonać szybki test na niewielkiej powierzchni jachtu. W tym celu wystarczy skierować strumień na powierzchnię i zaobserwować, jaka dokładnie wystąpiła reakcja. Jeśli nie zauważymy nic szczególnego, a zanieczyszczenia z jachtu będą skutecznie usuwane, to prawdopodobnie idealnie dobraliśmy ciśnienie do stopnia zabrudzenia jachtu. Zabieg piaskowania jachtów z wykorzystaniem dodatkowej sody spożywczej posiada wiele zalet. Jakie zalety posiada piaskowanie jachtów?

  • usuwa najbardziej rozmaite warstwy i powłoki zanieczyszczeń,
  • skutecznie radzi sobie również z grzybem i mchem,
  • nie skutkuje powstawaniem zacieków,
  • nie wpływa w żaden sposób na drewno,
  • jest prosty, a co najważniejsze efektywny.

Piaskowanie jachtów vs ręczne czyszczenie

Sporo osób niejednokrotnie rozważa wykorzystanie metody ręcznego oczyszczania jachtu. Jednak takie działanie może być bardzo czasochłonne. W niektórych przypadkach może trwać nawet wiele tygodni pracy, a z pewnością dokładne oczyszczenie nawet małego jachtu nie będzie trwało krócej niż kilka dni. Nawet zastosowanie wysokiej jakości papieru ściernego tak naprawdę na nic się zda. Ręczne czyszczenie jachtów ma jeszcze jeden ogromny minus. Mianowicie są to niejednokrotnie prace, które stwarzają niebezpieczeństwo dla człowieka. Otóż w niektórych przypadkach usilnie chcemy usunąć starą farbę z jachtu. Niestety, ale niektóre z powłok lakierniczych posiadają w sobie różnego rodzaju substancje biobójcze. Wdychanie ich przez człowieka stanowi spore zagrożenie dla zdrowia. Natomiast piaskowanie jachtów nawet z wykorzystaniem sody spożywczej jest jak najbardziej bezpieczne. Ponadto skutecznie usuwa ono wszelkiego rodzaju stare warstwy farby i nie tylko. Co najważniejsze, manipulacja ciśnieniem pozwala zupełnie nie naruszyć pierwotnej powłoki jachtu. Dodatkowo soda spożywcza jest w pełni rozpuszczalna w połączeniu z wodą, dzięki czemu jest w bezpieczna zarówno dla jednostki, jak i dla człowieka. Jak więc widać, piaskowanie jachtów zdobywa kolejną przewagę nad wielodniowym czyszczeniem ręcznym.

Jakie zabrudzenia jest w stanie oczyścić piaskowanie jachtu?

Zabieg piaskowania jachtów jest bardzo skuteczny, przez co radzi on sobie praktycznie ze wszelkimi zabrudzeniami czy też niechcianymi powłokami. Bardzo dobrze sprawdza się nawet w przypadku potrzeby usunięcie żelkotu, a więc zewnętrznej warstwy z laminatu. Pełni on ważną rolę w jednostce, ponieważ odpowiada za ochronę przed wszelkim działaniem warunków atmosferycznych, a ponadto odpowiada za estetykę. Jednak z biegiem czasu ulega on zniszczeniu i wymagana jest dogłębna renowacja. Piaskowanie w tym przypadku jest idealnym procesem, który pozwala skutecznie usunąć stare pozostałości, dzięki czemu bez problemu nałożymy nowy podkład epoksydowy czy też warstwę żelkotu. Nawet osoby pasjonujące się jednostkami wodnymi w sposób amatorski, wiedzą jak ważną rolę odgrywa farba antyporostowa. Dzięki niej jednostka nie jest porośnięta różnymi muszlami, glonami czy też innymi szkodnikami. Po pierwsze nie prezentuje się to zbyt estetycznie, a po drugie negatywnie wpływa na poruszanie się jachtem po wodzie. Taką powłokę antyporostową wykonuje się stosunkowo często, jednak nie zawsze zaleca się nakładanie jednej powłoki na drugą. W większości przypadków kolejna powłoka może powodować rozmaite problemy, dlatego przed nałożeniem należy usunąć starą. W szybki sposób umożliwia to proces piaskowania jachtów czy też sodowania. Zastosowanie tego zabiegu pozwala usunąć starą farbę, dzięki czemu powierzchnia będzie przygotowana na nową warstwę. Warto zaznaczyć, że nie musimy usuwać podkładu antyosmotycznego. Jak widać oczyszczanie jachtów może być proste, szybkie i skuteczne. Należy jednak w odpowiedni sposób podejść do sprawy i wybrać najbardziej efektywną metodę.