Test urządzenia wielofunkcyjnego Epson EcoTank L3151 — czy warto go kupić? Urządzenie wielofunkcyjne to jedno z tych urządzeń, które powinien mieć prawie każdy dom. Mogą ułatwić życie – zwłaszcza, że ​​każdy musi co jakiś czas coś wydrukować lub zeskanować, a „w mieście” nie zawsze ma na to czas i okazję. Chociaż Epson EcoTank L3151 nie jest moim pierwszym urządzeniem tego typu, to z nim mam do czynienia od dłuższego czasu. Jak go widzę? Czy jestem zadowolony? Co mnie najbardziej niepokoi? W mojej krótkiej recenzji skupię się na nich wszystkich.

Epson EcoTank L3151 — pierwsze wrażenia

Kupując Epson EcoTank L3151, martwiłem się głównie pozytywnymi opiniami użytkowników — ponieważ mieli przewagę, postanowiłem spróbować. Zniechęcona drukarką laserową, jej jakość nie spełniła moich oczekiwań, zawodziła mnie na każdym kroku, a moje wymagania były bardzo niskie. Mimo to Epson, gigant na rynku takiego urządzenia, mnie zaskoczył.
Pierwsza dotyczy wyglądu i konstrukcji tego wszechstronnego urządzenia. Największe obawy budzi obecność zbiorników z atramentem w specjalnie przygotowanych panelach bocznych. Wiedziałem, że będzie to przydatne i byłem dość zaskoczony, że nie musiałem rozbierać urządzenia podczas napełniania atramentu i nie musiałem się zastanawiać, gdzie właściwie to zrobić. Drukarka jest czarna, co moim zdaniem jest jedynym kolorem. Sama forma sprawia wrażenie bardzo solidnej.

Epson All-in-One — czy nadaje się do codziennego użytku?

Test urządzenia wielofunkcyjnego Epson EcoTank L3151

Test urządzenia wielofunkcyjnego Epson EcoTank L3151

Po pierwszym miesiącu użytkowania drukarki Epson mogę stwierdzić, że nie należy ona do najdroższych w użytkowaniu. Używam bardzo mało atramentu i nadal cieszę się najwyższą jakością wydruków. Ponieważ celowałem w model, który nie pozbawiłby mnie własnych oszczędności, pomyślałem, że to była wtedy ogromna zaleta. Ten sentyment utrzymuje się do dziś i nadal uważam to urządzenie za jedno z najwydajniejszych na rynku. Według producenta jest w stanie wydrukować 4500 stron czarno-białych i 7500 stron kolorowych (przy użyciu jednego pełnego atramentu). Mogę w to uwierzyć, nawet jeśli nigdy nie liczę.

Epson EcoTank L3151 płynnie przechodzi do funkcji skanera i bardzo dobrze z nim współpracuje. Obsługuje rozdzielczości do 1200 x 2400 dpi. Potrafi szybko przetworzyć nawet najbardziej wymagające strony – skanowanie czarno-białych stron zmarnowało dla niego 11 sekund. Skanowanie w kolorze zajmuje mu 28 sekund. Nie jest najlepszy, ale na pewno sprawdzi się w domu.

Bardzo podoba mi się możliwość podłączenia drukarki do komputera przez sieć WiFi. Ponieważ na moim stoisku jest już dużo kabli i przewodów, a drukarkę i skaner chcę umieścić z dala od nich, jest to funkcja, która bardzo mi się podoba, ale też bardzo pożądana. Epson EcoTank L3151 umożliwia drukowanie za pomocą aplikacji mobilnej — ale nie ma własnej aplikacji. Jedyne, co obsługuje, to Google Cloud.

Zauważyłem, że Epson EcoTank L3151 lubi „zostać”, a atrament lubi „zamarzać” w zbiorniku. Dzieje się tak, gdy nie używasz go przez dłuższy czas – dlatego najlepiej używać go przynajmniej raz w tygodniu.

Epson EcoTank L3151 — zalety i wady

Ponieważ od dawna korzystam z urządzenia wielofunkcyjnego Epson, wiem, czego mu brakuje i co można ulepszyć, aby był lepszy lub bardziej wydajny. Po pierwsze brakuje mi wyświetlacza wbudowanego w urządzenie. Bez niego trudno jest kontrolować stan drukowania, zwłaszcza gdy drukarka znajduje się daleko od komputera, który ją wyświetla (lub podczas drukowania z urządzenia mobilnego). Skaner w tym urządzeniu też jest po prostu przeciętny – nie ma w tym nic specjalnego.

Mimo to EcoTank firmy Epson ma wiele do zaoferowania, co moim zdaniem zdecydowanie przewyższa jego wady. Do najważniejszych z nich należą:

  • opłacalność,
  • jakość wydruku,
  • możliwość połączenia bezprzewodowego,
  • bardzo szybkie drukowanie i skanowanie.

Werdykt – czy warto?

Epson EcoTank L3151 to urządzenie, którego zakupu nie żałuję i niezawodny partner nawet w bardzo krytycznych sytuacjach. To urządzenie wielokrotnie uratowało moją skórę. Co najważniejsze, jest jednak znacznie lepszy niż jego – często droższe – odpowiedniki. Jest bardzo łatwy w użyciu, a wymiana atramentu zajmuje tylko kilka minut. Cieszę się, że atramenty te są bardzo ekonomiczne i długotrwale zachowują swoją przystępną cenę. Podsumowując swoją tezę, muszę powiedzieć, że uważam, że Epson EcoTank L3151 to wartościowe i dobrze działające urządzenie. Nie powiedziałbym, że wygrywa z konkurencją, bo jeszcze się tym nie zajmowałem. Wspomnę tylko, że spełnia nawet najśmielsze oczekiwania użytkowników pod względem jakości (chyba tak). Z kolei to było dla niego po prostu najlepsze.