Wielu lekarzy klasyfikuje ten stan jako chorobę tkanki łącznej. Cellulit jest wynikiem gromadzenia się nadmiaru tłuszczu bezpośrednio pod skórą. Niestety jest to świetne miejsce do gromadzenia toksyn i innych odpadów. Wszystko to wynika z niedrożności wyładowania toksyn w organizmie.

Co powoduje powstawanie cellulitu

Wiele razy eksperci przypisują powstawanie cellulitu nadwadze u osób z tym schorzeniem. Istnieje jednak wiele innych przyczyn powstawania tzw. skórki pomarańczowej. Musi to być niewielka ilość ruchu w ciągu dnia, zaburzenia ukrwienia tkanki podskórnej, zaburzenia gospodarki hormonalnej czy problem z metabolizmem tłuszczów. Szczególnie interesujący wydaje się ostatni podrozdział dotyczący układu hormonalnego. Ciało kobiety naturalnie magazynuje tłuszcz w wyniku działania hormonów żeńskich, zwłaszcza estrogenu. Dlatego teza, że ​​cellulit występuje u osób nieaktywnych zawodowo, nie jest do końca trafna, gdyż możemy się z nim spotkać nawet u kobiet zawodowo uprawiających sport.

Jak pozbyć się „pomarańczowej skórki”

Pierwszym miejscem, do którego powinny udać się osoby z cellulitem, jest salon kosmetyczny. To tutaj poprzez głęboką eksfoliację będą mogli wygładzić skórę, a zaraz po niej wykonany masaż ujędrni i przygotuje skórę do dalszych zabiegów.

W salonie kosmetycznym będziemy mieli do wyboru kilka zabiegów. Obejmują one:

  • Redukcja tkanki tłuszczowej za pomocą ultradźwięków
  • Masaż bańką chińską
  • Masaż pompy ssącej
Cellulit

Cellulit

Wśród wielu zalet tych zabiegów można wymienić radykalną poprawę wyglądu i jędrności skóry, wyszczuplenie sylwetki, a także poprawę stanu zdrowia. Wiele razy wszystkie te pozytywne efekty są odczuwalne dopiero po kilku zabiegach, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Warto wspomagać kurację pielęgnacją skóry z cellulitem specjalnymi kosmetykami. Rozsądnie jest również rozpocząć regularną aktywność fizyczną, aby pobudzić tkanki i poprawić krążenie. Popularny mit mówi, że wystarczy schudnąć, a cellulit zniknie. Jest to słuszne stwierdzenie tylko w przypadku początkowym, ale w przypadku zaawansowanych zmian teoria nie ma zastosowania.

Potrzebne jest bardziej holistyczne podejście do już zauważalnej i dużej „skórki pomarańczowej”. Aby zmniejszyć obrzęk, który wpływa na podskórną tkankę tłuszczową, eksperci zalecają usuwanie wody z organizmu. Możemy to osiągnąć jedząc mniej soli w naszej codziennej diecie lub stosując mieszanki ziołowe. Zioła, które pomogą nam uporać się z nadmiarem wody, to kwiat czarnego bzu, jałowiec, pokrzywa i skrzyp. Jednak wszystkie napary ziołowe należy stosować ostrożnie, aby nie wywołać efektu odwrotnego od zamierzonego i nie narazić organizmu na odwodnienie.

Dieta może pomóc w walce z cellulitem

Głównym założeniem diety powinno być spożywanie produktów przyspieszających przemianę materii. Warzywa i owoce zawierają dużo pierwiastków śladowych, które wpływają na szybkość trawienia. Ze względu na wysoką zawartość błonnika oraz dużą zawartość witamin, głównie witaminy C, świetnie wpływa na usuwanie cellulitu. Witamina C poprzez swoje właściwości ujędrnia skórę oraz uczestniczy w syntezie jej ważnego składnika – kolagenu. Błonnik z kolei jest bardzo ważnym składnikiem, który przyspiesza przemieszczanie się pokarmu przez jelita i zapobiega rozwojowi zaparć. Zaparcia są jedną z przyczyn złego usuwania toksyn i innych metabolitów z organizmu.

Kolejnym ważnym składnikiem jest krzem. Znajdziemy go w obfitości w warzywach korzeniowych. Więc byłaby to marchewka, pietruszka i seler. Krzem ma właściwości wygładzające skórę, które przyspieszają regenerację głębokich warstw naskórka. Potas jest dobry dla naszego organizmu. Odpowiada za regulację gospodarki wodnej organizmu oraz przyspiesza usuwanie metabolitów z naszego układu pokarmowego. Warzywa, które zawierają duże ilości tego pierwiastka to pomidory, fasola, marchew, papryka, pietruszka i orzechy.

Nie zapomnij o nienasyconych kwasach tłuszczowych. Występują w dużych ilościach w rybach morskich, oleju z wątroby dorsza czy owocach morza. Rozsądnie jest spożywać go nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Jeśli chodzi o żywność, której należy unikać, obejmuje to potrawy smażone, cukier i produkty z białej mąki. Wyeliminujmy z diety alkohol i papierosy, bo te dwie substancje nie służą zdrowiu. Cellulit to choroba XXI wieku, ale kobiety nim dotknięte nie powinny się poddawać. Silna wola, wytrwałość i przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia powinny złagodzić lub nawet całkowicie wyeliminować ten problem.