Kto to jest ortodonta? Dentyści ogólni kierują swoich pacjentów do ortodonty, gdy ich zęby nie są proste i będą miały lub mogą mieć na nie negatywny wpływ w przyszłości. Nieprawidłowy zgryz może oznaczać, że zęby pacjenta są krzywe lub stłoczone i powodować dyskomfort. Nawet jeśli nie ma bólu ani dyskomfortu, pacjenci mogą po prostu chcieć poprawić swój wygląd. Ortodonta patrzy bezpośrednio na zęby pacjenta i bada je za pomocą zdjęć rentgenowskich i gipsów, aby określić dokładną przyczynę ich niewspółosiowości, a następnie zarekomendować najskuteczniejsze opcje leczenia.

Zadaniem ortodonty jest korygowanie poważnych wad zgryzu, z których niektóre są poważniejsze niż inne. Tak więc praca ortodonty rozciąga się od prostego zakładania, regulacji i zdejmowania aparatów ortodontycznych, po bardziej zaawansowane czynności związane z leczeniem stomatologicznym.

Co to jest ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się nieprawidłowym ustawieniem zębów. Osoba może mieć zgryz nagryz, dolny, nagryz, nierówne zęby lub nierówną szczękę – co może powodować problemy z jedzeniem lub mową. W takich przypadkach zaleca się leczenie ortodontyczne w celu powolnego przestawiania zębów, tak aby były prostsze i bardziej wyrównane. Ortodoncja może być również wykorzystywana do celów kosmetycznych, jeśli dana osoba chce mieć lepszy uśmiech. W dłuższej perspektywie wady zgryzu mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Ortodonta to specjalista zajmujący się leczeniem zębów w celu ich wyrównania.

Leczenie pacjenta

Leczenie pacjentów z wadami zgryzu często wiąże się z dopasowywaniem aparatów ortodontycznych. Chociaż ludzie w każdym wieku mogą potrzebować i nosić aparaty ortodontyczne, dzieci w wieku nastoletnim stanowią większość osób, które noszą aparaty ortodontyczne przez długi czas. Jest to idealny wiek na zakładanie aparatu ortodontycznego, ponieważ zarówno zęby, jak i twarz są w okresie ciągłego i znacznego wzrostu i lepiej jest wykryć i skorygować wszelkie problemy z ustawieniem zębów wcześniej niż później. W ten sposób aparaty dla nastolatków pomogą poprowadzić zęby, utrzymać je prosto i zapobiegną przyszłym problemom z wadami zgryzu. Po założeniu aparatu ortodontycznego na zęby pacjenta, pacjent musi mieć regularne wizyty kontrolne, aby ortodonta mógł z czasem wprowadzić niezbędne poprawki. Na koniec, po uzyskaniu pożądanego efektu, aparat jest zdejmowany. Oprócz aparatów ortodontycznych ortodonci leczą inne schorzenia, takie jak ból szczęki, zaburzenia mowy, bezdech senny, choroby dziąseł i problemy z żuciem.

Aparat ortodontyczny lub stomatologiczny

Wada zgryzu jest najczęstszym powodem wizyty u ortodonty. Jest dziedziczna i jest spowodowana różnicą wielkości między górną i dolną szczęką lub między szczęką a zębami. Nieprawidłowy zgryz może skutkować przeludnieniem zębów, zniekształconymi szczękami lub nieregularnymi wzorami zgryzu. Do zębów przywiązuje się metalowe, ceramiczne lub plastikowe kwadratowe węzły. Zestaw drutów lub sprężyn wywiera siłę i wyrównuje zęby. Pacjenci z łagodną wadą zgryzu często mają przezroczyste aparaty ortodontyczne (nazywane alignerami) zamiast tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Pacjenci z poważną wadą zgryzu mogą wymagać operacji korekcyjnej w celu wydłużenia lub skrócenia szczęki. Ortodonci używają drutów, śrub chirurgicznych lub płytek do podtrzymywania kości szczęki. Chirurgię jamy ustnej stosuje się tylko wtedy, gdy zawiodły mniej inwazyjne metody leczenia ortodontycznego.

A co z wizytami u ortodonty?

Kto to jest ortodonta?

Kto to jest ortodonta?

Wizyta u ortodonty jest prawie taka sama jak wizyta u dentysty. Ponieważ być może zostałeś skierowany do ortodonty, wiesz już, że masz problemy z ustawieniem zębów. Najczęstszym problemem są wady zgryzu. Niezależnie od rodzaju problemu, ortodonta przeprowadzi badanie jamy ustnej, aby ustalić najlepszy sposób postępowania. Niektóre zabiegi wymagają wielu wizyt lekarskich. Jest to szczególnie ważne, jeśli potrzebujesz szelek. Najpierw diagnoza, potem rozgrzewka i zdjęcia rentgenowskie. Następnie zakładane są aparaty ortodontyczne. Następnie będziesz regularnie odwiedzać gabinet, aby upewnić się, że aparat działa prawidłowo. Na koniec dentysta usunie aparat. Cały proces trwa zwykle od roku do trzech lat. Kiedy ortodonta zdejmuje aparat ortodontyczny, zęby są skutecznie wyprostowane. Wiele osób zamiennie używa terminów dentysta i ortodonta. To nie jest w porządku. Z pewnością istnieją podobieństwa między tymi dwoma zawodami, ale ortodoncja jest specyficznym rodzajem opieki stomatologicznej. Specjaliści ci leczą określone rodzaje problemów dentystycznych. Być może nigdy nie będziesz potrzebować wizyty u ortodonty. Jeśli jednak tak jest, powinieneś dokładnie wiedzieć, jak wygląda wizyta u tego specjalisty.