Czym tak właściwie jest gładź gipsowa? Gips jest miękkim minerałem siarczanowym złożonym z dwuwodzianu siarczanu wapnia (CaSO4: 2H20). Jest szeroko stosowany jako nawożony, w formie, w rzeźbach i jako materiał gipsowy. Gips jest materiałem kredowym i jest bardzo lekki. Jest dostępny w postaci krystalicznej w przyrodzie.

W ostatnich latach w sektorze budowlanym zaobserwowano szereg nowych trendów, postępów technologicznych i innowacji we wszystkich aplikacjach, z których wszystkie mają na celu przyspieszenie budowy i zwiększenie wydajności. Gips, chociaż znacznie starszy materiał niż tynk cementowo-piaskowy, rzadko był szeroko stosowany w budownictwie. Obecnie gips okazał się cudownym materiałem wspomagającym konstrukcję wnętrz ze względu na swoje właściwości.

Gips modelarski i gładź gipsowa

Gładź gipsowa otrzymuje się przez sproszkowanie gipsu (półwodny siarczan wapnia CaSO4 0,5H2O), który ogrzewa się do temperatury 150 stopni Celsjusza.

Po dodaniu wody gips modelarski ponownie staje się zwykłym gipsem (dihydratem), powodując utwardzenie powstałego materiału. Ten materiał utwardzający może być wykorzystywany do tworzenia form do odlewów i konstrukcji.

Po zmieszaniu suchego proszku POP z wodą twardnieje. Ten materiał, który można nakładać na powierzchnię cegły, bloku lub betonu w celu uzyskania gładkiej powierzchni, nazywa się gładzią gipsową.

Wcześniej warstwa tynku gipsowego o grubości 6 mm, jest zwykle nakładana na wierzch tynku cementowego, aby uzyskać gładkie wykończenie przed malowaniem. Jest to proces dwuetapowy i obejmuje różne elementy, takie jak piasek, cement i woda, które należy mieszać na miejscu. Proces ten powoli zastępuje się bezpośrednim nakładaniem pojedynczej warstwy tynku gipsowego. W tynku gipsowym gotowy proszek POP miesza się z wodą i nakłada bezpośrednio na ścianę.

Tynk gipsowy można nakładać bezpośrednio na dowolne cegły, bryły lub pustaki, bloki i płyty gipsowe. Tynk gipsowy ma dobre właściwości izolacyjne, ognioodporny i odporny na uderzenia. Ponadto gips i gładź gipsowa oszczędzają dużo czasu podczas budowy i mają doskonałe wykończenie. Te właściwości wyraźnie zwróciły uwagę budowniczych i wykonawców nieruchomości na wybór tynku gipsowego zamiast tradycyjnego tynku cementowego.

Specyfikacje techniczne

Kolor wykończonej powierzchni: biały

Czas wiązania: 25-30 minut

Obszar pokrycia (biorąc pod uwagę grubość 12 mm): 21 stóp kwadratowych na worek 25 kg

Wytrzymałość na ściskanie: 60-70 kg / cm2

Okres ważności: 4 miesiące

Więcej o gładzi gipsowej. Wady i zalety materiału

Wykonawcy i budowniczowie zaczęli preferować tynk gipsowy zamiast doskonałych właściwości wykończeniowych i oszczędzających czas materiałów. Niektóre zalety tynku gipsowego to:

Łatwość aplikacji (wykonalność): Gips można nakładać bezpośrednio na cegłę / bloczek bez oddzielnego wykończenia. Jest również bardzo łatwy w aplikacji i wyrównaniu tynku gipsowego.

Brak pęknięć skurczowych: Reakcja gipsowa wytwarza mniej ciepła w porównaniu z reakcją cementu z wodą. Dlatego w tynku gipsowym występuje mniej pęknięć skurczowych w porównaniu do tradycyjnego tynku cementowego.

Szybki czas wiązania: Gips wiąże się szybko (tj. W ciągu 25-30 minut). Tak więc malowanie można rozpocząć 72 godziny po nałożeniu gładzi gipsowej. Tynk należy wysuszyć przed malowaniem.

Nie wymaga czasu utwardzania: W przeciwieństwie do tradycyjnego tynku cementowego, tynk gipsowy nie wymaga utwardzania, oszczędzając wodę i czas podczas budowy.

Wysoka wydajność: znacznie skraca czas w porównaniu z tradycyjnym tynkiem cementowym.

Wysoka wydajność: doskonała wysoka wytrzymałość po suszeniu, trwała i lekka (zmniejsza obciążenie własne konstrukcji)

Gładkie wykończenie: idealnie wyłożone, wypoziomowane, gładkie ściany i idealnie wyprostowane narożniki

Ograniczony nadzór: należy dokładnie sprawdzić jakość tynku cementowego, ponieważ cement i piasek muszą być odpowiednio dozowane. Natomiast tynk gipsowy nie wymaga takiej samej kontroli jakości podczas aplikacji, co zmniejsza wysiłki związane z nadzorem.

Łatwo dostępne surowce: Gips jest gotowym dostępnym materiałem. Naturalny piasek, który jest surowcem stosowanym w tradycyjnym tynku cementowym, jest trudny do uzyskania. Jest również zabroniony w wielu stanach w Indiach.

Ognioodporne: tynk gipsowy jest wysoce odporny na ogień.

Niska przewodność cieplna: gips ma niską przewodność cieplną. Oszczędza to koszty elektryczne ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń w budynku.

Aplikacja dekoracyjna: może być łatwo zastosowana również do celów dekoracyjnych i może być formowana w różne kształty.

Tynk gipsowy nie może być stosowany do ścian zewnętrznych, ponieważ zachowują one wilgoć. Nie można również wykonywać tynków gipsowych w miejscach stale wilgotnych, takich jak łazienka itp.,

Tynk gipsowy jest droższy niż tradycyjny cementowy tynk (cement i piasek) dla tej samej grubości tynku. Jednak w obszarach, gdzie piasek naturalny / rzeczny nie jest dostępny do budowy, tynkowanie zaprawą cementową wymagałoby warstwy gipsu 6 mm, aby ją wykończyć, co czyni tynk cementowy bardziej kosztownym.