Czym się kierować przy wyborze bramy garażowej? Postawienie bramy garażowej podczas budowania nowego domu jest absolutnie niezbędne. Warto wiedzieć, że w chwili obecnej funkcjonujący w naszym kraju producenci oferują kilka rodzajów bram garażowych. Wybór bram garażowych jest naprawdę ogromny. Firmy oferujące bramy garażowe dwoją się i troją, aby spełnić bardzo wysokie potrzeby oraz oczekiwania swoich klientów.

Poszczególne modele bram garażowych bardzo mocno różnią się między sobą takimi elementami jak wygląd, stopień izolacyjności, oferowane opcje i funkcjonalności, zastosowane mechanizmy czy tryb otwierania. To, co wyróżnia poszczególne modele bram garażowych w największym stopniu, to również oczywiście cena. Istniejące modele bram garażowych możemy podzielić na rozwierane, roletowe, uchylne czy segmentowe. Niestety, nie wszyscy kupujący bramy garażowe przed ich zakupieniem dokładnie zastanawiają się, który z oferowanych przez producentów modeli będzie najlepszy. Oto wszechstronny poradnik, w którym dokładnie tłumaczymy, czym należy kierować się w trakcie wybierania bramy garażowej. Na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę? O czym w żadnym wypadku nie wolno zapominać?

Podstawowe pytanie: brama garażowa na jeden czy kilka samochodów? 

Zdecydowanie najkorzystniejszym oraz najczęściej wybieranym rodzajem bramy garażowej jest brama wyposażona w miejsce na dwa stanowiska, czyli tak zwana brama dwustanowiskowa. Sporo osób w tym momencie zadaje sobie następujące pytanie: lepiej jest wtedy, gdy brama ma jedno duże stanowisko czy dwa mniejsze? W trakcie podejmowania takiej decyzji trzeba mieć na uwadze fakt, iż w trakcie otwierania jednej bramy z obu widać mniej wnętrza garażu Mniejsze bramy wykonuje się z takich samych profili co bramy duże, dzięki czemu są ona znacznie bardziej odporne na wiatr, a ponadto sztywniejsze. Jeśli postawimy na dwie mniejsze bramy, to siłowniki będą pracowały o połowę rzadziej. Jednocześnie są one o wiele mniej narażone na bardzo groźne zużycie. Z kolei jedna brama wiąże się ze znacznie mniejszym kosztem – chodzi nie tylko o koszt zakupienia samej bramy, ale także jej zamontowania oraz zaadaptowania do całego budynku. Zwolennicy dużych, podwójnych bram garażowych podkreślają również, że wybierają je z powodu ich większej atrakcyjności wizualnej.

Automatyczne funkcje oferowane przez bramę garażową 

Czym się kierować przy wyborze bramy garażowej?Automatyczne otwieranie bramy garażowej dla sporej ilości osób jest naprawdę niezwykle istotne. Zwolennicy rozwiązań automatycznych podkreślają, iż komfort korzystania z garażu jest nieporównywalnie większy. Nawet jeśli ktoś początkowo uważa, że bez problemu może otwierać swój garaż ręcznie, po pewnym czasie na pewno dojdzie do wniosku, że brama garażowa z automatycznymi funkcjonalnościami byłaby nieporównywalnie lepsza. Zalecamy, aby osoby stawiające na ręczne otwieranie garażu w trakcie etapu budowy domu zaplanowały poprowadzenie instalacji elektrycznej w taki sposób, aby w dowolnym momencie możliwe było zamontowanie napędu elektrycznego oraz dodanie automatycznej funkcji otwierania bramy garażowej. Ponadto, konieczne jest również na etapie projektu pozostawienie minimum 30-centymetrowej przestrzeni w nadprożu na siłownik. Co składa się na automatyczne funkcjonalności w bramie garażowej? Zgodnie z fachową terminologią stosowaną przez wykwalifikowanych ekspertów, jest to pojęcie określające całą masę nowoczesnych systemów. Z roku na rok są one coraz bardziej innowacyjne oraz dostosowywane do coraz większych wymagań oraz potrzeb współczesnych klientów, dla których wygoda jest niezwykle istotna. Jakie opcje otrzymamy w ramach bramy garażowej z automatycznymi funkcjami? Znajdziemy tam m.in. przełączniki na klucz, sterowanie pilotem, przyciski z domofonu czy domu i wiele, wiele więcej. Nadajniki wielokanałowe z powodzeniem mogą być również wykorzystywane do obsługiwania innych urządzeń takich jak rolety czy markizy. W chwili obecnej klienci mogą sterować bramą garażową z poziomu tabletu, smartfona, domu czy samochodu bądź jakiegokolwiek innego miejsca na świecie. 

Elementy estetyczne 

Domy, które są budowane w dzisiejszych czasach, charakteryzują się tym, że bramy garażowe pełnią w nich pierwszoplanową rolę i są w pełni spójnym elementem z bryłą domu. Z tego względu bardzo ważne jest to, aby brama garażowa zawsze pasowała estetycznie do estetyki całego bądź na zasadzie kontrastu, jeśli ktoś ma tego rodzaju upodobania. Dobrym pomysłem jest również dopasowanie koloru oraz struktury bramy do okien bądź rolet zewnętrznych. Brama czasem jest także w tym samym kolorze co dach budynku bądź elementy na elewacji – betonowe panele bądź drewniane. Oprócz tego, bramy, które współgrają z kolorem tynku stają się praktycznie całkowicie niewidoczne. 

Bezpieczeństwo to priorytet! 

Bezpieczeństwo bramy garażowej oraz całego domu pełni bardzo ważną rolę. Nowoczesne bramy garażowe są wyposażane w hamulce bezpieczeństwa zatrzymujące bramę, gdy dojdzie do zerwania linki bądź sprężyn. W każdej bramie garażowej dołączane są także fotokomórki, czujniki przeciążeniowe czy listwy bezpieczeństwa, które zabezpieczają bramę przed zamknięciem, gdy coś stoi w pobliżu bramy.