Jak stosować witaminę A w kroplach w pielęgnacji twarzy? Witamina A odpowiada za wiele procesów zachodzących w organizmie. Pomaga wzmocnić układ immunologiczny, zwiększa odporność oraz dba o prawidłowe funkcjonowanie widzenia. Głównym zadaniem tej witaminy jest uczestniczenie w syntezie białek oraz w przemianach tłuszczy. Poza tym witamina A poprawia zdolność naprawy komórek, a także przyczynia się do prawidłowego wzrostu. Retinol stosowany w odpowiednich ilościach pozwala przyspieszyć odnowę naskórka oraz wzmocnić funkcje ochronne. Może także skutecznie pomóc w walce z trądzikiem oraz zlikwidować niewielkie zmarszczki i drobne przebarwienia. Jaką formę witaminy A najlepiej wybrać?

Witamina A w kosmetykach i diecie

W jaki sposób najlepiej stosować witaminę A na skórę twarzy? Kuracja przy pomocy tego składnika może odbywać się zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. W aptekach i drogeriach najczęściej spotkać możemy kremy i maści, które pomagają przyspieszyć regenerację skóry, a także chronią ją przed szkodliwym działaniem różnych warunków atmosferycznych. Wiele produktów kosmetycznych zawiera w swoim składzie retinol – jedną z form witaminy A. Jak stosować witaminę A w kroplach w pielęgnacji twarzy?Kremy i maści z witaminą A polecane są głównie przy nadmiernym rogowaceniu naskórka oraz w przypadku odmrożenia i oparzenia słonecznego, a także przy występowaniu różnego rodzaju problemów skórnych. Niedobór witaminy A ma bardzo zły wpływ na stan skóry, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia jej bariery ochronnej. W kosmetyce szerokie zastosowanie znajduje także substancja zwana beta karoten jest on odpowiedzialny za ochronę skóry przed uszkodzeniem wywołanym przez UVA. Witamina A może być przeznaczona także do użytku wewnętrznego. Czy warto przyjmować witaminę A w tabletkach jako suplement? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb organizmu. Jeśli jest taka potrzeba może być ona stosowana w tej formie. Wtedy służy najczęściej do uzupełniania niedoborów w organizmie oraz w zapobieganiu i leczeniu chorób skóry. Należy jednak pamiętać, że zarówno niedobór, jak i namiar witaminy, mogą mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Badania potwierdziły, że kuracja witaminą A – przyjmowaną w odpowiednich ilościach, przez wyznaczony okres, jest całkowicie bezpieczna, a także rekomendowana w profilaktyce nowotworów skóry.

Działanie witaminy A

Witamina A to jeden z najskuteczniejszych składników stosowanych w preparatach przeciwstarzeniowych. Dzięki temu składnikowi skóra jest bardziej wygładzona, napięta i elastyczna, a przebarwienia stają się mniej widoczne. Działanie witaminy A polega głownie na:

  • spowalnianiu procesów starzenia się skóry,
  • wygładzeniu zmarszczek i drobnych bruzd,
  • łagodzeniu stanów zapalnych,
  • stymulacji odnowy komórek,
  • hamowaniu procesu utraty wody,
  • wzmacnianiu istniejącej bariery ochronnej,
  • aktywacji produkcję kolagenu i elastyny,
  • zabezpieczaniu powstałego kolagenu przed degradacją.

Retinol sprawia, że powstaje więcej włókien kolagenowych – które odpowiadają za jędrność tkanki łączącej, a także powoduje wzrost liczby fibroblastów. Kosmetyki zawierające w swoim składzie retinol pomagają zregenerować przesuszony i zrogowaciały naskórek, zmniejszyć nowe zrogowacenia, złagodzić powstałe stany zapalne oraz zapobiec uszkodzeniom wywołanym przez promieniowanie słoneczne. Podczas stosowania kosmetyków zawierających w składzie retinol konieczne jest używanie kremu z filtrem. Pochodne kwasu witaminy A znajdują zastosowanie także w leczeniu problemów dermatologicznych, np. trądzik, łuszczyca czy też atopowe zapalenie skóry. Leczenie to należy przeprowadzać tylko i wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza – nie jest ono dozwolone w przypadku kobiet ciężarnych.

Witamina A – krem czy krople?

Witaminę A przeznaczoną do pielęgnacji twarzy stosuje się przede wszystkim w postaci kremu lub serum, niekiedy można spotkać się także z witaminą w kroplach. Kosmetyki takie przeznaczone są przede wszystkim do cery dojrzałej, gdyż ich celem jest spowolnienie procesów starzenia się skóry, a także wygładzenie i napięcie twarz. Dostępne w aptekach i drogeriach produkty zawierające w swoim składzie witaminę A są coraz częściej wybierane przez konsumentów – szczególnie te do pielęgnacji twarzy. Na przykład maść do nosa, która w swoim składzie posiada wspomnianą witaminę, często używana jest przez kobiety jako krem pod oczy, który pomoże uniknąć niechcianych zmarszczek. Oprócz kremów i maści na rynku kupić możemy także krople zawierające witaminę A. W jaki sposób stosować krople? Można dodawać je do posiadanych już kosmetyków lub używać jako skoncentrowanego serum przeciwstarzeniowego – nanosząc bezpośrednio na skórę twarzy. Aby wzmocnić efekt pielęgnacji skóry retinolem można także spróbować przyjmować ją w postaci suplementu diety. Dawka, która powinna być przyjmowana to 15-21 mg dziennie – stosowana przez okres maksymalnie 12 miesięcy. Dobroczynne działanie retinolu potwierdzone zostało przez specjalistyczne badania i pozytywne recenzje użytkowniczek – dlatego jego stosowanie w pielęgnacji twarzy stało się tak powszechne i często wybierane.