Jak impregnować drewno konstrukcyjne? Impregnacja drewna konstrukcyjnego to najlepszy sposób, dzięki któremu można zapewnić jego wysoką trwałość. W jaki sposób przeprowadzić to tak, żeby osiągnąć maksymalne rezultaty? Tego będzie dotyczył niniejszy artykuł. Ponadto zwrócimy w nim uwagę na klasy drewna konstrukcyjnego.

Po co impregnować drewno?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego jak ważna jest odpowiednie zaimpregnowanie materiału budowlanego. Drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe powinno służyć na wiele lat. Pamiętajmy, że materiał budowlany musi sobie poradzić z różnorodnymi i wymagającymi warunkami pogodowymi. Jest ono poddawane działaniu promieni słonecznych, wilgoci, grzybów czy owadów. Impregnacja zapewnia dodatkową powłokę, która zabezpiecza właśnie przed tymi trudnościami. Pokrywamy drewno powłoką ze specjalnego preparatu. W ten sposób chronimy je przez zarówno czynnikami fizycznymi, jak i biologicznymi.

W jaki sposób impregnować drewno konstrukcyjne? – najpopularniejsze metody

Jak impregnować drewno konstrukcyjne?

Drewno na domy szkieletowe czy jakiekolwiek inne, które ma służyć na lata do budowy konstrukcji, wymaga odpowiedniego przygotowania. Tylko odpowiednia ilość włożonej pracy sprawi, że będzie się ono cieszyć niesłabnącą popularnością na lata. Najczęściej stosowana metoda to impregnacja ciśnieniowa lub zanurzeniowa. Przede wszystkim są to łatwe sposoby, które gwarantują długotrwały efekt. Metoda ciśnieniowa wymaga specjalnie przygotowanego pomieszczenia. To sprawia, że tak naprawdę jest ona możliwa do przeprowadzenia w specjalnych warunkach i niemożliwa do samodzielnego wykonania w domu. Natomiast jest to szybki i zadowalający sposób. Drewno na konstrukcje szkieletowe może być również zaimpregnowane za pomocą metody zanurzeniowej. Możemy ją przeprowadzić w warunkach domowych, a to oczywiście może być dużą zaletą. Zasada działania tego sposobu jest bardzo łatwa, ponieważ wystarczy na pewien czas zanurzyć drewno w preparacie. W tej sytuacji przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jakość stosowanego preparatu. Potwierdzeniem odpowiednich warunków, które zapewnia środek, są odpowiednie certyfikaty. Szczegółowe informacje znajdują się zawsze na opakowaniu preparatu. Istotne jest jednak, żeby drewno na dom miało zapewnione odpowiednie warunki. Osiągamy to przez wybór (mowa o warunkach domowych) dnia o odpowiedniej pogodzie. Praca okaże się najlepsza, gdy temperatura podłoża wynosi od 5 do 30°C. Po wykonaniu pracy musimy poczekać, zwykle od dwóch do trzech dni.

Skuteczność impregnacji drewna konstrukcyjnego

Niezależnie od wybranej metody trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, które decydują o skuteczności impregnacji. Wspomnieliśmy już wcześniej, że trzeba wybrać preparat, który zapewni odpowiednią jakość. Podczas wyboru można kierować się opiniami, ale również sprawdzić, czy wybrany środek posiada certyfikaty, które świadczą o jego jakości. Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest wilgotność drewna. Optymalna jest sytuacja, w której ten ostatni parametr wynosi od 15 do 18%. Można skorzystać z wilgotnościomierza, jednak być może lepszym rozwiązaniem będzie wybór dostawcy drewna, który będzie gwarancją dostarczenia produktu o wysokiej jakości. Drewno konstrukcyjne posiada więc szereg parametrów, które należy sprawdzić. Odpowiednio wykonana impregnacja jest częścią całego procesu zapewniającego jakość.

Klasy drewna

Wcześniejsze akapity skupiały się na samym procesie impregnacji, ale warto również wspomnieć o pozostałych aspektach. Drewno klasy C24 to właśnie to, które jest wykonywane do wrażliwych konstrukcji jak dachy, stropy, ściany czy wcześniej wspomniane domy szkieletowe. Drewno C24 zapewnia od razu wyższą wytrzymałość oraz odpowiednią sztywność. Oczywiście nie ma sytuacji, w której trzeba będzie zrezygnować z impregnacji. Warto jednak to połączyć z materiałem wysokiej jakości. Cena drewna C24 jest zróżnicowana i trudno podać jakieś kwoty. Pamiętajmy, że ten parametr określa odpowiednie warunki, ale w obrębie niego nadal mamy do czynienia z różnymi gatunkami drewna. Różnice wynikają również z samej obróbki materiału.

Impregnacja drewna a cena

Cena impregnacji zwykle zawiera również odpowiednie przygotowanie drewna konstrukcyjnego. Czasami wymaga ono dodatkowego czyszczenia. To przyniesie później efekt w postaci mniejszej ilości naniesionego środka. Można szacować, że cena za m2 w przypadku impregnacji drewna to zakres od 22 do 36 zł. Różnice wynikają choćby z miejsca zamieszkania. Podobnie jak w przypadku większości prac budowlanych najwyższe ceny w Polsce występują w Warszawie. Najczęściej występujące ceny mieszczą się w przedziale od 25 do 27 zł. Impregnacja jest koniecznością w przypadku drewna konstrukcyjnego, więc jest to koszt, który trzeba uwzględnić, planując inwestycję. Impregnację można również wykonać samemu i wtedy wystarczy zapłacić za środek impregnacyjny. Można wtedy zanurzyć całe drewno w impregnacie lub po prostu nanosić preparat na drewno na dom za pomocą pędzla. Ten ostatni sposób jest jednak bardzo czasochłonny i najbardziej skuteczny okazuje się, gdy nie ma wiele materiału do impregnacji.