Worek plecak królik – jak uszyć? Dziecko potrzebuje nowego plecaka do przedszkola, na strój na basen albo zwyczajnie do noszenia swoich drobiazgów? Nie chce jednak zwykłego worka, chce się wyróżnić? Idealnym pomysłem będzie samodzielne uszycie plecaka worka. Furorę wśród dzieci robią zwłaszcza takie w kształcie zwierzątek lub ulubionych postaci z bajek. Ich samodzielne przygotowanie wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje. Jak uszyć plecak worek królik?

Worek królik dla dziecka – z czego uszyć?

Wybór materiału na plecaki  i worki dla dzieci jest właściwie sprawą dowolną. Można wykorzystać dostępne w domu resztki materiałów, pozostałych z innych projektów krawieckich. Można też dać drugie życie nienoszonej parze dżinsów czy bawełnianej sukience.  Oczywiście można również zakupić  odpowiedni materiał w sklepie stacjonarnym lub online. Wybór materiałów jest naprawdę ogromny, z łatwością znajdzie się coś właściwego do uszycia królika!

Najlepiej wyglądać będą zapewne króliki worki uszyte z miękkich materiałów. Szary grubszy polar, tkanina typu minky czy sztuczne futerko w uroczy sposób imitować będą królicze futro. Poza tym są to materiały dość wytrzymałe, łatwe w praniu, szybko schnące i niewymagające prasowania. To wszystko sprawia, że sprawdzą się jako materiał na plecak worek dla dziecka.

Jakie akcesoria potrzebne są do uszycia worka?

Jeśli chcemy samodzielnie uszyć plecak worek królik, poza materiałem potrzebować będziemy również pewnych narzędzi i akcesoriów krawieckich. Po pierwsze, niezbędna będzie maszyna do szycia. Nie musi to być żaden skomplikowany model, wystarczy możliwość wykonania ściegu prostego i zygzaka.

Dodatkowo, należy przygotować szpilki, którymi będziemy mocować tkaninę przed szyciem, a także akcesoria potrzebne do wykonania wykroju. Przyda się więc papier, centymetr krawiecki, mydełko lub kreda, ale także cyrkiel.  Do cięcia materiału konieczne są dobre, ostre nożyce, najlepiej krawieckie.  Potrzebne będą również nici do wyszywania elementów króliczego pyszczka i odpowiednie igły (chyba, że nasza maszyna posiada funkcję hafciarki). Potrzebny będzie również mocny sznurek o odpowiedniej długości (by wystarczył na wiązanie i uchwyty plecaka) oraz metalowe kółeczka, do których zamocujemy uchwyty.

Jak przygotować materiał do szycia plecaka w kształcie królika?

W pierwszej kolejności należy zdecydować się na wybór wykroju. Można poszukać gotowego, skopiować, odrysować na materiale i wyciąć. Można też przygotować własny wykrój. To drugie rozwiązanie może się wydawać nieco bardziej skomplikowane, pozwala jednak na uzyskanie dokładnie takich wymiarów plecaka czy kształtów króliczych uszu, o jakie nam chodzi.  Załóżmy, że wystarczy nam plecaczek o wymiarach 30×35 cm (oczywiście mierzone na płasko). Jak zabrać się za samodzielne wykonanie wykroju?

1. Odmierzamy prostokąt materiału o wymiarach30x70 cm, a następnie dodajemy po centymetrze z każdej strony na szwy i ok. 3 cm na wykonanie tunelu na sznurek.
  2. Za pomocą cyrkla rysujemy koło (to będzie dno plecaka), o obwodzie równym obwodowi worka – w naszym przypadku 70 cm. Wystarczy więc odmierzyć cyrklem promień 11,5 cm i wykreślić koło.
  3. Przygotowujemy klapkę. W tym celu wykreślamy koło o średnicy równej szerokości worka – u nas to 30 cm.
  4. Rysujemy kształt uszu, każdy z elementów wycinamy podwójnie.

Jak wygląda szycie plecaka worka – królika?

Uszycie plecaka worka królika wcale nie jest trudne. Należy jednak trzymać się określonej kolejności wykonywania czynności. Oto sposób na uszycie plecaczka z uszami w kilku prostych krokach:

1. Spinamy szpilkami krótsze boki prostokąta materiału, a następnie zszywamy po lewej stronie ściegiem prostym. To będzie główna część naszego worka.
  2. Po lewej stronie worka przypinamy dno, zwracając uwagę, aby się nie marszczyło i dokładnie przylegało do krawędzi worka. Szyjemy ponownie ściegiem prostym.
  3. W górnej części podwijamy pasek materiału, przypinamy i szyjemy tunel na sznurek, zostawiając otwór na jego przeciągnięcie.
  4. Teraz uszy. Zszywamy po lewej stronie oba elementy każdego ucha, a następnie przewlekamy materiał na prawą stronę.
  5. Wszywamy uszy do klapki. W tym celu wykonujemy na średnicy koła dwa nacięcia na uszy. Wsuwamy je do środka i przeszywamy, można to zrobić ręcznie. Następnie składamy koło z uszami na pół i zszywamy maszynowo pozostałe krawędzie klapki. Na klapce wyszywamy oczka, nos, wąsy czy uśmiech królika. Można to zrobić korzystając z hafciarki lub ręcznie.
  6. W dolnych rogach worka doszywamy kółka, będą to uchwyty na sznurek.
  7. W górnej części plecaka, poniżej tunelu na sznurek, doszywamy przygotowaną klapkę. Wystarczy jeszcze z pomocą agrafki wciągnąć sznurek do tunelu, a jego wolne końce zamocować do kółek.

I gotowe! Królik wygląda dokładnie tak, jak zaprojektowaliśmy. Kolor plecaka czy wyraz pyszczka zwierzaka zależą wyłącznie od naszej inwencji. Jeśli chcemy, aby uszy królika były bardziej sterczące, można je wypełnić specjalną włókniną do zabawek. Można ją kupić w większości pasmanterii. Możemy również doszyć mały pomponik, imitujący króliczy ogonek.  Projekt można dowolnie modyfikować, dodając dodatkowe elementy. Królikowi można doszyć łapki, zrobić kokardę lub ozdobić w dowolny sposób, wybrany przez dziecko.  Wszystko jest kwestią kreatywności. Najważniejsze, że samo szycie nie wymaga wielkich umiejętności ani doświadczenia. W jedno popołudnie możemy samodzielnie uszyć worek plecak królik, sprawiając radość dziecku. Warto spróbować!