Chirurgia plastyczna: czym się zajmuje? Najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej – chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny, która cieszy się od wielu już lat niesłabnącym zainteresowaniem, tym bardziej pośród płci pięknej. Jakie zabiegi możemy wykonać w ramach chirurgii plastycznej?  Chirurgia plastyczna 24 to dziedzina medycyny, w której lekarze ciągle mają więcej pacjentek, aniżeli pacjentów. Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej każdego roku publikuje raporty, które dotyczą najbardziej popularnych zabiegów, jak i korzystających z nich osób.

Dane z roku 2017 pokazują, iż proporcje te przedstawiają się w następujący sposób – 92,3% osób, które korzystają z usług chirurgów plastycznych to kobiety, zaś 7,7% mężczyźni. I chociaż te dane przedstawiają się różnie w wielu częściach świata, w wybranych klinikach, lekarze potwierdzają zgodnie, iż z osiągnięć chirurgii plastycznej korzystają w większości kobiety.  Dlaczego tak właściwie jest? Przyczyn może być dużo, pośród nich wywierana chociażby na kobiety presją bycia idealną, chęć pozbywania się kompleksów, dobrego samopoczucia w swojej własnej skórze.

Wartym podkreślenia jest fakt, iż chirurgia plastyczna to nie tylko i wyłącznie chirurgia estetyczna, ale również, a może i przede wszystkim, chirurgia rekonstrukcyjna.

Chirurgia plastyczna: czym się zajmuje?

Chirurgię plastyczną można podzielić na dwie główne dziedziny medycyny, otóż na chirurgię estetyczną, jak i niezwykle popularną chirurgię rekonstrukcyjną.

Chirurgia rekonstrukcyjna

To właśnie od chirurgii rekonstrukcyjnej została rozpoczęta historia chirurgii plastycznej. Sięga czasów pierwszej wojny światowej, kiedy to u rannych na froncie żołnierzy zaczęto wykonywać niezbędne dla ich życia i zdrowia zabiegi. Zaś w latach 30 dwudziestego wieku pojawiły się w Europie pierwsze ośrodki, które specjalizowały się właśnie w przeprowadzaniu zabiegów chirurgii plastycznej. Wtedy to również miała ona szansę wyodrębnić się jako osobna specjalność w ogólnie rozumianej medycynie.

Jak głosi ogólna definicja tycząca się chirurgii rekonstrukcyjnej, która została sformułowana przez D. Watsona ,,zajmuje się ona odtworzeniem funkcji i formy po urazach, albo też resekcji chirurgicznej”. Jej najbardziej istotnym celem jest zatem poprawa wyglądu zewnętrznego ciała, jak również przywrócenie odpowiednich funkcji uszkodzonym wcześniej tkankom. W ramach chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej wykonywane są operacje u pacjentów, którzy cierpią na wady wrodzone, ale także na uszkodzenia powstałe w wyniku przebiegu chorób, lub wypadków, czy poparzeń. Chirurgia rekonstrukcyjna to również ewentualne usuwanie niepożądanych skutków leczenia chirurgicznego.

Chirurgia kosmetyczna (in. estetyczna)

W wypadku chirurgii kosmetycznej techniki zabiegowe stosowane są celem poprawienia wyglądu wybranych części ciała pacjenta, a nie ich funkcji. Razem ze zmianą wyglądu pojawia się także nierzadko pozytywny, niezwykle istotny efekt psychologiczny. Osoby, które niegdyś cierpiały z powodu braku samoakceptacji uwarunkowanej wyglądem odbiegającym od ogólnie przyjętych kanonów piękna, dzięki chirurgii estetycznej nareszcie mogą z radością patrzeć w lustro każdego dnia.

Jak więc sama nazwa wskazuje, zabiegi chirurgii kosmetycznej są wykonywane właśnie z powodów subiektywnych, estetycznych. Na ogół nie istotne są w tym przypadku wskazania zdrowotne pacjenta.

Chirurgia plastyczna: najbardziej popularne zabiegi

Najbardziej popularne zabiegi w obrębie chirurgii plastycznej można także podzielić biorąc pod uwagę fakt, czy zostają wykonane z powodów funkcjonalnych, czy też po prostu estetycznych.

Niezwykle popularnymi zabiegami, które może nam zaproponować chirurgia rekonstrukcyjna są :

• rekonstrukcje piersi po zabiegach ich częściowego, bądź całkowitego usunięcia,
  • niwelowanie wad wrodzonych twarzy (na przykład rozszczep wargi, jak i podniebienia),
  • rekonstrukcje obszarów ciała, które uległy oparzeniom,
  • wykonywanie przeszczepów w miejscach na ciele, które uległy obrażeniom,
  • rekonstrukcje powłok ciała, które uległy uszkodzeniom spowodowanym nowotworami złośliwymi.

Najbardziej popularnymi zabiegami w chirurgii estetycznej są :

• operacje nosa,
  • abdominoplastyka (plastyka brzucha),
  • lifting twarzy,
  • korekcja opadających powiek,
  • liposukcja,
  • powiększanie, lub zmniejszanie biustu.

Według danych zgromadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej w roku 2017, najbardziej popularnymi zabiegami pośród kobiet były (zaczynając od najbardziej popularnych, kończąc na najmniej popularnych zabiegach medycyny estetycznej): powiększanie, lub pomniejszanie piersi, liposukcja, mastopeksja (podnoszenie piersi), plastyka opadających powiek i plastyka brzucha.

Panowie zaś zdecydowanie najczęściej poddawali się zabiegom takim jak : liposukcja, plastyka opadających powiek, pomniejszenie biustu (związane z ginekomastią), plastykę brzucha. Chociaż mogłoby się wydawać, iż zabiegowi liftingu twarzy poddają się wyłącznie panie, ostatnimi czasy wśród męskiej części społeczeństwa jest on równie popularny.