Domowe zabiegi kosmetyczne vs zabiegi w salonie – dbanie o urodę nie zawsze musi oznaczać wydawania pieniędzy na zabiegi kosmetyczne w salonie piękności. Taki sam salon możesz urządzić we własnym domowym zaciszu, nierzadko wykorzystując przy tym zbawiennie właściwości produktów codziennego użytku.

Domowe maseczki kosmetyczne na twarz

Domowe maseczki na twarz najlepiej sprawdzają się, jeżeli wykonywane są wieczorem. Wówczas skóra najmocniej wchłania zawarte w nich składniki odżywcze. Również, czy spokojny wieczór nie brzmi jak idealny moment, by nieco rozpieścić swoją skórę? Zwłaszcza że produkty, z których zrobisz domową maseczkę, są powszechnie dostępne po bardzo przystępnych cenach.

Nie wszyscy wiedzą, że jednym z najlepiej troszczących się o skórę produktów spożywczych jest jajko. Zarówno białko, jak i żółtko, Maseczka z kurzego żółtka, pozostawiona na przemytej ciepłą wodą skórze przez około pół godziny, wzbogaca skórę o witaminę A. Z kolei maseczka z ubitego białka (pozostaw na skórze aż nie zaschnie) oczyszcza skórę. Domowe maseczki mogą być wykonane z wielu różnych produktów spożywczych; idealnie nadają się do tego między innymi: ogórki (starte gwarantują silniejsze działanie!), miód, płatki owsiane, awokado, kawa czy drożdże. Pamiętaj jednak o wcześniejszym upewnieniu się, że konkretny rodzaj maseczki będzie dobry dla twojego rodzaju skóry (na przykład podana wyżej maseczka z jajka nie sprawdza się w przypadku skóry suchej).

Peelingi domowe

Domowe zabiegi kosmetyczne vs zabiegi w salonie

Domowe zabiegi kosmetyczne vs zabiegi w salonie

Peelingi zrobione w domu są dziecinnie proste do wykonania. Ich działanie nie tylko przygotuje skórę do kolejnych zabiegów (jak wyżej opisane maseczki), ale same w sobie zadziałają na skórę regenerująco i wyraźnie ją ujędrnią. Należy jednak zawsze brać pod uwagę, że nie każdy peeling zadziała właściwie ze wszystkimi rodzajami skóry. Jeden z najprostszych peelingów to peeling cukrowy. Do jego przygotowania wystarczą dwie łyżeczki cukru i niewielka ilość wody, tak aby w wyniku wymieszania powstała gęsta masa; po wmasowaniu peelingu przemyj skórę ciepłą wodą.

Inny, bardzo prosty przepis na domowy peeling, to nałożone na twarz rozdrobnione plastry owoców. Bardzo dobrze sprawdzają się skórki pomarańczy, cytryny czy jabłka. Niestety, ten zabieg kosmetyczny nie powinien być stosowany w przypadku skóry alergicznej oraz naczynkowej. Polecany jest także tak zwany peeling owsiany. Do jego przygotowania będziesz potrzebować 3 łyżki stołowe płatków owsianych, łyżeczkę miodu oraz sok z połówki cytryny. Po odstawieniu wymieszanych składników na mniej więcej pół godziny dodaj jedną łyżkę stołową mleka. Jeszcze raz wymieszaj, a potem nałóż peeling na twarz. Najskuteczniej zabieg ten działa na skórę tłustą i mieszaną, chociaż bardzo dobrze sprawdza się także w nawilżaniu skóry suchej i wrażliwej. Płatki owsiane działają na skórę w sposób regenerujący – zwężają pory i wyrównują powierzchnię. Do tego kosztują niewiele, po około 2 zł za opakowanie.

W warunkach domowych doskonale wykonuje się nie tylko zabiegi kosmetyczne na twarz czy ciało, jak te podane powyżej, ale również na włosy. W domowym spa idealnie sprawdzą się maseczki na włosy oraz płukanki, których regularne stosowanie zapewni włosom nie gorszą regenerację niż wizyty w gabinecie fryzjerskim.

Użyj odpowiednich produktów

Właściwości domowych maseczek zależą od produktów, jakich użyjemy. Rozdrobnione, wmasowane we włosy i skórę głowy awokado wspaniale nawilża i odżywia skórę. Z kolei jeśli zależy ci na dogłębnej regeneracji włosów, wybierz maseczkę z jajek, cytryny i oliwy. Jej przygotowanie jest dziecinnie proste; oddziel 2 żółtka, dodaj do nich 2 łyżki oliwy i sok z połówki cytryny. Nałóż maseczkę na (koniecznie suche) rozczesane włosy i owiń je folią spożywczą, a następnie ręcznikiem. Dzięki temu utrzymasz ciepło, co jest niezbędne, aby substancje odżywcze prawidłowo się wchłonęły. Po 30 minutach spłucz maseczkę i dokładnie umyj włosy. Do osiągnięcia najlepszych rezultatów powtarzaj zabieg 2 razy w tygodniu.

Zbawienny wpływ na kondycję włosów mają również płukanki. W przeciwieństwie do maseczek, je najlepiej dobierać pod kolor włosów. Właściciele jasnych włosów do płukanek powinni używać rumianku, który podtrzymuje ładny wygląd blondu (co ciekawe, przy częstym płukaniu ciemnych włosów rumiankiem powinny się one nieco rozjaśnić). Rumianek w torebkach jest dostępny we wszystkich aptekach. Na jedną płukankę weź 2 torebeczki rumianku i zalej je połową litra ciepłej wody. Odstaw na pół godziny, a następnie spłucz rumiankowym wywarem włosy, najlepiej od razu po umyciu.

Dla osób o ciemnych włosach mieszankę na najlepszą płukankę stanowią goździki, cynamon i majeranek. Na litr wody należy użyć 5-6 goździków, 2 łyżeczek cynamonu i szczyptę majeranku. Płukankę należy gotować przez 15 do 20 minut, a następnie wypłukać nią włosy zaraz po umyciu szamponem.  Płukanki to kolejny domowy zabieg kosmetyczny, który najlepsze efekty daje przy częstym użyciu. Dla najkorzystniejszych rezultatów poleca się używanie ich po każdym myciu, czyli około 3 razy na tydzień.