Czy zakup rolet jest dobrym pomysłem? Rolety są alternatywą dla, używanych w wielu domach, zasłon i firanek. Pełniąc taką samą funkcję, wybierane są przez ludzi chcących odnowić swoje mieszkanie lub wprowadzić zmiany w swoim domu. Czy rolety rzeczywiście są takie wspaniałe i warto się na nie zdecydować?

Rolety na przestrzeni wieków

Istnienie rolet zakłada się już na kilkaset lat wstecz, choć ich wygląd różnił się od dzisiejszych produktów dostępnych na rynku. Wraz z upływem czasu nie zmieniała się jednak ich funkcja. Dzisiejsze rolety nadal mają chronić przed promieniami słonecznymi i nieproszonymi gośćmi, a jednocześnie być wygodne i komfortowe w użytku.

Dlaczego warto zdecydować się na rolety?

Rolety posiadają szeroki zakres zalet zależnych od rodzaju i kolory w jakim występują. Często zwyciężają w walce z tradycyjnymi zasłonami i firanami. Wśród najpopularniejszych i tych nieco mniej znanych zalet posiadania rolet znajdują się:

  • Optyczne powiększenie pokoju – rolety montowane są bezpośrednio na ramę okna więc przysłaniają jedynie szybę. Ściany otaczające okno jak również parapet są widoczne. Po odsłonięciu rolet nie zwiększa się ilość miejsca jakie zajmują. Dzięki temu nie przysłaniają innych ścian, optycznie zmniejszających powierzchnię pokoju. Wybranie jasnego koloru jeszcze polepszy ten efekt.
  • Łatwe w montażu – dzisiejsze rolety wymagają zamontowania ich do otwieranej części okna za pomocą specjalnych zacisków. Dodatkowo posiadają one warstwę kleju, która zapobiega przesuwaniu się konstrukcji rolety i jej przypadkowego wpadnięcia. Jednocześnie klej nie jest na tyle słaby by nie było problemu z demontażem przy późniejszym remoncie lub zmianie aranżacji pokoju. Wszystko dzieje się jedynie wokół ramy okien. Nie trzeba, tak jak w przypadku zasłon czy firanek, wiercić ściany lub sufitu aby zamontować karnisz i zawiesić na nich zasłony.
  • Łatwe w obsłudze – obsługiwane są za pomocą sznureczka kulkowego który pociągnięty w odpowiednią stronę odsłania lub zasłania roletę. Jednocześnie pozostaje w tym samym miejscu dzięki czemu roleta nie opada, ani nie podnosi się sama z siebie. Niektóre rolety, z napędem elektrycznym posiadają opcję sterowania pilotem. Nie jest wymagane podchodzenie do okna w celu odsłonięcia/zasłonięcia go.
  • Zajmuje mało miejsca – rolety zajmują niewiele miejsca. W złożonej formie mają kształt długiej, ale cienkiej tuby łatwiej do schowania i ponownego użycia później. Ich szerokość odpowiada zazwyczaj szerokości szyby +/- około 2,5 cm z każdej strony.
  • Łatwe do nabycia – rolety można kupić w wielu sklepach internetowych, jak również w supermarketach czy centrach handlowych.
  • Różnorodność – rolety produkowane są w szerokiej gamie kolorów i rozmiarów. Tylko od kupującego zależy jaką barwę i rozmiar wybierze klient.
  • Funkcjonalność – przezroczyste i jasne materiały przysłonią okna, ale nie zablokują całkowitego dostępu słońca do pomieszczeń. Grubsze materiały w ciemniejszych kolorach powstrzymają promienie słoneczne przed przedostaniem się do pokoju i pozwolą na drzemkę w zaciemnionym miejscu nawet w środku dnia. Rolety wykonane z podgumowanego materiału łączą w sobie zarówno prawie 100% przyciemnienie przy jednoczesnym zastosowaniu jasnych kolorów. Ponadto zasłonięte zapobiegają nieprzyjemnemu nagrzewaniu się pomieszczeń.
  • Czyszczenie – Rolety, o ile nie zostały mocno zabrudzone wystarczy przecierać suchą szmatką lub odkurzyć nastawiając na najmniejszą moc ssania. Usunie to wszelki kurz, który na nich osiadł. W przypadku plan przemywa się miejsca mokrą gąbka z delikatnym detergentem, chociażby płynem do naczyń, uważając by nie zetrzeć koloru z rolety. Jeśli istnieje obawa że materiał się odbarwi, dobrze jest wcześniej sprawdzić na niewidocznym na co dzień miejscu jak zachowa się materiał.

Rodzaje rolet

Rolety występują w wielu rodzajach. Najpopularniejsze z nich to:

Dzień i noc

 Rolety zbudowane z naprzemiennych pasów materiału przezroczystego i zaciemniającego. Przy odpowiedniej regulacji pozwolą na całkowite zasłonięcie okna lub przepuszczanie promieni słonecznych.

Rzymskie

rolety dzień i noc

Rolety rzymskie można określić jako 2 w 1. Obsługiwane jak zwykłe rolety, wyglądem przypominają zasłony. Podczas składania tworzą fale dodatkowo dekorują okna.

Rolety tradycyjne

Tkanina na rolce obsługiwana za pomocą sznurka. Wystarczy pociągnąć w jedną lub drugą stronę w celu zasłonięcia/odsłonięcia okna. Często sprzedawane są z prowadnicami. Dzięki nim materiał zawsze znajduje się w tym samym miejscu, a otworzenie okna nie powoduje że roleta “ucieka”. Pozwala to na stosowanie ich na oknach dachowych.

Rolety plisowane

Wyglądem przypominają harmonijki. Dostosowane do każdego kształtu okien. Zwijanie/Rozwijanie możliwe jest od góry do dołu i na odwrót. Rolety nie są nowym wynalazkiem, ale w ostatnich czasach zyskały na popularności. Ich zakup przyniesie ze sobą dużo korzyści i pozwoli na dużą swobodę w aranżacji pokoju czy też mieszkania. Ich funkcjonalność i różnorodność na pewno nie sprawi kupującemu żadnych problemów. Wybór rolet jest strzałem w dziesiątkę pod każdym względem.