Przemyślany zakup komputera do gier – garść porad – kupując komputer do gier istnieje bardzo wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Jest to zazwyczaj drogi zakup, a kupując go chcemy, aby posłużył nam jak najdłużej. Warto więc dać sobie czas na to, aby odpowiednio dobrać wszystkie części i podzespoły, albo w przypadku, gdy decydujemy się na zakup gotowca – żeby wybrać model najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Pierwsza rzecz, którą musimy zrobić, zanim zaczniemy rozglądać się za poszczególnymi komponentami, jest przeanalizowanie naszych potrzeb.

Musimy zastanowić się, w jakiego rodzaju gry komputerowe zamierzamy grać, oraz sprawdzić jakie mają one wymagania sprzętowe. Oczywiście musimy też określić kwotę, jaką jesteśmy w stanie wydać na komputer, oraz wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, takie jak koszty przesyłki, montażu komputera oraz akcesoriów. W poniższym artykule podamy kilka praktycznych porad dotyczących wyboru komputera dla gracza i jego poszczególnych komponentów, aby ułatwić dokonanie tego skomplikowanego wyboru.

Komputer stacjonarny czy laptop dla gracza?

Komputer do gier

Pierwszą kwestią do przemyślenia jest zastanowienie się, czy do naszych potrzeb lepiej sprawdzi się komputer stacjonarny, czy laptop. Przewagą tego drugiego jest to, że możemy zabrać go ze sobą w podróż, więc sprawdzi się dobrze, jeżeli na przykład spędzamy dużo czasu na podróżowaniu albo często się przeprowadzamy. Na laptopa decydują się też osoby, które cenią sobie to, że mogą zabrać ze sobą laptopa do łóżka i grać w wygodnej dla siebie pozycji. My jednak odradzamy zakup laptopa do gier, jeżeli nie zmuszają nas do tego okoliczności.

Takie komputery są zazwyczaj dużo droższe, a także możliwości dokupowania nowych części i ich wymieniania są ograniczone. W porównaniu do laptopów używanych do pracy są też one zazwyczaj dużo cięższe i wcale nie takie poręczne, jakby się wydawało. Najlepiej jest więc zainwestować w dobry komputer stacjonarny, który pozwoli nam na utworzenie wygodnej bazy. Z upływem czasu będziemy mogli ją poszerzać i zyskiwać możliwość instalowania coraz to nowszych gier.

Poszczególne komponenty – procesor i karta graficzna

Wybierając poszczególne komponenty, takie jak procesor i karta graficzna trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Oczywiste jest, że im wydajniejsza poszczególna część i im większą ma moc, tym generalnie lepiej. Jednak musimy pamiętać, że komputer jest urządzeniem zintegrowanym, i niekoniecznie to, że zainwestujemy w jakąś część dużo pieniędzy sprawi, że całość będzie działa bardziej wydajnie. Jeśli części nie będą do siebie dopasowane, będą uniemożliwiały sobie wzajemnie rozwinięcie pełni swoich możliwości. Nawet najlepsza karta graficzna przy słabym procesorze wiele nie zdziała. Dlatego dobrze jest dobierać do siebie komponenty mając na uwadze to, jak będą one ze sobą zintegrowane.

Jeśli chodzi o sam wybór karty graficznej, to należy zwrócić uwagę na takie elementy jak pamięć, gdzie oczywiście im większa, tym lepsza, częstotliwość taktowania zarówno pamięci jak i rdzenia, a także to, czy dana karta ma możliwość obsługi równoczesnej obsługi kilku monitorów. Warto poszukać karty graficznej wśród modeli skierowanych specjalnie do graczy, gdyż istnieje największa szansa, że taka karta spełni nasze oczekiwania.

Obudowa do komputera dla gracza

Jeśli już dobierzemy poszczególne części, które będą tworzyły wnętrze naszego komputera, musimy zadbać o odpowiednią budowę. W przypadku komputerów dla graczy często potrzebujemy dużej obudowy, ponieważ komponenty o dużej mocy są zazwyczaj nieco większych rozmiarów niż te, które używa się w lekkich komputerach przeznaczonych do prostych zadań. Warto też zwrócić uwagę, czy nasza obudowa ma odpowiedni poziom tłumienia dźwięku, ponieważ komponenty o dużej mocy mogą wytwarzać szum o dużym natężeniu.

Taki szum nie tylko zaburza przyjemność z rozgrywki, ale na dłuższą metę jest też bardzo męczący. Ostatnią bardzo ważną rzeczą dotyczącą obudowy jest wydajne chłodzenie. Szczególnie należy o to zadbać, jeżeli lubimy poświęcać na granie dużo czasu i jeśli gry, które wybieramy, wymagają intensywnej pracy procesora i karty graficznej.

Akcesoria do komputer do grania

Oprócz samego komputera, który stanowi podstawę naszego sprzętu do grania, nie należy zapominać także o odpowiednich akcesoriach, takich jak myszki, pady, klawiatury, słuchawki czy głośniki. W zależności od tego, jakie gry komputerowe będziemy wybierać, będziemy potrzebowali różnych akcesoriów. Do niektórych gier potrzebne są specjalnego rodzaju pady lub kierownice, albo bardziej rozbudowane czy odpowiednio przystosowane klawiatury.

Dobrze też zastanowić się nad tym, czy chcemy grać używając słuchawek, czy głośników. Jeżeli mieszkamy sami, głośniki będą najlepszym rozwiązaniem, ponieważ mniej męczą uszy. Jeśli jednak dzielimy mieszkanie z innymi, dobrze jest przemyśleć zakup dobrych słuchawek. Najlepiej jest wybrać słuchawki nauszne, w przeciwieństwie do tych dousznych, które przy długim użytkowaniu negatywnie wpływają na nasz słuch.