Jak przekonać seniorów do noszenia pieluchomajtek. Nietrzymanie moczu jest kłopotliwym problemem. Często trudno jest go zaakceptować i sobie z nim poradzić. Wielu seniorów stara się jednak zignorować ten problem i prowadzić normalne życie. Jednak chowanie w głowy w piasek wcale nie jest dobre. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z tym dokuczliwym problemem. Wymagają one cierpliwości, zrozumienie i zaangażowanie w zachowanie godności osoby starszej.
Obiekcje osób starszych
Wiele osób twierdzi, że ich rodzice nie będą nosić pieluchomajtek i to doprowadza ich do szału. Jest to częsta skarga, zgłaszana przez osoby, które opiekują się starszymi osobami. Przede wszystkim przy przekonywaniu seniorów do pieluchomajtek, nie używajmy słowa pieluszka. Pamiętajmy też, że jest to delikatny temat, dlatego bądźmy ostrożni.
Pieluszki są związane z dziećmi. Żadna dorosła osoba, niezależnie od stopnia niepełnosprawności fizycznej lub psychicznej, nie chce być traktowana jak dziecko. Starzenie się może okradać seniorów z niezależności i godności. Dlatego dobór słów i ton głosu jest niezwykle ważny. Jeśli zadbamy o właściwą komunikację i opiekę, wówczas starsze osoby poczują, że są szanowane. To przełomowa zmiana, jeśli chodzi o promowanie współpracy i zwiększanie poczucia własnej wartości. Może się to wydawać dziwaczne, ale przejrzyjmy ofertę pieluchomajtek. Jeśli nie będziemy się tego wstydzić i spokojnie podejdziemy do tematu, jesteśmy krok bliżej, by zachęcić osoby starsze do korzystania z tego typu produktów.
Pomoc specjalisty
Oczywiście, zmiana słów, których będziemy używać, nie rozwiąże całkowicie problemu. Kiedy nietrzymanie moczu jest sporadycznym kłopotem, ważne jest, abyśmy odwiedzili ze swoim bliskim dobrego lekarza. Może to być spowodowane błahostką, np. infekcją dróg moczowych lub nadmiernie aktywnym pęcherzem. Jednak czasami ten problem może mieć poważniejszą przyczynę. Może być spowodowany prostatą u mężczyzn lub zapaleniem narządów miednicy mniejszej u kobiet.
Dlatego warto zabrać swoich rodziców lub innych krewnych w podeszłym wieku do lekarza. Przeprowadzenie testów może pomóc w zdiagnozowaniu źródła problemów. Lekarz może zalecić dobre leki, ćwiczenia miednicy, a nawet zabiegi chirurgiczne, które pomogą w przypadku nietrzymania moczu. Czasami warto skontaktować się z drugim urologiem, który przedstawi swój punkt widzenia. Jeśli poradzimy sobie z przyczynami nietrzymania moczu, wówczas pieluchomajtki mogą stać się niepotrzebne.
Zaakceptowanie problemu nietrzymania moczu
Nasza kultura często schlebia próżności. Jest to sprzeczne ze starzeniem się. Dlatego wielu ludzi czuje się bardzo niekomfortowo, borykając się z nietrzymaniem moczu.
Oczywiście zaakceptowanie tego problemu może być bardzo trudne. Jednak nie możemy uważać, że nie widzimy tego problemu. Nie powinniśmy go ignorować. Przekonajmy seniorów, że pieluchomajtki zapewniają wygodną ochronę. Te produkty są komfortowe, chłonne i dobrze dopasowane. Mogą zwiększyć poczucie godności i pewności siebie. Seniorzy stają się bardziej niezależni. Zaczynają też lepiej wyglądać. Nietrzymanie moczu często powoduje, że seniorzy wycofują się z życia społecznego, by uniknąć kłopotliwych sytuacji. Jednak wcale nie musi tak być.
Poprośmy lekarza lub przyjaciela o pomoc
Tak jak w przypadku wielu innych problemów, również w przypadku nietrzymania moczu, warto skorzystać z pomocy przyjaciela lub przyjaciela. Dlaczego? Seniorzy mają tendencję do zdyskredytowania lub odrzucania spostrzeżeń naszych i innych członków rodziny. Rodzice zmieniali nam pieluszki, gdy byliśmy dziećmi. Dlatego czasami trudno im będzie się pogodzić, że teraz sami potrzebują pieluchomajtek. Słuchanie porad i wskazówek od dziecka, jak powinni sobie poradzić, może być czasami bardzo trudne. Jednak jeszcze gorzej zrobimy, gdy przyjmiemy postawę lekceważącą lub defensywną. Dlatego zachęćmy zaufanego lekarza lub przyjaciela do przeprowadzenia obiektywnej dyskusji z naszymi rodzicami. Jeśli mechanizmy obronne są słabsze, chętniej skorzystają z sugestii.
Powody odmowy seniorów
Istnieje wiele powodów, oprócz odmowy i zakłopotania. Wiele starszych osób początkowo nie chce nawet słyszeć o pieluchomajtkach. Dlatego zachowajmy spokój i bądźmy cierpliwi.
Nasze zmysły osłabiają się naturalnie wraz z wiekiem. Dlatego seniorzy mogą często nie wiedzieć, jak brzydko pachną i wyglądają ich ubrania i meble. Czasami lekceważą nietrzymanie moczu. Dalej noszą ubrania, które dawno już powinny być uprane. Mogą też nie do końca zdawać sobie sprawę, że może to wpłynąć na ich ogólny wizerunek. Dlatego uważają, że pieluchomajtki są im po prostu niepotrzebne, szczególnie jeśli nie wychodzą z domu i nikogo nie odwiedzają.
Możemy mieć trudności z poruszeniem tego tematu. Jednak powinniśmy powiedzieć ukochanej osobie, że jej zapach jest drażniący. Spokojnie zachęćmy ich do skorzystania z produktów, które pomagają w przypadku nietrzymania moczu. Niektóre starsze osoby mogą czuć się wtedy naprawdę zakłopotane, gdy zdadzą sobie sprawę z problemu. Szczególnie jeśli próbowali go do tej pory ukryć. Dlatego rozmawiajmy z nimi delikatnie i szczerze.