Tapety ścienne do kościołów i kaplic – obiekty sakralne tak jak wszelkie inne obiekty architektoniczne potrzebują odpowiedniej oprawy, aby ludzie w nich przebywający czuli się lekko i komfortowo przy korzystaniu z ich przeznaczenia w pełnym tego słowa znaczeniu. Choć obecnie żyjemy w czasach, gdy kościoły i kaplice inwestują raczej w powierzchnie murowane i malowane na jednolite kolory, wciąż w wielu miejscach natrafić można na charakterystyczne tapety ścienne, z bogatą ornamentyką oraz wzorami przywodzącymi na myśl motywy biblijne.

Takie tapety także można znaleźć w wielu miejscach oferujących elementy wyposażenia do kaplic oraz kościołów. Są one niezwykle eleganckie, można na nich zauważyć wpływy sztuki żydowskiej i staropolskiej. Na pewno stanowią ogromne upiększenie gładkich powierzchni ścian i filarów w kościołach różnego wyznania. Funkcjonować mogą zarówno jako tapety matowe, o lekko piaskowej strukturze lub tapety z nieco bardziej ubogaconymi elementami, złoceniami, zdobieniami, o wytwornym charakterze. Montaż tapet w kościołach i kaplicach właściwie nie różni się za bardzo od montażu tapety w typowym budynku mieszkalnym.

Malowana tapeta w kościele

Nie trzeba nikomu wyjaśniać, jak wielki wpływ dla rozwoju architektury sakralnej miały obrazy wielkich twórców. Sama Kaplica Sykstyńska w Watykanie jest jednym wielkim dziełem malarskim. Specjalnie z myślą o współczesnych, twórczych działaniach artystów wizualnych, mających upiększyć swoją pracą wygląd polskich kościołów, stworzono tapety, które można malować. Są to niezwykle gładkie, przejrzyste powierzchnie, w konstrukcji przypominające nieco płótna. Można na nich malować wszystko, łącznie z wizerunkami świętych. Tapety te charakteryzują się ogromną wytrzymałością na wilgoć, a to zjawisko w obiektach sakralnych jest dość powszechne.

Na uwagę zasługiwać mogą także tapety, które powiększą pokój przeznaczony na zakrystię. To miejsce zazwyczaj jest ciasne, tam ksiądz oraz ministranci przygotowują się do mszy. Ciekawym rozwiązaniem może być fototapeta na całą powierzchnię głównej ściany zakrystii, prezentująca legendarny obraz „Ostatniej Wieczerzy”. To bardzo wymowne i jak najbardziej trafione rozwiązanie wizualne.

Ceny tapet przeznaczonych do kościoła

Mogą być różne. Kreatywna tapeta, którą można malować znaleźć może swoje miejsce przy nawach głównych lub bocznych. Na pewno upiększy także ściany, przy których rozstawione zostały konfesjonały. Na to, jaki rodzaj tapety wybierany jest do kościoła, wpływ ma zazwyczaj ksiądz proboszcz z zarządzającymi asystentami. Tapety w bogate ornamenty religijne zdecydowanie wygrywają wśród propozycji. Na drugim miejscu funkcjonują też fototapety przedstawiające postacie ludzkie, bohaterów biblijnych przypowieści, świętych, wszystkich, których wspominamy podczas obchodzenia wszelkiego rodzaju świąt.

Ciekawą i dość nowatorską metodą ozdabiania ścian w kościele może stać się zastosowanie fototapet prezentujących Drogę Krzyżową. Rezygnacja z tradycyjnych, wiszących obrazów na rzecz rozległych fototapet z pewnością sprawia, że na ścianach pojawia się więcej miejsca. Wnętrze też nabiera oddechu i nie jest przytłoczone nadmiarem elementów wizualnych, co ma znaczenie dla dobrego samopoczucia w czasie mszy. \Zdecydowanie wygodniej czujemy się w pomieszczeniach lekkich i o wysublimowanej zawartości obrazów na ścianach, kościół to przecież nie galeria.

Praca przy kładzeniu tapet w kościele

Wymaga ogromnej precyzji oraz dokładności od wszystkich osób, które podejmą się tego zadania. Zwłaszcza, jeśli chodzi o tapety kładzione na sporej wysokości, trzeba uzbroić się w cierpliwość i przedsięwziąć wszelkie środki bezpieczeństwa, aby nikomu nie stało się nic złego. Kładąc tapety jaki klej wybrać? Do dyspozycji jest wiele rozwiązań, ponieważ na rynku funkcjonuje nieskończenie wiele klejów wszelakich producentów. Jedni są bardziej znani, inni trochę mniej.

Najlepiej przy pracy na obiektach sakralnych sprawdzą się kleje do tapet komponowane na silnej bazie wody. Można także z czystym sumieniem skorzystać z tapet z dodatkiem kleju z żywicy. Nie dość, że ma on bardzo wysoką moc łączenia, to jeszcze daje charakterystyczny zapach, bardzo podobny do tego, który wydziela kościelne kadzidło podczas nabożeństw. Klej na spodnią warstwę tapety dobrze nakłada się szeroką, miękką szczotką, najlepiej na długim trzonku, aby w czasie rozprowadzania nie trzeba było dodatkowo się schylać.

Co zyskują kaplice dzięki tapetom?

Stają się z pewnością bardziej przytulne, ciepłe. Pojawia się we wnętrzach nieco więcej koloru. Kościół odpowiednio udekorowany z całą pewnością znacznie lepiej zachęca do modlitwy, aniżeli kościół utrzymany w szarościach, w ponurej estetyce baroku oraz ze smutnymi obrazami. Im więcej światła i koloru w kościele, tym większa liczba wiernych będzie go odwiedzała. Pod względem opracowywania estetyki kościołów Polacy wiele mogliby nauczyć się od kościołów protestanckich oraz babtystów. Tam widać szczegółowe przywiązanie do detali, jakiego często u nas brakuje. Bogu na pewno milsze są kościoły zbudowane na radości, niż na smutku. A kolor to radość!