Co zrobić gdy lakier hybrydowy jest gęsty? Półki i pojemniki z lakierami do paznokci potrafią być naprawdę pokaźne. Każda z nas posiada choć jeden egzemplarz, który wciąż przechowuje, mimo że nie pamięta, kiedy ostatni raz go używała. Nieużywany lub źle dokręcony pojemnik może stać się przyczyną wielu problemów, a przede wszystkim zmiany konsystencji produktu. Wcale jednak nie trzeba z niego rezygnować. Okazuje się, że istnieją proste metody, które pozwalają odzyskać jego dawny blask, a z całą pewnością wykorzystać pozostałą zawartość buteleczki. To nie tylko oszczędne rozwiązanie, ale również modne ostatnio podejście do niemarnowania oraz wykorzystywania dostępnych produktów. 

Jak dbać o lakier do paznokci?

Zanim doprowadzimy do zmiany konsystencji lakieru, a w wielu przypadkach również jego właściwości, warto dowiedzieć się, jak o niego dbać. Okazuje się, że odpowiednie jego przechowywanie może wydłużyć trwałość preparatu. Popularnym błędem jest niewłaściwe zakręcanie lakieru. Nieszczelnie zamknięty pojemnik powoduje, że dostaje się do jego wnętrza powietrze, w wyniku czego powstają pęcherzyki. Kolejną negatywną konsekwencją jest zmiana jego konsystencji. Kosmetyk zaczyna się kleić, przez co nie daje się do ozdabiania paznokci. W związku z tym należy po pierwsze zadbać o to, by przechowywać produkt w zacienionym i chłodnym miejscu. Po drugie każdy produkt ma określoną datę trwałości. Data ważności lakierów to 12 miesięcy od momentu ich otwarcia. Po upływie tego czasu, trzeba je po prostu wyrzucić.

Jak reanimować lakier?

W warunkach domowych wiele osób decyduje się na odświeżanie lakieru za pomocą acetonu. Jak to zrobić? Należy wlać do butelki kilka kropel płynu i wymieszać. Sposób jest jednak kontrowersyjny, ponieważ może doprowadzić do obniżenia jakości lakieru. Zamiast acetonu niektóre osoby wykorzystują również zmywacz do paznokci i etanol. Żaden z wymienionych składników nie jest jednak wskazany. W większości przypadków powoduje więcej problemów niż korzyści. Na szczęście istnieją bardziej bezpieczne i przystępne sposoby, by rozcieńczyć lakier, zachowując jego dobrą jakość. Wszystkie metody są proste, nie zajmują wiele czasu, a co najważniejsze – są bardzo skuteczne.

Co zrobić, gdy lakier hybrydowy jest gęsty?

Co zrobić gdy lakier hybrydowy jest gęsty?Aby naprawić konsystencję lakieru, należy zacząć od jego dokładnego wymieszania. Obecnie producenci umieszczają w buteleczkach metalowe kuleczki, które znacznie usprawniają cały proces. Pozostawianie lakieru w bezruchu wpływa na rozwarstwianie (rozdzielanie) poszczególnych składników. Czasami proces ten widoczny jest gołym okiem. Zawsze jednak wpływa na jakość zdobienia, dlatego nie wolno nakładać lakieru bez jego wcześniejszego wymieszania. Czasami przemieszanie produktu wystarcza, by lakier znowu wyglądał jak nowy. To jednak nie jedyne rozwiązanie. Dla wielu osób może okazać się niewystarczające lub nieodpowiednie. Alternatywą są dwa inne pomysły. Pierwszy znajduje zastosowanie również w sytuacji, gdy lakier oryginalnie jest zbyt gęsty. W tym celu należy buteleczkę ogrzać. Na początku ogrzewamy ją w dłoniach. Jeśli wciąż konsystencja pozostaje niezmieniona, należy umieścić ją w wodzie o temperaturze 30-50 stopni. Buteleczka musi być szczelnie zamknięta, a poziom wody powinien sięgać 3/4 jej wysokości. Opakowanie pozostawiamy tam do momentu, aż się rozgrzeje. Następnie produkt dokładnie mieszamy, sprawdzając czy odpowiada nam jego gęstość. Jeśli nie, to pozostawiamy w wodzie na dłużej.

Drugim sposobem może być rozcieńczenie produktu bezbarwnym lakierem. Jednak podobnie jak w przypadku rozcieńczania innymi substancjami, również w tym wypadku, istnieje duże ryzyko. Przede wszystkim produkty mogą się ze sobą nie połączyć tak, jak byśmy tego chcieli. Nawet jeśli pochodzą z jednej firmy mogę ze sobą nie współpracować. W ten sposób możemy zniszczyć nasz lakier bazowy. Ponadto tego typu rozcieńczanie zawsze obniża stopień krycia (pigmentację) naszej wyjściowej emalii. To oznacza, że kolor będzie mniej wyrazisty albo lakier nie będzie dokładnie pokrywał płytki paznokcia, przez co efekt będzie niechlujny i nieestetyczny. Najlepszym wyborem spośród wszystkich propozycji jest specjalny rozcieńczalnik do lakierów. Czy taki produkt jest drogi? To zależy. Po pierwsze można zakupić profesjonalny kosmetyk. Po drugie można skorzystać z oryginalnej substancji, jaką jest alkohol izopropylowy, zwany w skrócie IPA. Produkt ten można zakupić tanio w popularnych sklepach internetowych i stacjonarnych z odczynnikami. Aby odświeżyć emalię, wystarczy dolać do niej od 1 do 4 kropli płynu, dokładnie wymieszać i zostawić na chwilę. W tym czasie lakier hybrydowy uzyska pożądaną konsystencję. Ile kropli dodać jednorazowo? Aby nie rozcieńczać produktu nadmiernie, warto zacząć od 1 lub 2 kropli i sprawdzać konsystencję. W ten sposób można uniknąć efektu odwrotnego do zamierzonego, czyli nadmiernego rozrzedzenia. 

Podsumowując, metod na zmniejszenie gęstości lakieru hybrydowego jest kilka. Zawsze jednak warto korzystać ze sprawdzonych sposobów, które nie wpływają negatywnie na właściwości produktu.