Pamięć RAM – czym jest, za co odpowiada i dlaczego warto mieć jej jak najwięcej? Komputery stale zajmują się przetwarzaniem danych – niezależnie od tego, czy w danym momencie przeglądamy Internet, gramy w grę, oglądamy film czy też sam sprzęt jest po prostu włączony, ale nieużywany. Dane te można podzielić na dwie podstawowe kategorie: stałe oraz tymczasowe. Te pierwsze to takie, które są zapisane na naszym dysku, a po które możemy sięgać w każdym momencie.

Drugie z kolei związane są z tym, po co sięgamy tylko na moment, a co nie jest w żaden sposób zapisane (przynajmniej na stałe) w naszym komputerze – mowa chociażby o filmach oglądanych w Internecie czy też przestrzeni roboczej, w obrębie której pracujemy w programie graficznym. Za przetwarzanie tych drugich w przestrzeni tymczasowej odpowiedzialna jest właśnie pamięć RAM, o której zamierzamy powiedzieć nieco więcej w naszym artykule.

Czym tak właściwie jest pamięć RAM?

Pamięć RAM stanowi jeden z podstawowych podzespołów każdego komputera, odpowiedzialny przede wszystkim za wydajność i szybkość działania naszego komputera, a zatem na to, na co zwracamy uwagę najbardziej. Jak zostało zobrazowane na przykładzie przedstawionym we wstępie, odpowiedzialna jest za pracę na plikach tymczasowych, czyli takich, do których nie musimy mieć dostępu przez cały czas.

W czym odczujemy posiadanie większej ilości pamięci RAM?

Działanie pamięci RAM można uogólnić i sprowadzić do umożliwienia komputerowi płynnej pracy. Dzięki niej bowiem uzyskujemy natychmiastowy dostęp do tymczasowych informacji, które nie są (i zazwyczaj nie muszą być) zapisane na naszym dysku, a pełnią zaledwie rolę użytkową w wybranym momencie. Posiadając odpowiednią ilość pamięci RAM będziemy mogli:

  • efektywniej pracować w programach graficznych i filmowych – one często działają, do momentu zapisania danego pliku, w obrębie przestrzeni roboczej, w całości tymczasowej;
  • płynniej przełączać się między aplikacjami – wszystko to, z czego aktualnie nie korzystamy, a co zostało przez nas uruchomione przebywa w pamięci podręcznej, gotowe do “przeniesienia na wierzch”. Mając więcej pamięci RAM można robić to szybciej i sprawniej. Tyczy się to również chociażby zakładek w przeglądarce Internetowej;
  • czerpać więcej przyjemności z gier – gry bardzo często wykorzystują pamięć RAM do generowania czegoś, co “będziemy w stanie zobaczyć za chwilę”. Robią to w tle, zupełnie przy okazji i wykorzystują do tego RAM – im więcej go będzie, tym płynniej będzie przebiegać cały proces i tym szybciej będzie nam działała gra;
  • cieszyć się większymi możliwościami – odpowiednia jej ilość pozwoli nam na działanie w obrębie wielu aplikacji jednocześnie, bez konieczności wybierania, którą z nich zamknąć, by zwolnić nieco pamięci.

Ile RAM-u do gier i oprogramowania?

Bardzo ciężko powiedzieć, ile pamięci RAM będzie wystarczalne do uruchamiania gier i programów. Technologia galopuje do przodu, a wraz z coraz piękniejszymi grami i bardziej funkcjonalnym oprogramowaniem zwiększają się ich wymagania, również względem RAM-u. Wszystko zależy tutaj od konkretnej gry czy aplikacji. Przed zainwestowaniem w pamięć RAM do komputera zawsze zapoznajmy się z wymaganiami topowych gier czy programów i kupujmy pamięć w adekwatnych jej ilościach. Wtedy na pewno będą one działały poprawnie, szybko i sprawnie.

Cechy charakterystyczne pamięci RAM

Rozmawiając na temat pamięci RAM i wybierając takową do własnego komputera czy laptopa, zazwyczaj patrzymy wyłącznie na jej ilość. Tak naprawdę jednak kości pamięci cechują się znacznie większą ilością parametrów. Do tych najważniejszych należy:

  • częstotliwość pracy – jest to jeden z najważniejszych parametrów każdej kości pamięci – podczas gdy te podstawowe pamięci działają na prędkości 1600 – 1866 MHz i jest ona wystarczalna do podstawowych zastosowań, bardziej wymagający użytkownicy (gracze, programiści i graficy) będą musieli sięgnąć po pamięć o znacznie większej, bo przekraczającej 2133 MHz częstotliwości;
  • opóźnienie – określane jest ono czasem, jaki upływa od momentu wysłania żądania do RAMu (a zatem wyrażenia chęci do uzyskania dostępu do tymczasowego pliku) do obserwowania przez niego wybranego pliku. Im mniejsze jest opóźnienie, tym szybciej dana pamięć RAM działa;
  • typ pamięci – niegdyś najpopularniejszą technologią używaną do tworzenia RAM-u było DDR i DDR2. Dziś jednak stawia się na infrastrukturę DDR3 i DDR4 – ta pierwsza jest tańsza i zadowalająca pod względem kultury pracy, druga z kolei stanowi wizję przyszłości i nie jest jeszcze standardem w urządzeniach, ale na pewno czymś, ku czemu będą one zmierzały.

Podsumowanie

Pamięć RAM jest jednym z podzespołów, bez których żaden komputer nie byłby w stanie istnieć. Posiadanie odpowiedniej jej ilości jest w stanie zapewnić odpowiedni komfort korzystania z tego sprzętu, ale też usprawnić pracę w jego obrębie. Pamiętajmy jednak, że pamięć RAM ma charakter modularny. Jeżeli więc mamy jej za mało, możemy ją rozbudować bez konieczności kupowania nowego sprzętu. Pozwala to “reanimować” starsze komputery i tchnąć w nich nowe życie, znacząco zwiększając ich żywotność.