Meble nowoczesne są integralną częścią wspierania koncepcji projektowej minimalizmu. Takie podejście pozwala na pozostawienie w pokoju tylko najbardziej potrzebnych i funkcjonalnych mebli. Wysokiej jakości, wygodne i odpowiednio zaaranżowane meble to nieodzowny element wnętrza w nowoczesnym duchu minimalizmu.

Niezbędne meble do nowoczesnej aranżacji wnętrza

W dużej mierze na możliwości umeblowania ma wpływ wielkość salonu czy sypialni oraz ich układ. Minimalizm to styl otwartej i wolnej przestrzeni. Najpierw musisz ocenić dostępną powierzchnię pokoju, a dopiero potem zdecydować się na jego wyposażenie. Aby uprościć zadanie aranżacji głównego pokoju w mieszkaniu lub domu, możesz rozbić nowoczesny salon na osobne strefy funkcjonalne.

Pierwsze miejsce to miejsce na relaks i spotkanie całej rodziny. W tym obszarze zazwyczaj montuje się miękki narożnik, stolik kawowy, fotele, krzesła, półki oraz telewizor. Druga strefa to przestrzeń do pracy z biurkiem i umieszczonymi w nim półkami. Czy wszystkie strefy można harmonijnie połączyć w jednym pomieszczeniu? Oczywiście, jeśli pokój jest duży i przestronny. Często, aby to osiągnąć, trzeba dokonywać skomplikowanych remontów z przebudową. W tym celu łączy się kilka pokoi. Co najważniejsze, nowoczesny styl podkreśla układ akcentów. Doskonałą opcją w tym przypadku są nowoczesne meble tapicerowane, które odpowiadają za zorganizowanie maksymalnego możliwego komfortu.

Wybór nowoczesnych mebli tapicerowanych

Meble

Meble

Aby nowoczesne meble współgrały z aktualnymi stylami, najlepiej wybierać przedmioty o wyraźnych liniach. Obecność ostrych elementów i brak gładkości w tym przypadku tylko podkreśli przynależność do nowomodnych trendów. Pozostając jednym z popularnych stylów, być może tylko klasycyzm, pozwala na płynne linie i pewną płynność. Oczywiście przedmioty powinny wyglądać zwięźle i nie kontrastować ze sobą.

Wybierając meble tapicerowane, warto postawić na tapicerkę w monochromatycznych kolorach. Najpopularniejsze nowoczesne tkaniny obiciowe to welur, mikrofibra, skóra ekologiczna i naturalna, zamsz. Oczywiście jednolity kolor nie jest czymś absolutnie koniecznym. Kolor obicia mebla powinien współgrać z ogólnym tłem i nie być sprzeczny z intencją projektową. Na przykład etniczne tureckie lub orientalne style oznaczają minimalną ilość mebli tapicerowanych. Jednak wyraziste kolory z oryginalnym wzorem są tutaj nie tylko uzasadnione, ale także ważne stylistycznie. Minimalizm wita tapicerkę wykonaną z gęstej i lekko szorstkiej tkaniny, która jest łatwa w pielęgnacji. 

Dekoracje w meblach nowoczesnych

Jednym z pomysłów na nowoczesny styl jest minimalna ilość lub całkowity brak wystroju, który nie przenosi obciążenia funkcjonalnego. Rzeźbione uchwyty i kręcone zagłówki sof w minimalistycznych rozwiązaniach będą wyglądać nienaturalnie i pretensjonalnie. Oczywiście minimalizm nie oznacza ascezy. Nowoczesne meble tapicerowane uzupełnione kilkoma poduszkami dekoracyjnymi w pięknych kolorach, pozwoli na umieszczenie akcentów i ożywi pomieszczenie. Obecność takich praktycznych akcesoriów pozwala zwiększyć komfort i jednocześnie nie wykraczać poza minimalistyczną koncepcję.

Wymiary i funkcjonalność mebli nowoczesnych

Rozmiary mebli tapicerowanych dobierane są na podstawie powierzchni salonu i osobistych preferencji. Sofa może być duża, kształt jest prostokątny lub kanciasty. Styl nowoczesny pozwala na duże płaszczyzny, ale przy wyborze sofy nie zapominaj, że wszystko powinno być proporcjonalne do powierzchni użytkowej pomieszczenia. Zwiększona funkcjonalność każdego przedmiotu to zarówno konieczność, jak i aktualny trend. Nowoczesne wnętrze może być przestrzenią high-tech. 

Możliwości umeblowania nowoczesnych wnętrz

Istnieje niezliczona ilość pomysłów projektowych i opcji ich realizacji. Zaawansowane technologicznie, loftowe, ekologiczne wnętrza stały się popularne i obdarzone połączeniem cech charakterystycznych dla tych stylów. Niezwykle popularny ostatnio patchwork może być jednocześnie prosty, elegancki i stylowy. Sofę z taką tapicerką można już teraz kupić lub odświeżyć starą, szyjąc oryginalny pokrowiec z wielokolorowych łat.

Innym popularnym i oryginalnym stylem wnętrz jest boho. Paradoksalnie łączy brak sztywnych zasad i wygodę z odzwierciedleniem istoty właściciela mieszkania. Obowiązkowym atrybutem wnętrza boho jest przysadzista i szeroka sofa z tapicerką w naturalnych kolorach. Fotele, krzesła, pufy w kolorach morza, nieba, jagód w boho świetnie prezentują się same w sobie we wnętrzu nieprzeładowanym drobnymi detalami. W stylu nowoczesnym często stosuje się naturalne drewno, metal i szkło. Na przykład szklana powierzchnia stolika kawowego stała się niemal integralną częścią nowoczesnych wnętrz. Obecność miękkich samozamykaczy i wbudowanego światła w meblach od dawna stała się normą.

Nowoczesne meble gabinetowe i modułowe

Prawie wszystkie opcje nowoczesnych mebli nie ograniczają się do mebli tapicerowanych i akcesoriów. Regały od dawna stanowią wyrazisty dodatek do tego stylu. W mieszkaniach, w których nie ma możliwości postawienia szaf, ich funkcjonalną alternatywą mogą być różne meble skrzyniowe. Szafy, kredensy, szafki, sekretarzyki i komody doskonale poradzą sobie z zadaniem przechowywania rzeczy, zapewniając do nich szybki i wygodny dostęp. Wybierając meble gabinetowe o nowoczesnym stylu, preferowane powinny być przedmioty o wyraźnym kształcie prostokąta lub kwadratu. Powinna być prosta i lekka optycznie. Wykończenia w jasnych kolorach z połyskiem i bez krzykliwego dekoru to najlepszy sposób na zachowanie poczucia przestrzeni.