Przeszczep włosów – dlaczego coraz więcej osób się na niego decyduje? Żyjemy w czasach, w których ludzie ogromną wagę przykładają do swojego wyglądu. Nic dziwnego – dobra aparycja w dużej mierze wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych ludzi oraz często i na to, jakie sukcesy odnosimy w naszym życiu. Jedną z rzeczy, które dla wielu mężczyzn (choć i niektórych kobiet) stanowią praktycznie “koniec świata” jest łysienie i choć ogólne przekonanie sugeruje, że tak naprawdę nie ma sensu się mu przeciwstawiać, gdyż “wszystko leży w genetyce”, medycyna mówi zupełnie coś innego. Przeszczep włosów w dzisiejszych czasach jest na tyle skuteczny, że aż nie wypada się na niego nie zdecydować.

Co jest powodem wypadania włosów?

Choć wypadanie włosów może być wywołane takimi aspektami, jak zła dieta, zbyt duża ilość stresu w życiu czy też niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy, tak naprawdę głównym odpowiedzialnym za nie jest testosteron – hormon występujący w największych ilościach u mężczyzn (dlatego też przeszczep włosów u kobiet jest czymś bardzo rzadko wykonywanym). Jego produkcja zwiększa się wraz z wiekiem – w taki sam sposób postępuje również łysienie. Na krążący we krwi testosteron oddziałują enzymy, przekształcając go w dihydrotestosteron – ten z kolei niszczy mieszki włosowe, co z kolei bezpośrednio wywołuje łysienie.

Łysienie zazwyczaj omija okolice potylicy – właśnie za sprawą tego możliwe jest przeszczepianie włosów właśnie z tego miejsca.

Główne przyczyny podejmowania decyzji o przeszczepie

Istnieje wiele powodów tego, że ludzie decydują się na przeszczep włosów. Najczęściej decyduje o tym:

  • przyzwyczajenie do gęstej czupryny – posiadając dużo włosów przez większą część swojego życia, bardzo trudno nam się przestawić i przyzwyczaić do ich braku – zwłaszcza, że łysienie często jest szybsze, niż mogłoby się nam wydawać;
  • nieatrakcyjny wygląd po wyłysieniu – należy powiedzieć, że niektórym mężczyznom do twarzy jest “na łyso”. Istnieją jednak faceci, których kształt głowy czy po prostu generalna aparycja nie pasuje do braku owłosienia. To oni zazwyczaj decydują się na przeszczep;
  • gorsze samopoczucie – często łysienie wiąże się ze znacznym pogorszeniem samopoczucie; niektórym osobą zwykle siada psychika, co bardzo często prowadzi nawet do stanów bliskich depresji;
  • dbanie o siebie – mówi się, że najlepszym facetem jest ten, który potrafi dbać o siebie. Jest w tym wiele prawdy – to właśnie ci zadbani cieszą się największym powodzeniem u dziewczyn, są szczęśliwsi i na co dzień bardziej uśmiechnięci. Przeszczep tego typu traktują również jako formę pielęgnacji własnego ciała, często stawianą na równi chociażby z chodzeniem na siłownię czy zdrowym odżywianiem.

Przeszczep włosów – jaka jest jego skuteczność?

Przeszczep włosów - dlaczego coraz więcej osób się na niego decyduje?

Przeszczep włosów – dlaczego coraz więcej osób się na niego decyduje?

Jeżeli zdecydujemy się na współcześnie stosowane metody zabiegu, jakim jest przeszczep włosów możemy mieć pewność, że cały proces powiedzie się – wszystko za sprawą tego, że mieszkami włosowymi operujemy w całości w obrębie naszego ciała. W związku z tym ryzyko związane z odrzuceniem ich przez nasz organizm jest praktycznie zerowe. Nowoczesne metody, jak chociażby SAFER (stanowiące rozszerzenie popularnej techniki FUE) gwarantują niemal stuprocentowe pozbycie się ryzyka uszkodzenia mieszka włosowego – właśnie za sprawą tego wiele klinik daje dożywotnią gwarancję na to, że włosy się przyjmą i będą rosnąć. Samo to może sugerować to, że przeszczep włosów jest czymś, na czym po prostu należy polegać.

Na jaką metodę się zdecydować?

Współczesna medycyna estetyczna daje nam możliwość zdecydowania się na jedną z wielu technik transplantacji włosów. Jedną z najpopularniejszych jest FUE, która sprowadza się do pobierania pojedynczych mieszków włosowych ze skóry głowy, a następnie przeszczepiania ich w miejsce docelowe. Choć pierwotnie przeprowadzano ją “odręcznie”, w dzisiejszych czasach często stosowane jest wspomniane powyżej rozszerzenie zwane SAFER, w którym używa się urządzenia mechanicznego pobierającego mieszki włosowe oraz umiejscawiającego je w określonym przez nas miejscu. W znacznym stopniu skraca to czas trwania zabiegu oraz gwarantuje praktycznie stuprocentową skuteczność i przenoszenie mieszka włosowego bez powodowania żadnych uszkodzeń.

W przypadku nieposiadania odpowiedniej ilości włosów na głowie często wykorzystuje się metodę BHT (Body Hair Transplant), która polega na pobraniu włosów z innych niż głowa miejsc na ciele (na przykład z klatki piersiowej, pachy czy brody). Choć po technikę tę można sięgnąć nawet w przypadku kompletnego wyłysienia, włosy z innej części ciała niż głowa mają inną strukturę i różnią się samym wyglądem od tych naturalnie rosnących na głowie. Trzeba mieć tego świadomość jeszcze przed podjęciem się wykonania zabiegu.

Podsumowanie

Łysienie to współcześnie problem, któremu można w łatwy sposób zaradzić – nawet jeśli początkowo uważa się je za prawdziwy koniec świata. Jeżeli nie zmagamy się z łysieniem plackowatym, a łysina nie obejmuje całej powierzchni naszej głowy, możemy mieć pewność, że przeszczep włosów jest w stanie przywrócić nam bujną, gęstą fryzurę – i to w bardzo krótkim czasie, całkowicie bezpiecznie i kompletnie nieinwazyjnie.