Turystyka górska: Polacy bardzo chętnie swój wolny czas spędzają w górach. Często całymi rodzinami pokonują mniejsze lub większe wzniesienia. Jest to doskonały aktywny odpoczynek i możliwość cieszenia się pięknem przyrody. Brak kondycji wcale nie pozbawia nas możliwości wędrowania po górach. W naszym kraju jest wiele niskich pasm, które pozwalają na pokonywanie tras o niewielkich podwyższeniach. Dzięki czemu każdy poradzi sobie z taką trasą.

Odpowiednie przygotowanie w góry

Turystyka górska

Turystyka górska

Każdy z nas widział chyba zdjęcia czy filmiki pokazujące, w jakich strojach i butach turyści potrafią wychodzić w góry. Obrazki z kobietą wchodzącą na Śnieżkę w japonkach nie jest niestety rzadkością. Bardzo łatwo w ten sposób o złamanie czy skręcenie kostki. Musimy pamiętać, że to co się nadaje do założenia na spacer po Krupówkach jest niekoniecznie dobrym pomysłem, gdy wybieramy się w góry. Pogoda w wyższych partiach zmienia się drastycznie i przyjemna temperatura łatwo może zamienić się w minusową. Dlatego warto bardzo dobrze się przygotować na wycieczkę w góry. Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie ubranie.

Bielizna termoaktywna jest najlepszym rozwiązaniem. Zapewnia nam ciepło w chłodzie, jednocześnie gdy wzrasta temperatura lub gdy zwyczajnie zaczynamy się męczyć wędrówką nie sprawi, że zaczniemy się nadmiernie pocić. Ma doskonałą termoregulację i cyrkulację powietrza, co sprawia, że nasza skóra oddycha. W góry najlepiej ubierać się na cebulkę. Rano, kiedy wychodzimy jest zazwyczaj zimno a w czasie dnia temperatura znacznie wzrasta. Warto też zabrać ze sobą odzież funkcyjną, która w razie potrzeby ochroni nas przed wiatrem i deszczem. I najważniejsze buty, najlepiej typowe górskie, przeznaczone do tego typu aktywności. W niższych górach dobrze sprawdzi się również obuwie trekkingowe, najważniejsze żeby sięgało powyżej kostki, co ochroni nas przed urazami.

Jeśli chodzi o zakup odzieży i obuwia to najlepiej to zrobić w dobrych sklepach sportowych. To samo się tyczy bielizny termoaktywnej. Jeśli kupimy jakieś tańsze zamienniki to nie będą one spełniać swojej podstawowej funkcji.

Co powinniśmy zabrać w góry?

Wybierając się na cały dzień w góry powinniśmy się dobrze przygotować, szczególnie jeśli zabieramy ze sobą dzieci. Musimy mieć zarówno dodatkowe ubrania jak i wodę i jedzenie, które starczą nam na cały dzień. Z dziećmi warto zaplanować przerwy w schroniskach, co pozwoli na chwile odpoczynku, ale także da możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Do plecaka koniecznie schowajmy bieliznę termiczną, która przyda się w razie niepogody. Wtedy na pewno nasze pociechy nie ulegną szybkiemu wychłodzeniu. Do tego z pewnością będziemy potrzebowali sporych zapasów wody i pożywienia. Świetnie nadadzą się kanapki a także słodkie przekąski, które dodadzą nam energii. Najlepiej wybierać te z dużą zawartością czekolady i bakalii.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w góry zabrać kiełbaski na ognisko. W wielu miejscach znajdziemy specjalnie wydzielone miejsca, które pozwolą nam na zrobienie biwaku. Dla dzieci będzie to dodatkowa atrakcja a nam pozwoli na złapanie oddechu i odpoczynek. W trakcie takiego ogniska możemy upiec kiełbaskę jak za starych dobrych czasów, spokojnie porozmawiać czy pośpiewać. A potem z jeszcze większymi siłami wyruszyć w dalszą drogę. Dzięki temu, że mamy założoną bieliznę termiczną nie zgrzejemy się za bardzo przy ognisku i będziemy mogli bez pocenia się ruszyć dalej.

Trasy dla każdego

Jeśli do tej pory niewiele mieliśmy wspólnego z turystyką górską i mamy słabą kondycję fizyczną to lepiej nie wybierać się od razu na zdobywanie wysokich szczytów. W naszym kraju mamy wiele niskich pięknych gór z bardzo dobrą infrastrukturą. Turyści coraz chętniej wybierają się w Góry Świętokrzyskie czy Góry Sowie i Wałbrzyskie na Dolnym Śląsku. Wybierając drugą opcję nie spotkamy mocno zatłoczonych ścieżek, dlatego jest to doskonała baza wypadowa dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Wzniesienia sięgają około 800-900 metrów n.p.m., co czyni je idealną opcją na wycieczki rodzinne. Wejście na Wielką Sowę jest dziecinnie proste i nawet maluchy sobie z nim poradzą. Początkowo trzeba się delikatnie wdrapać a potem idzie się prawie po płaskim terenie. Cała wycieczka zajmuje około godzinę a na górze czekają nas wspaniałe widoki i zabytkowa wieża widokowa. Trasę oczywiście można przedłużyć wybierając ścieżki na kolejne szczyty.

Warte odkrycia są również Góry Wałbrzyskie jeszcze rzadziej odwiedzane przez turystów. A podejście na Chełmiec czy Borową może sprawić duże trudności, gdyż przez sporą część trasy idzie się ostro pod górę. Pierwszy szczyt nazywany jest “wałbrzyskim giewontem”, przez zainstalowany na górze krzyż. Trasy są bardzo dobrze oznakowane i zróżnicowane, wiele z nich umożliwia również wjechanie rowerem na sam szczyt. Choć wymienione góry są dość niskie to nawet na ich szlakach trzeba być ostrożnym. Lepiej też ubierać się w ubrania funkcyjne, górskie buty i bieliznę termiczną, nawet tutaj pogoda zmienia się bardzo szybko i może nas zaskoczyć deszcz czy śnieg.