Higiena i pielęgnacja zębów od najmłodszych lat – jako rodzice wpajać powinniśmy naszym dzieciom właściwe postawy oraz wzorce, które mają odniesienie do wszystkich sfer ich życia – zarówno wzorce moralne, etyczne jak i te związane z właściwym i zdrowym trybem odżywiania, higieną całego ciała oraz właściwą pielęgnacją zębów i dziąseł. 

Już o pierwsze zęby należy dbać i regularnie je szczotkować, bowiem taka postawa nie tylko pomoże uchronić nasze pociechy przed próchnicą, ale także wykształci u nich pozytywne wzorce związane z higieną jamy ustnej oraz zębów w życiu dorosłym.  Dzięki niej nasze dzieci będą regularnie poddawać się wizytom w gabinetach stomatologów, które nie będą napawały ich strachem.

Stomatolog – nie warto go unikać…

Stomatolog nazywany także zamiennie dentystą wielu z nas napawa strachem. Bardzo często wiąże się to z jakimś traumatycznym lub bolesnym przeżyciem podczas wizyty w jego gabinecie, na skutek którego bardzo niechętnie wracamy na fotel. Niestety takie postępowanie prowadzi do tak zwanego błędnego koła, bowiem im dłużej zwlekamy z wizytą u lekarza jakim jest stomatolog – tym większego bólu sobie przysparzamy. Ponadto bagatelizowanie zmian jakie zachodzą w naszych zębach i dziąsłach oraz ubytków może w konsekwencji doprowadzić do o wiele poważniejszych powikłań lub stanów zapalnych, a czasem nawet do sytuacji w której chorego zęba stomatolog nie będzie już w stanie uratować.

Dlatego unikanie dentysty nie popłaca

Z tego właśnie powodu należy uczyć dzieci oraz młodzież prawidłowych postaw związanych z higieną jamy ustnej i zębów już od najmłodszych lat. Szczotkować zęby powinny one minimum dwa razy dziennie – miękką lub średniej twardości szczoteczką w zależności od stanu oraz wrażliwości dziąseł – co pozwoli uniknąć osadzania się resztek pokarmów w przestrzeniach między zębowych oraz tworzenia tak zwanej płytki nazębnej – w następstwie nieusuwania której tworzy się na zębach kamień, będący jedną z przyczyn poważnych chorób dziąseł takich jak paradontoza.

Szczoteczka jaką wybierzemy może występować zarówno w wersji tradycyjnej jak i elektrycznej, jednak oprócz samego szczotkowania warto także doczyszczać przestrzenie między zębowe specjalną nicią dentystyczną co jest także bardzo przydatne jeżeli chcemy uniknąć tworzenia się kamienia.

Regularne odwiedzanie stomatologa pomoże nie tylko utrzymać nasze zęby i dziąsła w doskonałym zdrowiu i świetnej kondycji, lecz także przyczyni się do wczesnego wykrywania wszelkich zmian, ubytków i nieprawidłowości, a szybka reakcja oraz leczenie pozwolą uniknąć bólu i powikłań do jakich mogłoby dojść gdybyśmy bardzo długo zwlekali z podjęciem decyzji o leczeniu zębów.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do wizyty u stomatologa?

Higiena i pielęgnacja zębów od najmłodszych lat

Higiena i pielęgnacja zębów od najmłodszych lat

Dzieci często boją się stomatologa co może wynikać z obawy i lęku przed białym fartuchem lekarskim. Przyczyna takiego stanu rzeczy leży także po stronie rodziców, którzy niepotrzebnie straszą dziecko mówiąc: ,, Jeśli nie będziesz mył zębów, i jadł tak duże ilości słodyczy to z pewnością wypadną Ci zęby”.

Nie należy w żadnym wypadku o stomatologu wypowiadać się w negatywny sposób, bowiem może to stać się przyczyną późniejszych obaw i lęków naszych pociech. Zamiast tego lepiej jest zachęcić pociechę do odwiedzenia stomatologa w celu obejrzenia jej/ jego ,,ślicznych ząbków” oraz sprawdzenia czy wszystkie są, aby na pewno zdrowe.

Obecnie stomatolog bardzo często wręcza małym, dzielnym pacjentom specjalne dyplomy za odwagę oraz drobne upominki – co jeszcze bardziej zachęca dziecko do odwiedzenia jego gabinetu w przyszłości oraz dbania o swoje zęby.

Leczenie zębów bez bólu – czy to możliwe?

W dzisiejszych czasach medycyna oraz nowoczesna stomatologia świadczą swoje usługi na bardzo wysokim poziomie, dlatego leczenie zębów bez bólu jest czymś powszechnym.

Najczęściej stosowanymi znieczuleniami podczas leczenia zębów są metody iniekcyjne polegające na wstrzyknięciu odpowiedniej substancji znieczulającej w dziąsło tuż obok zęba mającego zostać poddanym leczeniu przez stomatologa.  Właściwie bolesnym staje się tylko i wyłącznie sam moment wkłucia się w dziąsło, któremu także towarzyszy uczucie lekkiego rozpierania oraz mrowienia. Jednak ten rodzaj bólu porównywalny jest z uczuciem jakie towarzyszy ukąszeniu komara. To najpopularniejszy rodzaj znieczulenia stosowany przy tradycyjnym oraz kanałowym leczeniu zębów, a także ich usuwaniu, czyli ekstrakcji.

Ostatnimi czasy popularnym znieczuleniem stało się znieczulenie komputerowe, podczas którego substancja niwelująca ból dozowana jest pacjentowi w odpowiedniej dawce – dobranej do potrzeb każdego organizmu indywidualnie – za pomocą specjalnego urządzenia i wstrzykiwana za pomocą niewielkiej igły. Stosuje się je w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych najczęściej przy chirurgicznym usuwaniu zębów lub podczas zabiegów w obrębie całej jamy ustnej.

Oprócz tego możliwe także stało się leczenie oraz usuwanie zębów w narkozie – ten zabieg praktykowany jest u osób którym towarzyszy bardzo silny lęk przed osobą jaką jest stomatolog, a także w sytuacji kiedy chcemy usunąć więcej zębów jednorazowo, lub u małych dzieci – kiedy leczenie zębów tradycyjnie nie byłoby możliwe.