Od czego zacząć projektowanie wnętrz? Kupiliśmy własne mieszkanie! Choć ten pierwszy i najważniejszy krok mamy już za sobą, prawdziwe wyzwanie dopiero przed nami – kupione na rynku pierwotnym mieszkanie jest nam bowiem oddawane w stanie surowym, zwanym również “deweloperskim” – oznacza to, że choć posiada ono wszystkie niezbędne instalacje oraz rzeczy, dzięki którym lokum jest funkcjonalne, nie jest urządzone.

Do nas zatem należeć będzie projektowanie wnętrz i dopasowanie każdego pokoju do własnych potrzeb i sprawienie, by w całym mieszkaniu żyło nam się dobrze i, po prostu, przyjemnie. Ale od czego zacząć cały ten skomplikowany proces, mając na uwadze, że nasz budżet znacznie się skurczył po zakupie samego mieszkania?

Zacznijmy od pomysłu

Od czego zacząć projektowanie wnętrz?

Od czego zacząć projektowanie wnętrz?

Rzeczą absolutnie podstawową w długim i złożonym procesie, jakim jest projektowanie wnętrz, jest odpowiedni pomysł. To on zadecyduje o tym, w jakim stylu będzie stworzone nasze mieszkanie i to za jego sprawą obierzemy główny kierunek aranżacji kolejnych pomieszczeń. Jednym z głównych źródeł inspiracji i pomysłów w dzisiejszych czasach jest Internet – z pewnością na długo przed zakupem mieszkania przeglądaliśmy strony tematyczne związane właśnie z wystrojem wnętrz i to na ich podstawie wysnuliśmy wizję własnych czterech kątów. Jest to bardzo dobre, o ile będziemy do tego podchodzić z głową – pamiętajmy bowiem, że każde zdjęcie kuchni, salonu, jadalni czy sypialni, które znajdziemy w sieci powstało z myślą o tym, że “ma się podobać”. Cóż jednak z tego, że w rzeczywistości również jest ładne, skoro nie sprawdza się w codziennym życiu i trzeba się z nim obchodzić jak z jajkiem, by nie zaburzyć całokształtu?

W poszukiwaniu pomysłu warto więc nie ograniczać się jedynie do zdjęć publikowanych przez Internet, ale wykorzystać je jako swoisty drogowskaz. Poszukiwać idei na własne mieszkanie można szukać również u znajomych, którzy albo mieszkają na wynajmie, albo tyle co kupili własne mieszkanie. Jest to rozwiązanie tym lepsze, że same te osoby są w stanie powiedzieć nam o swoich błędach w projektowaniu wnętrz – a najlepiej uczyć się właśnie na czyichś błędach. Dobrym źródłem pomysłów są również ogromne sklepy oferujące meble i prezentujące je w przykładowych aranżacjach. W przeciwieństwie do Internetu, dają nam one zarówno piękne, jak i możliwe do zobaczenia “na żywo” i namacalnego sprawdzenia przykłady aranżacji wybranych pomieszczeń.

Jedno w tym wszystkim należy zapamiętać: nie należy ograniczać się do jednego źródła inspiracji, a zamiast tego zbudować własny styl mieszkania na podstawie niewielkich elementów, które podobają nam się w każdej z przeglądanych przez nas aranżacji. Próba oddania ich “jeden do jednego” może zakończyć się katastrofą.

Priorytety, priorytety

Projektowanie wnętrz jest czymś, czego nie można zrobić “za jednym zamachem”. Dlatego też ważne jest branie w nim pod uwagę naszych możliwości finansowych i na ich podstawie określenie tego, co powinniśmy zrobić w nim najpierw, a z czym jesteśmy w stanie trochę poczekać. Najlepszą zasadą jest tutaj postawienie wszystkiego na elementy, których późniejsza zmiana byłaby kłopotliwa albo wręcz niemożliwa. Mowa tutaj między innymi o podłogach i ścianach – po umiejscowieniu na nich kolejnych elementów dekoracyjnych problematycznym będzie jej zmiana. Tak właśnie powinniśmy nadawać priorytety kolejnym częściom całego procesu, zwłaszcza, jeżeli budżet, jakim początkowo dysponujemy nie pozwala nam na kompletne wykończenie, a zmusza nas do późniejszej pracy nad mieszkaniem i powolnej realizacji określonej przez nas wizji.

Skorzystajmy z pomocy

Nie od dziś wiadomo, że na świecie istnieją eksperci, dla których projektowanie wnętrz jest sposobem na życie. Choć opinie są tutaj mocno podzielone, najbardziej obiektywna i bliska prawdzie jest taka, według której skorzystanie z pomocy specjalisty to żaden wstyd. Nie umniejsza ono naszego wkładu w mieszkanie – zwłaszcza, że tego typu osoba nie musi projektować wszystkiego za nas, a jedynie asystować nam w całym procesie. Dzięki osobie znającej się na rzeczy możemy śmiało weryfikować nasze kolejne pomysły, sprawdzając, czy wyglądają dobrze tylko w naszej głowie i czy mają rację bytu w rzeczywistości.

Podsumowanie

Jeżeli jesteśmy świeżo po zakupie własnego mieszkania i projektowanie wnętrz jest czymś, w co w tym momencie celujemy, pamiętajmy, żeby podejść do tego procesu z głową, nie dając się ponieść fantazji. Nie zawsze przeglądane przez nas w Internecie inspiracje sprawdzą się w rzeczywistości, a nawet najpiękniejsze wnętrze może się okazać niefunkcjonalne. Jeżeli mamy problem z połączeniem aspektu funkcjonalności z pięknem i olśniewającym wyglądem, zawsze możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz. Wcale nie oznacza to oddania mu pełnej kontroli nad urządzaniem naszego mieszkania – skala, w jakiej z jego usług skorzystamy zależy wyłącznie od nas i może nawet ograniczać się do weryfikacji naszego własnego pomysłu oraz podrasowania go w taki sposób, aby sprawdził się w życiu codziennym i wpasował się w metraż naszego lokum.

Polecamy: