Dlaczego powinniśmy zadbać o adwokata w sprawie o rozwód? Wiele osób zastanawia się czy w ogóle potrzebuje adwokata do sprawy o rozwód? Wahamy się czy nie spróbować wszystkiego załatwić samodzielnie. W zasadzie to sama decyzja wyłącznie zależy od nas. Warto zatem przekonać się dlaczego prawnik od rozwodów będzie dla nas dobrym wyborem?

Szybkie postępowanie o rozwód

Z doświadczenia wiemy, że małżonkowie, którzy zakładają o rozwód sprawę, chcieliby, aby możliwie jak najszybciej się ona zakończyła. Wychodzimy z założenia, że następuje nowy etap oraz byłoby najlepiej sprawy stare zamknąć i to raz na zawsze. Rozwiązanie aktu małżeństwa jest jakby punktem wyjścia, który musi wcześniej czy też później nastąpić. Prawnik od rozwodów w żadnym wypadku nie załatwi rozprawy wcześniejszej. Nie taka jest jego rola. Jednak adwokat jak najbardziej może złożyć dobry pozew o rozwód, który nie będzie w żadnym wypadku dotknięty absolutnie żadnymi formalnymi brakami. Dzięki temu Sąd nie ma potrzeby wzywania strony do uzupełniania braków.

W rzeczywistości takie wezwana bardzo często niestety się zdarzają, w momencie gdy piszemy samodzielnie pozew. Możliwe wezwanie do uzupełnienia braków prowadzi do wymiany korespondencji dalszej pomiędzy stroną a Sądem, a to już może przedłużyć sprawę o kilka tygodni. Poza tym, gdy pozew jest napisany precyzyjnie, to Sąd z całą pewnością wyznaczy chętnie rozprawę na możliwie najbliższy termin. Jednak gdy pozew nie jest jasny do końca, to Sąd nie będzie się spieszył z rozpoznaniem takowej sprawy, ponieważ będzie wymagała dużo większej uwagi.

Obecność strony na samej rozprawie

Gdy ustanowimy pełnomocnika w rozwodowej sprawie, to w Sądzie będziemy musieli tylko raz się pojawić. Chodzi o to, aby móc nas przesłuchać. W zakresie pozostałym wyręczyć może nas pełnomocnik, który zamiast nas może się stawiać na sądowych rozprawach, składać wnioski czy też przesłuchiwać świadków. Sam udział strony w rozwodowej sprawie okazać się może bardzo przydatny. To przecież strony najlepiej wiedzą, jak ich pożycie małżeńskie wyglądało. Jednak niemniej na pewno spotkanie się z byłym partnerem w Sądzie może okazać się bardzo stresujące oraz także bardzo nieprzyjemne. Jeśli zatem tylko chcemy, to możemy w zakresie przeważającym uniknąć, właśnie powierzając pełnomocnikowi sprawę.

Istotny profesjonalizm

Dlaczego powinniśmy zadbać o adwokata w sprawie o rozwód?

Dlaczego powinniśmy zadbać o adwokata w sprawie o rozwód?

Musimy mieć także świadomość, że sprawa o rozwód mieć może konsekwencje daleko idące. Niekiedy przecież mamy do czynienia z alimentacyjnym obowiązkiem i to na całe nasze życie. W żadnym razie tego procesu nie wolno lekceważyć nam. Warto jak najbardziej, aby nad naszym interesem czuwał doświadczony oraz dobry prawnik od rozwodów. Szczególnie już wtedy, gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia, że druga strona skorzysta chętnie z pomocy pełnomocnika profesjonalnego. Warto sobie przynajmniej zapewnić samą równowagę sił. Prawnik od rozwodów wie doskonale jakie procesowe instrumenty wykorzystać można po to, aby zabezpieczyć jak najlepiej nasze potrzeby. Ma to znaczenie istotne, ponieważ nie da się ukryć, że sądowe procesy są coraz to bardziej sformalizowane. Co więcej można bez problemu przegrać, mając rację. Aby do takiej sytuacji nie dopuścić zlecić warto sprawę prawnikowi od rozwodów, który dopilnuje, aby wszelkie wnioski złożone zostały w odpowiedniej formie oraz także w odpowiednim czasie.

Warto tutaj przytoczyć zasadę dowodowej prekluzji. Stanowi ona, że wszystkie dowody zostać powinny złożone przez strony w pierwszym już procesowym piśmie. Wiele osób kompletnie o tym nie wie i właśnie dlatego od początku naraża się samowolnie na przegraną w sprawie. W przypadku alimentów z kolei prawnik od rozwodów może wykazać sytuację finansową rzeczywistą jak i także sytuację majątkową strony. Do tego także zadbać o to, aby same alimenty były płacone już podczas trwania procesu.

Zobacz także:

Psychiczny ciężar

Postępowanie o rozwód ze sobą niesie spory ładunek emocji. Na sądowej sali będzie tylko obecny Sąd jak i także przeciwnik. Pomimo jednak stresu musimy zachować zdrową głowę oraz obronić swoje twierdzenia. Sąd jak najbardziej musi być w stu procentach bezstronny. Nie liczmy na to, że nam pomoże. Przeciwnik z kolei będzie nam to utrudniał. Myślę, że jak najbardziej warto w tej sytuacji mieć obok siebie kogoś, kto udzieli nam potrzebnego wsparcia. Nie chodzi tylko o wsparcie prawne, ale także wsparcia psychicznego oraz do tego zwiększy samo poczucie bezpieczeństwa. Ważna jest także dodatkowo współpraca z prawnikiem od rozwodów podczas spotkań w kancelarii bezpośrednio przed rozprawami. Jest to bardzo ważne, aby adwokatowi powiedzieć wszystko, co może mieć ogromne znaczenie w sprawie, a do tego pozbyć się wszystkiego tego co nam na sercu leży.

Prawnik od rozwodów powinien wykazywać się zawsze zrozumieniem jak i także empatią. Jego rola to nie ocenianie nas, ale tak naprawdę pomoc w rodzinnych sprawach. Wsparcie psychiczne dla strony jest naprawdę ogromne ważne. Co do tego chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości. Powinniśmy mieć na uwadze, że wszystko w tak ważnych sprawach ma znaczenie.