Różne metody znakowania koszulek – koszulki na krótki rękaw potocznie nazywane są T-shirtami. W sprzedaży dostępne są zarówno modele gładkie, jak i takie, na których znajdują się różne nadruki. Dzięki kolorowym nadrukiem koszulki stają się bardziej efektowne i różnorodne. Możliwość nanoszenia tekstów, grafik lub logotypów sprawia, że tego rodzaju produkty są również powszechnie wykorzystywane jako materiały reklamowe. Istnieje wiele technik znakowania koszulek, dlatego warto dowiedzieć się, którą z nich wybrać, aby uzyskać produkt zgodny z oczekiwaniami.
Sitodruk dla dużych zamówień
Nadruk na koszulkach metodą sitodruku polega na przeciskaniu farby drukarskiej przez przygotowany wcześniej szablon z sitami bezpośrednio na materiał. Naniesiona w ten sposób farba zostaje następnie utwardzana pod wpływem działania wysokiej temperatury . Technika druku sitowego znana jest od tysięcy lat, a za jej twórców uznaje się Japończyków. Podstawową zaletą tej metody jest wysoka jakość nadruków, a także możliwość stosowania jej na różnych materiałach. Istotną wadą sitodruku jest konieczność wcześniejszego przygotowania odpowiedniego szablonu, nazywanego fachowo matrycą.
Wykonanie matrycy jest czasochłonne i kosztowne, dlatego metody tej nie stosuje się w przypadku zleceń na pojedyncze koszulki. Aby nadruk na koszulkach metodą sitodruku był opłacalny, niezbędne jest złożenie większego zamówienia obejmującego zazwyczaj minimum kilkadziesiąt sztuk produktów.
Nadruk bezpośrednio na tkaninie
Do nowoczesnych technik znakowania odzieży zaliczyć należy druk DTG. Skrót DTG pochodzi od pierwszych liter słów Direct To Garment oznaczających bezpośrednio na materiał. W przypadku tej metody nadruk na koszulkach odbywa się przy użyciu specjalnych drukarek do tkanin. Zastosowanie tej techniki druku pozwala na tworzenie wielobarwnych grafik o fotograficznej dokładności. Naniesione obrazy charakteryzują się znakomitą głębią, intensywnością oraz trwałością.
Co istotne na cenę wydruku nie wpływa ilość używanych kolorów, czy też wielkość umieszczanych grafik, a jedynie ilość znakowanych koszulek. W przeciwieństwie do sitodruku, zastosowanie metody druku DTG pozwala na realizację zamówień już od jednej sztuki. Wynika to z niskich kosztów przygotowania grafiki.
W tym wypadku projekt przygotowywany jest za pomocą komputera, a dzięki cyfrowej obróbce można go dowolnie modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb oraz oczekiwań. Podczas wydruku używane są wyłącznie neutralne tusze, które nie zawierają substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Liczne zalety sprawiają, że nadruk na koszulkach metodą DTG cieszy się rosnącą popularnością.
Sublimacja, folie flex, premium flex oraz premium flock
Kolejną metodą tworzenia nadruków na koszulkach jest sublimacja. Polega ona na cyfrowym przygotowaniu projektu, a następnie wydrukowaniu go na specjalnie przygotowanym papierze sublimacyjnym. Tak przygotowaną grafikę nakłada się na koszulkę, a następnie umieszcza w specjalnej prasie. Pod wpływem nacisku, a także temperatury sięgającej 200 stopni Celsjusza atrament sublimacyjny wtapia się w strukturę materiału, z którego wykonana jest koszulka, tworząc trwałe połączenie. Nadruk na koszulkach metodą sublimacji nie znika nawet po wielokrotnym praniu i jest praktycznie niewyczuwalny pod palcami.
Pomimo wielu zalet sublimacja ma również kilka wad i ograniczeń. Warto wiedzieć, że technikę tę stosować można wyłącznie do tkanin poliestrowych w jasnych kolorach. Wykonanie nadruku na materiałach bawełnianych utrzymanych w ciemnej kolorystyce jest niemożliwe.
Do wykonywania nadruków na koszulkach stosuje się także różnego rodzaju folie. Tworzenie prostych grafik i logotypów umożliwia jednokolorowa folia flex. Wydrukowany i wycięty za pomocą plotera tnącego projekt jest nakładany na koszulkę i zgrzewany w nią przy użyciu prasy grzewczej. Połączenie powstałe w ten sposób jest trwałe i wytrzymałe. Podczas wykonywania nadruków stosuje się także folie premium flex, które w przeciwieństwie do produktów flex mogą być zadrukowywane specjalnym atramentem. Tego rodzaju produkty nie przepuszczają powietrza, dlatego stosuje się je wyłącznie do tworzenia niewielkich grafik.
Naniesienie zbyt dużej grafiki sprawi, że koszulka będzie sztywniejsza. Charakterystyczną cechą folii flock jest jej wielowarstwowa budowa. Nadruk na koszulkach wykonany tą techniką jest stosunkowo gruby i wyróżnia się meszkowatą strukturą. Metoda ta może być wykorzystywana w przypadku projektów o jednolitym kształcie i niezbyt dużych rozmiarach.
Haft komputerowy jako metoda znakowania koszulek
Interesującą metodą znakowania koszulek jest haft komputerowy. W tym wypadku nadruk wykonywany jest za pomocą specjalnych, kolorowych nici przez maszynę nazywaną hafciarką. Haft komputerowy najczęściej wykonuje się na koszulkach o dużej gramaturze. Ze względu na znakomitą trwałość metodę tę wykorzystuje się do zdobienia odzieży poddawane regularnemu praniu w wysokich temperaturach. Cena haftu uzależniona jest od wielkości i poziomu skomplikowania nadruku, a także wielkości zamówienia.