Początek przygody z jazdą konną. Jaki sprzęt jeździecki kupić? Za Tobą pierwsza lekcja jazdy konnej? Dla jednych jest to dyscyplina sportowa dla drugich forma spędzania wolnego czasu, niezależnie od tego w jakiej grupie zwolenników jazdy konnej się znajdujesz potrzebować będziesz odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. Ostatnio pisaliśmy o wyposażeniu dla dżokeja, dzisiaj skupimy się na sprzęcie dla konia, podpowiemy Ci w co warto zainwestować oraz dlaczego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Akcesoria dla konia – w jaki sprzęt warto zainwestować na samym początku i dlaczego?

Początek przygody z jazdą konną. Jaki sprzęt jeździecki kupić?

Postanowiłaś profesjonalnie zająć się jazdą konną? Marzysz o tym by wyglądać jak zawodowy dżokej? Duża część początkujących jeźdźców dużą uwagę skupia na sobie i swoim wyglądzie. Właściwe wyposażenie jest gwarancją bezpiecznej jazdy ale oprócz w akcesoria dla dżokeja warto także zadbać o odpowiedni ekwipunek dla konia. Uczęszczając na naukę jazdy konnej, każdy z kursantów zazwyczaj otrzymuje do nauki jazdy konia w pełni zaopatrzonego.

Kiedy już nabierzesz wprawy a jazda konna przerodzi się w wielką pasję i miłość możesz a nawet powinnaś zainwestować w sprzęt dla konia. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, po pierwsze posiadając własny sprzęt, który będzie właściwie dostosowany do Ciebie oraz zwierzęcia, jazda będzie bezpieczna i komfortowa. Kolejnym czynnikiem są względy czysto higieniczne, jak wiesz kursantów jest wiele a koni mało, sprzęt będący na wyposażeniu stadnin jest czyszczony raz na jakiś czas.

Sklep dla jeźdźców

Chcesz wiedzieć jaki sprzęt dla konia znajdziesz w sklepach dla jeźdźców? Standardowo zaczniemy od rzeczy najważniejszych, w które należy zaopatrzyć się na samym początku przygody z jazdą konną. Jednym z podstawowych akcesoriów dla konia jest oczywiście siodło. Element ten choć dedykowany jest zwierzętom ma przyczynić się do poprawy wygody i komfortu jazdy dżokeja. W sklepach dla jeźdźców znajdziesz różne rodzaje i modele siodeł, każde z nich są odpowiednio przystosowane do techniki jazdy konnej. Jeżeli jesteś osobą początkującą poproś sprzedawcę o praktyczne siodło uniwersalne, które sprawdzi się przy treningu wszystkich popularnych technik jazdy konnej.

Zakup własnego siodła wiąże się z dużym wydatkiem, jednak im sprzęt droższy tym jego jakość jest wyższa. Zanim na grzbiecie konia pojawi się siodło, to pod nim znaleźć powinien się potnik nazywany popularnie derką. Potnik jest pewnego rodzaju płóciennym materiałem chroniącym zwierzę przed otarciami oraz urazami mechanicznymi mogącymi pojawić się w trakcie jazdy. Materiał z jakiego wykonany jest potnik, jak sama nazwa wskazuje skutecznie pochłania nadmiar wilgoci oraz potu. Derka podobnie jak siodło dostępna jest w sprzedaży w kilku rodzajach odpowiednich do uprawianej techniki jazdy.

Siodło należy także właściwie przymocować do grzbietu konia, zrobisz to przy pomocy specjalnego pasa nazywanego fachowo popręgiem. Dobrze zabezpieczone siodło jest gwarancją bezpiecznej jazdy, dlatego też pamiętaj by za każdym razem, przed wejściem na konia sprawdzić stan techniczny sprzętu. Zastanawiasz się jak ułatwić sobie komunikację ze zwierzęciem? To zadanie ułatwi Ci ogłowie, to profesjonalne pasy, które zakładane są bezpośrednio na głowę konia a do których przymocowywane są wodze. Ogłowie potocznie nazywane jest uzdą bądź tranzelką, w sklepach dostępny w kilku rodzajach, głównym zadaniem ogłowia jest poprawa komunikacji-kontaktów pomiędzy dżokejem a koniem.

Sklep stacjonarny czy sklep online?

Jeżeli chodzi o sklepy dla jeźdźców to w Polsce znajdziesz zarówno te stacjonarne jak i internetowe. Osobom, które nie do końca wiedzą czego potrzebuje ich kompan do jazdy zachęcamy do udania się do sklepu stacjonarnego. Rozmowa z fachową obsługą z pewnością ułatwi Ci dokonanie właściwego wyboru. W sytuacji kiedy już od kilku miesięcy uczęszczasz na jazdy konne i dokładnie wiesz jakie elementy wyposażenia będą odpowiednie dla konia to nic nie stoi na przeszkodzie ku temu by skorzystać z oferty jednego z wielu, internetowego sklepu dla jeźdźców. Wirtualna wizyta w takim sklepie ma kilka plusów.

Najważniejsze z nich to atrakcyjne ceny, rabaty dla stałych klientów oraz szeroki wybór asortymentu. Dodatkowo zakupy online są wygodne, bowiem dokonać ich możesz w domu a zakupiony towar w przeciągu kilku dni dostarczony zostanie do Ciebie przez firmę kurierską. Odwiedź jeden z takich sklepów a przekonasz się o czym mówimy, znaczna część osób zajmujących się jazdą konną zaopatruje się właśnie w sklepach internetowych.

Podsumowując, chcąc być profesjonalistą dbać musisz nie tylko o siebie ale także i o konia, na którym uczysz się jeździć. Wpłynie to pozytywnie zarówno na komfort jak i bezpieczeństwo jazdy. Sprzęt do jazdy konnej wiąże się z dużym wydatkiem, niestety ale jest to jeden z rodzajów kosztownej pasji. Mniej na uwadze jednak to, że ta inwestycja z pewnością Ci się opłaci. Większość przedmiotów i akcesoriów wykonanych jest w wysokiej jakości trwałych materiałów, dzięki czemu służyć one Ci będą przez długie lata.