Jaki warsztat samochodowy wybrać? Samochód, jak każda inna maszyna, od czasu do czasu potrzebuje obserwacji. Nie tylko dlatego, że coś się w nim może popsuć. Odwiedzić warsztat samochodowy można czysto profilaktycznie, choćby po to, by upewnić się, że wszystko gra. Często może się okazać, że pozornie dobrze działające auto ma jakąś drobną usterkę, która może zamienić się w większy – i bardziej kosztowny – problem. To nie znaczy jednak, że warsztat samochodowy trzeba odwiedzać co tydzień! Tym niemniej jest to miejsce ważne dla każdego posiadacza czterech kółek.

Dobry warsztat samochodowy poznaje się czasem przez pierwsze wrażenie. Dzwonimy lub podjeżdżamy na miejsce i rozpoczynamy rozmowę – jeśli mechanik będzie wiedział, o czym mówi, dopytywał o poprzednie naprawy, interesował się historią samochodu, to znaczy, że trafiliśmy na profesjonalistę.

Sytuacji, w której warsztat samochodowy i jego pomoc będzie nam potrzebna, jest bez liku. Przyjmijmy nawet taką sytuację, w której nagle zaczyna się nam grzać płyn chłodniczy i do domu musimy jechać „na raty”. Popsuć się tu mogło kilka rzeczy, dlatego od razu musimy gnać do mechanika. Albo inny przypadek: coś ewidentnie przecieka, niby samochód działa, ale jak długo? Musimy szybko zwrócić się wtedy o pomoc do specjalistów i pod żadnym pozorem nie próbować niczego naprawiać samemu, jeśli się nie znamy. W dobrym warsztacie powinni nas przyjąć dość szybko, chociaż te najlepsze bywają solidnie obłożone, bo ludzie im ufają.

Jak wybrać odpowiedni warsztat samochodowy?

Jaki warsztat samochodowy wybrać?

Jaki warsztat samochodowy wybrać?

Po pierwsze, nie należy sugerować się tym, jak wygląda prywatna przestrzeń mechaników. Są osoby, którym przeszkadza bałagan i myślą, że od razu świadczy to o naprawiającym – a prawda jest taka, że mogą mieć oni pełne ręce roboty. Najważniejsze, by mieli biuro, w którym sporządza protokół zdania samochodu. To dla nas dodatkowe zabezpieczenie. Gdyby wynikły jakieś usterki, zawsze mamy coś w zanadrzu. Ponadto, jeśli samochód był służbowy albo niezbędny nam do pracy, dokument ten będziemy mogli okazać w naszym zakładzie – na pewno się przyda.

Po drugie, dobry warsztat samochodowy ma fachowców, którzy nie podadzą nam od razu ceny, a jedynie widełki z kosztorysu. Nikt nie wie, ile kosztować mogą nowe części oraz co tak naprawdę na pierwszy rzut oka trzeba wymienić. Jeśli od razu usłyszymy niską i pozornie kuszącą cenę, a do tego mechanik powie nam, że na jutro będzie zrobione, powinniśmy wykazać się lekką – ale nie paranoiczną – nieufnością. Z drugiej strony, gdy zaproponowana cena będzie dziwnie wysoka, również zaleca się swoistą ostrożność.

Po trzecie i najważniejsze: chociaż – jak już wspomnieliśmy – nie obchodzi nas prywatna przestrzeń mechaników, to jednak trzeba zwrócić uwagę na to, jak wygląda sam warsztat samochodowy. Narzędzia nie mogą leżeć byle gdzie, powinny znajdować się w specjalnie do tego przeznaczonych skrzyniach. Trzeba rzucić okiem, czy mechanicy nakładają folię na tapicerkę oraz na kierownicę. Czyszczenie samochodu ze smaru nie należy do przyjemności. Co jeszcze warto wiedzieć? Gdyby cena naprawy wzrosła, mechanik zawsze zadzwoni do klienta i przedstawi mu szczegółowo, co wymagało wymiany.

Następnie, już przy odbiorze samego samochodu pokaże mu wyeksploatowane części oraz wytłumaczy, co konkretnie się w nich zepsuło. Jeśli czegoś nie wiemy, zawsze możemy zadawać pytania. Profesjonalista nie będzie bał się na nie odpowiedzieć. Gorzej, jeśli spotkamy się z milczeniem albo ze stwierdzeniem „wymienimy parę części i zobaczymy, co się stanie”. Wtedy należy brać nogi za pas.

Kiedy wybieramy warsztat samochodowy, dobrze sugerować się opinią znajomych z tego samego miasta albo sprawdzić w Internecie. Istnieje zasada, że niezadowolony klient zawsze zostawi komentarz, toteż jeśli gdzieś takich będzie dużo, trzeba się zastanowić dwa razy nad odwiedzeniem tego miejsca. Zaoszczędzi nam to nieco czasu, zwłaszcza, jeśli musimy się spieszyć. Bez samochodu bywa naprawdę trudno.

Czy lepiej wybrać autoryzowany czy może prywatny warsztat samochodowy? Ilu ludzi, tyle opinii, a te są mieszane. Są tacy, którzy uważają, że „nieoficjalni” mechanicy tylko zepsują samochód. To zazwyczaj posiadacze drogich aut, którzy niechętnie oddaliby je w ręce kogoś, kto może – ich zdaniem – je uszkodzić. Sporo ludzi jest jednak zdania, że dobry fachowiec trafi się w każdym miejscu. Autoryzowany warsztat samochodowy nie daje nam stu procent gwarancji naprawy wszystkiego, chociaż oczywiście ta szansa jest większa.

Większe są także pieniądze, które trzeba zapłacić. Z kolei zaufany warsztacik, znany nam od lat również może cieszyć się sporą popularnością, zwłaszcza wśród tych, którzy dysponują mniejszym zasobem gotówki.

Pamiętajmy też, że idealny warsztat samochodowy nie istnieje. Może się okazać, że pierwsza naprawa była niewypałem, bo usterki pojawiły się w innym miejscu. Nie należy się wtedy zrażać, można negocjować cenę przy poprawkach, uczciwy mechanik będzie chciał, żeby klient do niego wrócił. Najważniejsze jest, by pracownicy warsztatu byli gotowi na rozmowę oraz proponowali rozwiązania najlepsze dla obu stron.

Jeżeli nasze auto już nie nadaje się do naprawy, to możemy je sprzedać. Warto poszukać skup samochodów powypadkowych Szczecin, który od ręki odkupi nasze auto w dobrej cenie. Autoskupy kupują auto dobre jak i uszkodzone (powypadkowe).

Polecamy:

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl