hobby / Sport / usługi · 13 stycznia 2020

Trener personalny – jakie musi posiadać cechy, aby skorzystać z jego usług?

Trener personalny to jeden z najpopularniejszych zawodów w ostatnich latach. Wszystko to ma związek z aktualnie obowiązującymi trendami na zdrowy styl życia. Coraz większa liczba osób decyduje się na porzucenie niezdrowej żywności oraz włącza codzienną aktywność fizyczną. W związku z tym rośnie również popyt na usługi trenerów personalnych. W Polsce jest ich bardzo wielu. Wybór odpowiedniego trenera personalnego jest bardzo trudnym zadaniem. W jaki sposób wybrać trenera personalnego, który pomoże nam uzyskać założone cele? Na to pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

 

Trener personalny – jak go wybrać? 

Podstawową kwestią, z której należy sobie zdać sprawę już na samym początku, jest fakt, iż znalezienie dobrego trenera personalnego w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. W ciągu kilku ostatnich lat zaczęło działać bardzo wielu „samozwańczych” trenerów, którzy mogą pochwalić się tylko i wyłącznie pracą z własną osobą. Gdy muszą pomóc swoim klientom, nie jest już im tak łatwo. Z czego wynika zjawisko „samozwańczych trenerów”?

Wszystko to uwarunkowane jest tym, iż zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami polskiego prawa, zawód trenera personalnego https://studioterapia.pl/
nie jest już regulowany. Chodzi o to, iż w myśl ustawy o sporcie uchwalonej w dniu 25 czerwca 2010 oraz ustawy regulującej wykonywanie niektórych zawodów z dnia 13 czerwca 2013 roku, zawód trenera personalnego formalnie nie istnieje. Osoby, które zdobyły ten tytuł przed wprowadzeniem tych zmian, oczywiście w dalszym ciągu mogą chwalić się nim przed swoimi klientami, jednak zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami polskiego prawa, zawody te nie mają żadnej wartości prawnej. Posiadanie takiego tytułu nie daje jakichkolwiek dodatkowych uprawnień. Właśnie dlatego w chwili obecnej każdy może zostać samozwańczym trenerem personalnym. Jest bardzo wielu trenerów, którzy ukończyli zaledwie kilka kursów, a także ogromna ilość trenerów personalnych po studiach na AWF, którzy są beznadziejnymi trenerami personalnymi. Z powyższych względów wybranie właściwego trenera personalnego jest niezwykle trudnym zadaniem. 

 

Najlepsze sposoby na znalezienie dobrego trenera personalnego 

Dobry trener personalny – jak go znaleźć? Takie pytania zadaje sobie znaczna liczba osób. Jednym z najlepszych sposobów na odnalezienie dobrego trenera personalnego jest poszukanie go na pobliskiej siłowni. Podczas wykonywania swoich ćwiczeń można przyjrzeć się, w jaki sposób poszczególni trenerzy realizują treningi ze swoimi klientami. W ten sposób będziemy mogli wybrać takiego trenera personalnego, którego tryb pracy najbardziej przypadnie nam do gustu. 

Warto jednak pamiętać o tym, aby uważać na domorosłych trenerów, którzy mogą pochwalić się tylko i wyłącznie okazałymi mięśniami, a w rzeczywistości niewiele nam pomogą w osiągnięciu wyznaczonych przez nas celów. Takie osoby trzeba odrzucać na samym starcie, aby nie tracić swojego czasu i pieniędzy.

 

Sprawdź, jakie umiejętności ma trener personalny

Dobry trener personalny musi wyróżniać się odpowiednimi umiejętnościami. Chodzi o to, aby umiał przekazywać posiadaną przez siebie wiedzę. Jeżeli mamy taką możliwość, warto porozmawiać z osobami, które trenują już u danej osoby. Wówczas dowiemy się najistotniejszych z naszego punktu widzenia szczegółów odnośnie współpracy z konkretnym trenerem personalnym. Bardzo dobrze, gdy dany trener personalny posiada specjalne certyfikaty oraz kwalifikacje trenerskie. W takich sytuacjach szansa na to, iż trener personalny jest dobry, znacząco wzrasta.

 

Rozmowa z trenerem to podstawa 

 Niezwykle istotny czynnik, który każdorazowo należy wziąć pod uwagę, to rozmowa z trenerem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, jaką osobowość posiada konkretna osoba i czy warto decydować się na współpracę z nią. Dopasowanie naszych charakterów to jeden z najważniejszych elementów decydujących o tym, czy dana współpraca będzie owocna, czy też wręcz przeciwnie. Jeśli naszym celem jest poszukiwanie osoby, która lepiej motywuje nas do ćwiczeń, to wtedy najlepiej jest wybrać osobę żywiołową, otwartą i życzliwą wobec innych ludzi. 

Z kolei jeżeli trenujemy już od jakiegoś czasu i chcielibyśmy poprawić osiągane przez siebie wynik, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług trenera o umyśle analitycznym. Na rynku jest bardzo wielu trenerów, którzy potrafią w 100% skupiać się wyłącznie na technicznym aspekcie treningu, ale mają duże problemy z inteligencją emocjonalną. Objawia się to tym, iż są bardzo nieśmiali lub za agresywnie reaguje na błędy, które popełnia osoba trenująca. Podejmowanie współpracy z takim trenerem personalnym może być złą decyzją. 

Trener personalny to osoba, z którą będziemy spędzali dość dużo czasu w ciągu tygodnia, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć decyzję o skorzystaniu z usług konkretnego trenera. Jeśli już na samym początku nie uda nam się nawiązać porozumienia, to jest to znak, iż warto poszukać innej osoby do pomocy przy treningach. Wtedy z pewnością osiągniemy założone przez siebie cele.

 

angielski