Wiązary dachowe gdzie najtaniej? Większość wiązarów dachowych drewnianych jest dostarczana na plac budowy jako jednoczęściowe elementy budowlane. Jednakże czasami są one dostarczane w częściach i muszą być łączone na miejscu budowy. Prawidłowy montaż tych elementów ma kluczowe znaczenie dla zachowania zaprojektowanych ścieżek obciążenia. W typowym układzie kratownicy budowlanej pokazane są wszystkie ściany zewnętrzne, które są nośne.

Kratownice dachowe projektuje się zazwyczaj jako rozpórki pomiędzy ścianami zewnętrznymi. Niektóre kratownice z wiązarami lub kratownice z długimi krokwiami wymagają podparcia wewnętrznego, tak więc kratownice można zaprojektować z wykorzystaniem elementów drewnianych o rozsądnych wymiarach. Projektanci i inżynierowie projektują budynki od dachu w dół, wykorzystując obciążenia obliczeniowe, które mają zostać nałożone na konstrukcję w trakcie eksploatacji.

Opis projektu technicznego

Obciążenia dachowe są przenoszone na fundamenty za pośrednictwem ścieżek obciążenia. W przypadku obciążeń pionowych są to zazwyczaj ścieżki od płatwi do kratownic (lub krokwi i belek) do płyt górnych, do słupków ściennych, do płyt dolnych, a następnie do betonowej podłogi. W przypadku gdy kratownice opierają się na nadprożach, obciążenia są przenoszone na boki na elementy wykończeniowe i podciągi na obu końcach. Odwrotna sytuacja ma miejsce, gdy dach jest narażony na uniesienie podczas działania wiatru. Aby utrzymać tę ścieżkę obciążenia, potrzebne są odpowiednie mocowania i połączenia pomiędzy wszystkimi elementami konstrukcyjnymi. W przypadku dachu czterospadowego kratownica z wiązarem ściętym podtrzymuje zazwyczaj krótsze kratownice podciągowe. Jeżeli ta kratownica ze ściętym wiązarem (lub jakakolwiek inna kratownica z wiązarami) opiera się na nadprożu, nadproże to wymaga specjalnego projektu technicznego. Niektórzy producenci nadproży własnych dostarczają tabele doboru dla tej sytuacji. Kołki podtrzymujące te nadproża i związane z nimi mocowania (do nadproża i do fundamentu) również wymagają specjalnego projektu. Wiatr i trzęsienie ziemi również powodują obciążenia boczne na budynki. Obciążenia te są przenoszone przez stężenia dachowe, stężenia ścienne i stężenia podpodłogowe w dwóch ortogonalnych kierunkach. Wszystkie połączenia w miejscu budowy są projektowane z uwzględnieniem specyfiki inżynierii. Łączenie i mocowanie w miejscu budowy jest starannie udokumentowane w celu zachowania ścieżki obciążenia, co musi być przestrzegane na miejscu budowy.

Transport na miejsce budowy

W celu ułatwienia transportu wiązary dachowe o zbyt dużej wysokości są dzielone na dwie części, przy czym górna część jest mocowana na miejscu budowy do niższej kratownicy ściętej. Istnieją dwie opcje mocowania kratownicy górnej do kratownicy dolnej: połączenie pasów górnych i zastosowanie płyt gwoździowych po obu stronach; nałożenie pasów górnych na siebie i połączenie ich gwoździami lub śrubami. Kratownice o większej długości mogą być produkowane w dwóch połówkach, aby ułatwić dostawę na krętych drogach lub w miejscach o utrudnionym dostępie. Jeśli jest to możliwe, połączenia w miejscu montażu znajdują się nad wewnętrzną ścianą nośną. Jeśli nie, połączenia znajdują się w odpowiedniej części kratownicy, a do podtrzymania kratownicy podczas łączenia połączeń wymagana jest tymczasowa platforma. Mocowanie odbywa się zazwyczaj za pomocą płyt gwoździowych. Budynki okrągłe i sześciokątne, w których kratownice dachowe stykają się w środku, mogą być projektowane bez ścian podporowych w pobliżu. Również w tym przypadku wymagana będzie tymczasowa platforma podtrzymująca wszystkie kratownice podczas ich łączenia śrubami do stalowego pierścienia z wieloma żebrami na pasach górnych i dolnych. Zastosowanie kratownic dachowych nie jest niezawodnym sposobem zapewnienia całkowitej stabilności konstrukcji. Należy zrozumieć, jakie siły będą oddziaływać na więźbę oraz jaki rodzaj systemu utwierdzeń lub stężeń będzie wymagany. Jak zawsze, należy pamiętać, że jest to uogólnienie powszechnych praktyk dla konstrukcji szkieletowej i pokrycia dachowego nowego domu. Lokalne przepisy budowlane, dostępne produkty i praktyki inżynieryjne z jednego planu lub jednego regionu na inny mogą znacząco zmienić jedną lub kilka części tego procesu. Każda indywidualna praca zasługuje na indywidualną uwagę doświadczonego wykonawcy.

Zobacz też:

 Ceny wiązarów dachowych

Cena wiązarów dachowych i wiązary kratowe cena różni się w zależności od regionu, jak i różnice wynikają z różnych cen ustalanych przez producentów. Natomiast przyjęło się, iż wiązary dachowe wykonane już na placu budowy są znacznie tańsze. Zazwyczaj wyższa cena dotyczy wiązarów drewnianych wykonanych w profesjonalnej fabryce. W przypadku chęci zakupu wiązarów kratowych warto poszukać oferty lokalnych dostawców. Można w ten prosty sposób zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Koszty dostawy są o wiele niższe, aniżeli transport tych towarów z drugiego końca kraju. Zawsze warto pokusić się o negocjację cen – w ten sposób również można zaoszczędzić pokaźne sumy pieniędzy.