Dopalacze – skutki: zdecydowana większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że dopalacze są szkodliwe. Mimo to, nadal sięga po nie całkiem sporo osób. Niestety, ofiarami dopalaczy bardzo często padają osoby młode, często w wieku nastoletnim. Warto byłoby więc mieć świadomość tego, jakie są rodzaje dopalaczy i co najczęściej się w nich znajduje. Koniecznie trzeba przyswoić sobie również wiedzę dotyczącą skutków, które wiążą się z ich spożyciem. Świadomość zagrożenia, które wiąże się ze spożyciem dopalaczy na pewno zminimalizuje ryzyko sięgania po nie.

Czym właściwie są dopalacze?

Większość z nas przynajmniej raz w życiu spotkała się z pojęciem dopalaczy. Mimo to, nie każdy wie, czym one właściwie są. Tymczasem okazuje się, że to nic innego jak środki odurzające, które niestety nie są objęte zakazem antynarkotykowym. Co ciekawe, składniki z których zrobione są dopalacze są legalne. Nie powinno to jednak uśpić naszej czujności. Dopalacze mogą być nawet bardziej szkodliwe od klasycznych narkotyków. Niestety, okazuje się, że z dostępnością dopalaczy nie ma zbyt dużego problemu. Można zakupić je w wielu sklepach, także internetowych. Jaką formę mogą zaś przybierać dopalacze? Otóż mogą mieć one postać suszu, ale także tabletek, kadzideł czy skrętów. Dość dużym zainteresowaniem cieszą się także różnego rodzaju dopalacze w proszku. Dlaczego tak wiele osób po dopalacze sięga? Przede wszystkim dlatego, że są one legalne w przeciwieństwie do nielegalnych narkotyków. Przeważnie w dopalaczach znajduje się benzylopiperazyna, ale są w nich także inne składniki. Benzylopiperazyna charakteryzuje się zaś działaniem zbliżonym do amfetaminy. Powoduje ona przyśpieszenie akcji serca, a także silne pobudzenie. Ponadto, silnie odwadnia ona organizm człowieka. Dzięki dopalaczom można osiągnąć nastrój euforyczny i zapomnieć o problemach. Z tego też względu tak wielu ludzi sięga po tego rodzaju środki. Niestety, ich negatywny wpływ na organizm prowadzi bardzo często do przykrych skutków. W wielu przypadkach dopalacze stanowią realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia.

Jakie rodzaje dopalaczy się wyróżnia?

Dopalacze - skutkiJak już wspomniano wyżej, dopalacze dostępne są w różnych formach. Wyróżnia się także rozmaite ich rodzaje. Warto zaznaczyć, że skład dopalaczy ulega ciągłym modyfikacjom. Dzieje się tak głównie dlatego, aby ominąć przepisy prawne powszechnie obowiązujące. Wykaz substancji nielegalnych stale się bowiem poszerza. Producenci dopalaczy zdają sobie z tego sprawę i poszukują takich rozwiązań, które nie będą stały w sprzeczności z przepisami prawnymi. I tak, wśród dopalaczy na pewno wyróżnia się syntetyczne kannabinoidy. Ich działanie jest nieco zbliżone do działania THC znajdującego się w marihuanie. Skutkiem zażycia tego typu dopalaczy jest więc często euforia i błogostan. Substancje te mogą odpowiadać również za halucynacje, często intensywne. Wyróżnia się także katynony. To nic innego jak silne psychostymulanty. Po ich zażyciu doświadcza się przypływu energii, a także gadatliwości. Ponadto, osoby zażywające tego typu dopalacze nierzadko chętnie wchodzą w bliskie relacje intymne. Po zażyciu takich środków można przejawiać skłonność do ryzykownych stosunków seksualnych. Benzodiazepiny również często wchodzą w skład dopalaczy. Powodują uspokojenie się, a także błogość. Bardzo chętnie sięgają po nie osoby lękliwe, z fobiami społecznymi. Fenyloetyloaminy i tryptaminy to kolejne dwie substancje często obecne w dopalaczach. Są to składniki o silnych właściwościach halucynogennych. W niektórych przypadkach ich zażycie może sprowokować ryzykowne zachowania, w tym skoki z wysokości. W składzie dopalaczy nierzadko znajdują się także opioidy. Mają zbliżone działanie do heroiny oraz do morfiny.

Jak poważne są skutki sięgania po dopalacze?

Dopalacze nierzadko powodują nawet zatrucia śmiertelne. Skutki ich zażywania są więc bardzo poważne. Mowa tu nawet o okazjonalnym sięgnięciu po dopalacze. Nie ma się co dziwić negatywnemu wpływowi takich środków na nasz organizm, bo zawierają one często mieszaninę wielu, silnie działających substancji. Powodują więc reakcje psychiczne oraz fizyczne. Bardzo powszechne po dopalaczach są zaburzenia rytmu serca. Niestety, są to objawy bardzo groźne w skutkach. Nierzadko odpowiadają one nawet za śmierć osoby, która po dopalacze sięgnęła. Jak zaznaczono wyżej, niektóre substancje obecne w dopalaczach prowokują halucynacje. Po zażyciu dopalaczy można więc przejawiać skłonność do ryzykownych zachowań. Wiele osób staje się agresywnych i skłonnych do wszczynania bójek. Niestety, po zażyciu dopalaczy powszechne są również próby samobójcze. Niektóre niestety kończą się śmiercią osoby, która zażyła dopalacze. Dopalacze poważnie uszkadzają większość organów wewnętrznych osoby, która je spożywa. Niektóre uszkodzenia są odwracalne, ale inne niestety nie. Warto mieć także świadomość tego, że większość osób, które raz sięgnęły po dopalacze zrobi to ponownie. Takim osobom będzie więc potrzebna pomoc odpowiednich specjalistów. Najczęściej są to psychiatrzy oraz psychologowie i psychoterapeuci.