Jak poradzić sobie z praniem mebli tapicerowanych? Meble tapicerowane wymagają szczególnej troski. Właściwa pielęgnacja sprawi, że przez długi czas zachowają piękny i świeży wygląd. Jednakże pranie mebli tapicerowanych nie jest łatwe. Trzeba kierować się pewnymi zasadami, aby móc cieszyć się wspaniałym wynikiem. Każdy materiał wymaga innego traktowania. Sprawdź, o czym należy pamiętać przy czynności, jaką jest pranie mebli tapicerowanych.

Jakie wyróżnia się typy pokryć tapicerskich?

Pranie mebli tapicerskich uzależnione jest w dużej mierze od rodzajów pokryć. Dlatego przed poznaniem procedury warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami materiałów wykorzystywanych do tego celu. I tak meble mogą być pokryte tkaniną bawełnianą, aksamitem, welurem, sztruksem lub skórą.

Jak czyścić meble w zależności od rodzaju pokrycia tapicerskiego?

Jak poradzić sobie z praniem mebli tapicerowanych?W zależności od zastosowanego materiału preferuje się różne metody, jeśli chodzi o pranie mebli tapicerowanych. Gdy w Twoim mieszkaniu znajduje się wyposażenie, na którego powierzchni zastosowano tkaninę z bawełny musisz dokładnie odkurzyć obszar. W dalszej kolejności warto wykorzystać piankę czyszczącą lub proszek specjalnie przeznaczony do tkanin bawełnianych. Preparat należy zostawić na materiale na około godzinę. Po upływie tego czasu zabrudzenia należy zebrać przy użyciu czystej ściereczki. Pamiętaj o tym, aby w trakcie tego zadania nie przyczynić się do moczenia wypełnienia, które zlokalizowane jest pod tkaniną. Innym rodzajem pokrycia tapicerskiego jest aksamit, sztruks lub welur. Wówczas przystępując do procesu, jakim jest pranie mebli tapicerowanych i konserwacje uwzględniając zasadę mówiącą o czyszczeniu zgodnie z kierunkiem włosa. Tutaj bardzo dobrze sprawdzi się mieszanka uzyskana przez połączenie jednego litra wody i dwóch łyżek amoniaku. Tak uzyskany roztwór należy wetrzeć dokładnie w tkaninę. Następnie po tym procederze pozostawia się materiał w takim stanie na blisko godzinę. Później wystarczy wyczesać tkaninę przy użyciu szczoteczki. Dużej dokładności wymaga pranie mebli tapicerowanych ze skóry. Dotyczy to zarówno tej naturalnej, jak i sztucznej. W pierwszej kolejności musisz pozbyć się tłustych plam. Dokonujesz tego delikatnymi środkami. Zdecydowanie nie sprawdzi się tutaj mydło. Cudowne efekty przyniesie woda z płynem do mycia naczyń. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty przeznaczone do usuwania zatłuszczeń z naturalnej i sztucznej skóry. Bardzo istotne są także tutaj wykonywane ruchy. Powinny być okrężne szmatką nasączoną odpowiednim kosmetykiem. Następnie skórę wytrzyj delikatnym materiałem.

Pranie mebli tapicerowanych krok po kroku

Podczas prania mebli tapicerowanych koniecznie trzeba zachować odpowiednią kolejność. Zadanie należy podzielić na etapy. Na początku warto przystąpić do usuwania zabrudzeń z siedzisk i poręczy. Pamiętaj o tym, aby nie przesadzać z ilością nakładanych kosmetyków. Stosuje się tylko odrobinę i delikatnie nasączoną wodą ściereczkę. Powierzchnię czyści się, aż do powstania piany. Nie możesz doprowadzić do wniknięcia wody do pokryć, gdyż taka sytuacja może zakończyć się odbarwieniem. Niejednokrotnie skutkuje to także powstaniem pleśni. Jest to także doskonałe środowisko do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Na końcu stosuje się środki konserwujące, które stanowią doskonałą barierę zabezpieczającą.

Jakie kosmetyki należy wykorzystywać do czynności, jaką jest pranie mebli tapicerowanych?

Środki używane do czyszczenia mebli tapicerowanych muszą być przede wszystkim bezpieczne. Dlatego warto zrobić test przed przystąpieniem do czynności. Najlepiej wypróbować kosmetyk na niewielkiej powierzchni i mało dostrzegalnym elemencie pokrycia wyposażenia. Istotne jest to, aby te produkty nie zawierały drażniących substancji. Muszą być delikatne i łagodne dla materiału. Najlepiej zainwestować w takie, które są specjalnie przeznaczone do tego celu. W przeciwnym przypadku może dojść do brzydkich plam, odbarwień, zacieków i innych nieestetycznych wzorów. Tym sposobem można bardzo łatwo zniszczyć piękne meble i narazić się na duże koszty. Szczególnie należy uważać na jasne materiały. W tym przypadku wszelkie zabrudzenia są bardzo szybko widoczne. Dlatego tutaj warto mieć pod ręką sprawdzony i skuteczny preparat, który poradzi sobie z brudem i nie uszkodzi tkaniny. Im szybciej się to przeprowadzi, tym większa gwarancja, że plama zostanie unicestwiona. Innym sposobem jest okrywanie jasnych mebli specjalnym rodzajem powłoki zabezpieczającej.

Jakie środki poradzą sobie z usunięciem trudnych plam?

Niejednokrotnie zdarza się, że na tapicerce pojawią się plamy o szczególnym stopniu trudności. Wystarczy chwila nieuwagi, na przykład podczas opieki nad dzieckiem i kłopot gotowy. Istnieją jednak sposoby także na takie kłopoty. W przypadku plam z czerwonego wina lub kawy można zastosować delikatny roztwór z kwasku cytrynowego. Wspaniałym rozwiązaniem na długopis jest gliceryna. Natomiast zabrudzenia z jedzenia odejdą w zapomnienie, gdy wykorzysta się do tego celu szmatkę pokrytą odrobiną roztworu łagodnego środka piorącego.