Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Jeśli chcemy sprzedać mieszkanie, ale posiadamy na nie kredyt hipoteczny, z całą pewnością zastanawiamy się nad tym, czy takie rozwiązanie okaże się być możliwe do wykonania, a jeśli tak, co jak to zrobić. Stawiając na nieruchomości sprzedaż chcemy przecież otrzymać pieniądze za dane mieszkanie od potencjalnego kupca, ale jak to zrobić, jeśli w hipotekę nieruchomości wpisany jest dany bank?
Jeśli kupujemy mieszkanie za gotówkę, możemy z nim w dowolnej chwili robić wszystko, co tylko nam się podoba. W przypadku zaś, gdy w grę wchodzi mieszkanie pod hipotekę, pojawiają się ograniczenia, które to trzeba wziąć pod uwagę. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie takiego mieszkania sprzedać. Możemy, ale cała ta procedura wygląda nieco inaczej. Jak? Należy zdać sobie sprawę z tego, że mimo wpisania banku w hipotekę, to my jesteśmy właścicielami danego mieszkania. Bank zabezpiecza się wpisem do księgi wieczystej, ale do nas dana nieruchomość należy, a więc możemy z nim robić tak naprawdę co chcemy, tyle, że należy o tym fakcie bank poinformować.
Krok po kroku – sprzedajemy nieruchomość z kredytem hipotecznym
W pierwszej kolejności należy opublikować ogłoszenie odnośnie sprzedaży. Musimy bowiem znaleźć klienta, który tym naszym mieszkaniem będzie zainteresowany. Podstawą jest stworzyć doskonałe ogłoszenie – nieruchomości sprzedaż, tak, aby przyciągnąć potencjalnego klienta. Ważne jest to, aby stworzyć dobry tekst i dodać do tego odpowiednio zrobione zdjęcia, które przykują uwagę i sprawią, że klient będzie chciał to mieszkanie zobaczyć.
Bardzo ważne jest ti, aby poinformować potencjalnego nabywcę, że nasza nieruchomość jest obciążona kredytem. Prawdą jest, że nie ma to dla niego większego znaczenia, ale dobrze jest, aby wiedział on, jaki mieszkanie posiada stan prawny.
Kiedy już takiego klienta mamy, kolejnym ważnym krokiem jest to, aby wybrać się do banku i poinformować go o naszej decyzji, którą chcemy podjąć. Należy to zrobić jeszcze przed sprzedażą, a nie już po sprzedaniu nieruchomości. Bank wydaje zaświadczenie, w którym informuje nas ile zadłużenia nam zostało.
Po co jest to potrzebne? Bo nabywca, który kupuje mieszkanie, daną kwotę, jaka została do spłaty temu sprzedającemu mieszkanie musi wysłać na konto banku, a nadwyżkę na konto klienta. Nie ma możliwości, żeby klient kupujący mieszkanie wysłał całość sprzedającemu, bo wtedy to on będzie miał problemy, jeśli tamten by nie oddał danej kwoty do banku. Tak więc, jeśli chodzi o nieruchomości sprzedaż w przypadku mieszkania z hipoteką, sprzedający otrzymuje jedynie to, co zostało mu z reszty pieniędzy, które w danej kwocie muszą iść do banku na poczet kredytu hipotecznego.
Niezwykle ważną kwestią jest jeszcze coś takiego jak promesa, a więc jest to obietnica banku, że w momencie, gdy pieniądze znajdą się na jego koncie, wówczas dokona on wykreślenia z księgi wieczystej. Sama promesa jest ważna przez okres 30 dni. W tym też czasie warto spisać umowę przedwstępną. Nie jest wtedy konieczna wizyta u notariusza.
Co w takiej umowie powinno być zawarte? Z pewnością jedna i druga strona umowy, cena danej nieruchomości i oczywiście termin jej zawarcia. Istotną rolę odgrywa także zaliczka lub zadatek. Dzięki takiej umowie przedwstępnej, kupujący może ubiegać się o otrzymanie kredytu hipotecznego, jeśli oczywiście istnieje taka potrzeba. W finalnym już punkcje, należy stworzyć umowę sprzedaży mieszkania w formie aktu notarialnego i wybrać się z nim do notariusza. I tutaj kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, aby kupujący mieszkanie w chwili zaciągnięcia kredytu, kopię aktu notarialnego dostarczył do banku.
W jakim celu? Po to, aby bank wiedział, że część środków na kredyt musi zostać wysłana na rachunek banku, a część na konto danej osoby. Dla przykładu, jeśli na przykład sprzedajemy mieszkanie za 300 000zł, a do spłaty kredytu pod hipotekę zostało nam jeszcze 150 000zł, wówczas bank osoby kupującej mieszkanie, 150 000zł wysyła nam konto banku, w którym hipoteke mamy i 150 000zł na nasze konto . W momencie, gdy przelewy zostaną wysłane i dotrą do banku, konieczna jest wizyta w nim, aby otrzymać zaświadczenie, że całość zadłużenia została spłacona i od tego momentu mieszkanie należy do kupującego, który zdecydował się to nasze mieszkanie kupić.
Jak więc widać nieruchomości sprzedaż w przypadku posiadania hipoteki jest możliwa, ale wymaga nieco bardziej skomplikowanej procedury, którą należy przejść, aby cały proces sprzedaży odbył się w taki sposób, aby żadna ze stron nie miała problemów. Nie można sprzedać nieruchomości i wziąć całej kwoty ze sprzedaży dla siebie, gdyż takie działanie byłoby zupełnie nielegalne. Konieczna jest więc najpierw spłata zadłużenia, a dopiero potem otrzymanie stosownej kwoty, czyli tej reszty, która nam pozostała.
Znając działania krok po kroku w przypadku chęci sprzedaży nieruchomości z kredytem hipotecznym, całość nie jest tak trudna jakby mogło się wydwać. Krok po kroku, a na pewno jesteśmy w stanie otrzymać to, na czym tylko nam zależy.