Lombard – ile może zarobić – z pewnością słyszałeś o takim miejscu, jakim jest lombard. Prowadzenie lombardu to nic innego jak udzielanie pożyczek pod zastaw różnego rodzaju przedmiotów. Wiele osób korzysta z niego, kiedy znajdą się w ciężkiej sytuacji finansowej, bo jest to bardzo proste i szybkie rozwiązanie. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile może zarobić lombard? Odpowiedź na to pytanie poznasz czytając poniższy artykuł.
Lombard – zasady działania
Zanim przejdziemy do tego ile można zarobić prowadząc lombard, najpierw warto wyjaśnić zasady jego działania. Są one niezmiernie proste, albowiem lombard może udzielić pożyczki pod zastaw lub dokonać skupu za gotówkę. Wygląda to mniej więcej tak, że klient przychodzi do lombardu z rzeczą, którą zamierza sprzedać lub zastawić, a następnie pracownik dokonuje wyceny i wypłaca mu pieniądze. Gotówka ta jest oczywiście odpowiednio oprocentowana, ponieważ jest ona pożyczką. Z racji tego, że lombard udziela pożyczek pod zastaw pieniądze, które otrzymuje klient są oprocentowane i nałożona zostaje na nie prowizja, a czasami nawet dodatkowe opłaty związane np. z ubezpieczeniem. Zazwyczaj klient ma około 30 dni na spłatę pożyczki i wykupienie zastawionych przedmiotów – w tym czasie lombard nie może nimi handlować. Sprzedaż może rozpocząć się dopiero w momencie, gdy klient nie spłaci pożyczki w wyznaczonym terminie.
Co można zastawić w lombardzie?
Teraz kiedy znasz już zasady działania lombardu warto, abyś dowiedział się co najczęściej przyjmowane jest pod zastaw. Otóż najczęściej prowadzony jest skup smartfonów czy też skup laptopów – czyli takich przedmiotów, które łatwo jest sprzedać. Jednak to nie jedyne przedmioty popularne w lombardach. Bardzo często można także zastawiać sprzęty domowe, samochody i biżuterię – jednym z najczęściej prowadzonych skupów jest bowiem skup złota. Na czas przechowywania naszych przedmiotów w lombardzie, jest on zobowiązany do odpowiedniego ich zabezpieczenia. Co w przypadku kiedy klient dokona zakupu zastawionego przedmiotu? Czy lombard nie zarabia w takiej sytuacji? Oczywiście, że zarabia. Kwotą zysku są odsetki i prowizje, które musiał zapłacić klient.
Zarobki lombardu
Istnieją także sytuacje, w których klient nie dokonuje wykupu zastawionych przedmiotów. Wówczas lombard wystawia taką rzecz na sprzedaż i zarabia na różnicy pomiędzy ceną zakupu, a ceną sprzedaży. Dlaczego jest to możliwe? Dzieje się tak, gdyż podczas zastawiania rzeczy w lombardzie można uzyskać jedynie 30-50% jej wartości. Lombard natomiast sprzedaje ją następnie po obowiązującej cenie rynkowej i w ten sposób wytwarza się różnica, która generuje zyski na rzecz lombardu. Taki sposób zarobku pozwala na osiągnięcie 50-70% ceny danego przedmiotu – jest to bardzo opłacalna opcja zwłaszcza w przypadku bardzo wartościowych przedmiotów.
Na to jakie zyski będzie generował dany lombard ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest lokalizacja. Otworzenie lombardu przy ruchliwej ulicy, gdzie klienci będą zauważali szyld i wystawę, z pewnością pomoże osiągnąć większe przychody niż inwestycja w lokal, którego klienci nawet nie zauważą. Lombard, tak samo jak każde inne przedsiębiorstwo, powinien mieć także dogodny dojazd do swojej placówki, który sprawi, że klienci chętniej się tam wybiorą. Inną niezwykle ważną kwestią jest ustalenie listy przedmiotów, które zamierzamy skupywać i upublicznienie jej w widocznym miejscu. Pomoże to w rozwiązywaniu ewentualnych sporów i niechcianych konfliktów. Warto dobrze przemyśleć na skup jakich rzeczy zmierzamy się zdecydować. Bardzo opłacalne jest prowadzenie skupów: biżuterii, telefonów, tabletów, komputerów i samochodów. Jednak warto podkreślić, że opłaca się także skupowanie sprzętu AGD.
Kiedy zyski lombardu są największe? Wtedy, kiedy ludzie planują duże wydatki, czyli w okresach przedświątecznych i wakacyjnych. Te okresy są najlepsze dla działalności lombardu i pomagają osiągać naprawdę spore zyski. Najczęściej lombardy zarabiają minimum kilka tysięcy złotych miesięcznie – co pozwala na utrzymanie działalności. W innym przypadku dalsze prowadzenie firmy byłoby kompletnie nieopłacalne, gdyż musimy pamiętać o tym, że lombard, jak każda inna działalność, to nie tylko przychody ze sprzedaży – trzeba również ponieść wszelkie koszty prowadzonej działalności. Dopiero przychody pomniejszone o koszty dają wypracowany zysk.
Początki prowadzenia działalności
Lombard jest takim typem działalności, na której na początku nie będziemy zarabiać. Dlaczego? Ponieważ działalność ta opiera się na udzielaniu pożyczek. To klienci przynoszą nam przedmioty, za które my musimy zapłacić, aby udzielić im pożyczki. Nie dostajemy fizycznie żadnych pieniędzy, mamy w swoim posiadaniu jedynie zastawione przedmioty. I tu pojawia się kolejny problem. Nie wiemy bowiem czy zostaną one wykupione przez osobę zastawiającą czy będziemy musieli znaleźć na nie kupca – co też nie zawsze może być łatwym zadaniem. Produkty wystawione na sprzedaż mogą nie zostać od razu zakupione – zysk jest więc w tym przypadku kwestią czasu.