Co potrzeba zeby otworzyc lombard? Lombard to rodzaj biznesu, który cieszy się ogromną popularnością. Okazuje się, że skup za gotówkę może przynosić duże zyski. Tym bardziej, że do jego prowadzenia nie są potrzebne specjalne uprawnienia ani umiejętności. W przypadku skupu złota przydatna może się okazać umiejętność oceny próby. Osoby, które nie mają takiej wiedzy mogą jednak korzystać z pomocy profesjonalnego rzeczoznawcy. Jak zatem otworzyć własny lombard?

Jak działa lombard?

Przede wszystkim lombard z lat 90. i współczesny biznes znacząco się różnią. Wcześniej kojarzyły się z nielegalnymi interesami i grupą alkoholików, którzy wyprzedawali swój dobytek, by pogłębiać swoje uzależnienie. Obecnie lombardy to lokale z dobrą renomą, które zajmują się nie tylko skupem rowerów czy telefonów, ale również AGD, biżuterii i innych wartościowych przedmiotów. Od czego zacząć? Aby otworzyć swój własny lombard, należy napisać biznes plan. Warto uwzględnić w nim wszystkie informacje na temat planowanego biznesu, a także zastanowić się, w jaki sposób lombard może wyróżnić się na tle konkurencji. Skup smartfonów czy skup laptopów to podstawowa usługa, warto zatem poszukać unikalnej oferty. Jednocześnie powinna ona spełniać oczekiwania rynkowe. W niektórych przypadkach wystarczy modyfikacja dostępnych usług. Czasami jednak warto zaryzykować z nową propozycją. Jednym z podstawowych punktów biznes planu jest konkurencja. Warto zatem zrobić rozeznanie rynku. Później należy przenalizować położenie obiektu i przekalkulować koszty. na tym etapie należy określić przychody i wydatki. W punkcie dotyczącym finansowania należy także wskazać metody finansowania. Może to być zarówno wkład własny, jak i pożyczka. W biznesplanie można także określić plany dotyczące rozwoju firmy. Warto też pomyśleć o działaniach marketingowych. Aby założyć firmę, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy lub miasta, później w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Większość działań można wykonać drogą internetową.

Kto może otworzyć lombard?

Właścicielem lombardu może zostać pełnoletnia osoba fizyczna. W tym celu zobowiązana jest jednak założyć działalność gospodarczą. Kwestie formalne właściwie tutaj się kończą. Równie ważne są jednak indywidualne predyspozycje. Osoba, która prowadzi lombard powinna cechować się rzetelnością i skrupulatnością. Powinna również radzić sobie w sytuacjach stresujących i konfliktowych. Aby prawidłowo ocenić wartość przedmiotów, warto udać się na kursy z rzeczoznawstwa. W tym samym celu można również zatrudnić rzeczoznawcę.

Jak wybrać lokal na lombard?

Co potrzeba zeby otworzyc lombard?Ważnym elementem prowadzenia lombardu jest wybór optymalnej lokalizacji. Po pierwsze powinien on znajdować się w okolicy, która ułatwia dostęp potencjalnych klientów. W związku z tym lepiej sprawdzi się dzielnica średniozamożna niż bogata dzielnica willowa. Alternatywnie można postawić na centrum miasta, w którym przebywa dużo ludzi. Pierwsza opcja może być jednak zdecydowanie tańsza. W związku z tym warto wziąć to też pod uwagę. Poza konkretną lokalizacją należy również wziąć pod uwagę wystrój lokalu. Pomieszczenie powinno być przede wszystkim schludne i uporządkowane. Ważne są lady ekspozycyjne oraz półki przeszkolone. Niektóre przedmioty wymagają specjalnego zabezpieczenia, co również należy uwzględnić w planowaniu wystroju. Poza tym przydatne będą systemy alarmowe i współpraca z agencją ochrony. Poza tym warto też uwzględnić miejsce dla pracowników: szatnię, toaletę i pomieszczenie socjalne.

Aukcje internetowa i kwestia marketingu

Decydując się na własny lombard, należy mieć gotówkę na start. Na tym przecież opiera się działanie biznesu. Klienci zastawiają swoje przedmioty w zamian za pieniądze. Jeśli klient nie wróci po zastawiony towar, można go sprzedać zgodnie z zawartą umową. Udogodnieniem dla wielu właścicieli lombardów są aukcje internetowe, które pozwalają dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Jednocześnie zmniejszają koszty magazynowania. Przy okazji warto podkreślić, że podczas transakcji z klientem należy podpisywać z ni m umowy, które określają czas spłaty oraz jej wysokość. W przypadku wartościowych przedmiotów oraz elektroniki warto poprosić o dowód zakupu, aby uniknąć oskarżenia i paserstwo.

Jak zareklamować działanie lombardu? Nowoczesne środki komunikacji bardzo ten proces ułatwiają. Można postawić na klasyczne formy reklamy, czyli papierowe ulotki, szyldy informacyjne i inne. Warto jednak równocześnie prowadzić reklamę w internecie. Podstawą jest założenie fan page na portalach społecznościowych. Drugą sprawą jest regularne dodawanie postów i zwiększanie liczby odbiorców. Jeśli to tylko możliwe, można wprowadzić akcje lojalnościowe i oferty promocyjne. Niska cena wciąż przyciąga klientów.

Podsumowując, lombard to ciekawy sposób na zarabianie pieniędzy, który w ostatnim czasie przeżywa swój renesans. Okazuje się, że sprawy formalne nie wymagają dużego nakładu pracy. Warto jednak skrupulatnie przemyśleć kwestię finansowania oraz sposób dotarcia do potencjalnych klientów.