Miód Manuka – do czego stosować w podologii? Miód manuka, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, nazywany jest obecnie najzdrowszym miodem świata. Pozyskiwany zarówno z pyłku, jak i nektaru kwiatów krzewu manuka sukcesywnie zyskuje na popularności. Dlaczego miód manuka jest tak szczególny? 

Co warto wiedzieć o miodzie manuka?

Krzewy manuka, z których pozyskuje się miód, pochodzą z terenów południowo-wschodniej Australii oraz Nowej Zelandii. Odznacza się szczególnym smakiem oraz konsystencją, jak również zawartością cennych składników odżywczych. Miód ten ma bardzo specyficzny, intensywny smak oraz ciemnobursztynowy lub ciemnożółty kolor. Charakterystyczny jest także jego zapach, w którym da się wyczuć aromat wrzosu. Miód manuka coraz częściej staje się istotnym składnikiem różnego rodzaju zdrowych słodyczy, a także suplementów diety i kosmetyków. 

Skład i szczególne właściwości miodu manuka

Najważniejszym składnikiem miodu manuka jest metyloglioksal, który przede wszystkim odpowiada za jego niezwykłe właściwości lecznicze. Metyloglioksal posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. W składzie najzdrowszego miodu świata znajdują się także flawonoidy, takie jak kwercetyna czy katechina oraz kwasy fenolowe, takie jak kwas kawowy, benzoesowy oraz kwas galusowy. Charakteryzują się one przede wszystkim właściwościami przeciwbakteryjnymi, dzięki którym miód oraz produkty z jego dodatkiem korzystnie wpływają na przyspieszenie procesu gojenia. 

Miód manuka skutecznie przeciwdziała wszystkim występującym w przyrodzie grupom drobnoustrojów, przez co wykazuje się znacznie wyższą efektywnością działań niż inne podobne produkty i środki odkażające. 

Nazywany najzdrowszym miodem świata specyfik tworzy ochronną barierę pomiędzy raną i środowiskiem zewnętrznym, a także zapewnia utrzymanie pożądanego, wilgotnego środowiska rany. Ponadto skutecznie zapobiega wszelkiemu hamowaniu i spowalnianiu procesu gojenia ran, spowodowanemu przede wszystkim ich wysuszeniem. Miód jest także produktem, który charakteryzuje się wysokim poziomem osmolarności, co oznacza, że pozwala zachować odpowiednią wilgotność w ranie, jednocześnie skutecznie odprowadzając nadmiar wilgoci z jej okolic, dzięki czemu zapobiega maceracji skóry. 

 

Miód manuka w podologii

Z racji swoich szczególnych właściwości miód manuka zyskuje coraz większą popularność, zarówno jako produkt spożywczy, jak i składnik kosmetyków drogeryjnych, aptecznych, jak również różnego rodzaju środków leczniczych. Miód ten stanowi ważny składnik także produktów stosowanych w podologii. Z jego pomocą możliwe jest skuteczne, wyraźne przyspieszenie procesu gojenia ran występujących na skutek różnego rodzaju przypadłości podologicznych, takich jak wrastający paznokieć czy stopa cukrzycowa. Produkty z miodem manuka sprzyjają gojeniu się ran i otarć, korzystnie wpływają na niewielkie odciski, a także wspomagają codzienną pielęgnację stóp. 

Miód Manuka – do czego stosować w podologii?

Miód Manuka – do czego stosować w podologii?

Jednym z produktów, stosowanych również w podologii, jest leczniczy miód manuka. Już w 2006 roku uznany został za jeden z podstawowych i najskuteczniejszych środków antyseptycznych. Opinię tę wydało Europejskie Towarzystwo Leczenia Ran. Leczniczy miód manuka dostępny w praktycznych tubkach o pojemności 25 g używany jest w medycynie, kosmetyce oraz podologii. Doskonale sprawdza się w przypadku drobnych oraz większych ran, odleżyn, oparzeń oraz owrzodzeń. Nie tylko sprzyja szybkiemu i właściwemu gojeniu się ran oraz tkanek zmienionych chorobowo, ale także skutecznie niweluje ich nieprzyjemny zapach. 

Miód manuka stanowi również składnik wyjątkowo praktycznych i skutecznych opatrunków, które coraz częściej znaleźć można w asortymencie gabinetów podologicznych. Produkt ten pokryty jest specjalną antybakteryjną powłoką z miodu manuka, dzięki czemu sprawdza się doskonale zarówno do zabezpieczenia ran, jak i przyspieszenia procesu ich gojenia. Opatrunek stosować można w przypadku wszelkiego rodzaju ran powstałych wskutek wrastania paznokcia, owrzodzeń wałów okołopaznokciowych, jak również ran po usunięciu odcisków. Dzięki obecności miodu opatrunek zapobiega przedostawaniu się wszelkich szkodliwych drobnoustrojów do wnętrza rany, nie ograniczając przy tym możliwości właściwej jej wentylacji, tak ważnej w procesie gojenia i regeneracji. 

Produkty z leczniczym miodem można stosować w gabinecie podologicznym zarówno przed, jak i w trakcie wykonywanych zabiegów. Co więcej, podolog może również zalecić pacjentom samodzielnie ich stosowanie także w warunkach domowych. Dzięki temu możliwe jest kompleksowe zadbanie o kondycję oraz zdrowy i estetyczny wygląd stóp.

Miód manuka jest produktem, który gwałtownie zyskał na popularności, a jego szczególne właściwości doceniane są zarówno przez zwykłych, prywatnych użytkowników, jak i specjalistów – lekarzy, podologów czy dietetyków. Zdecydowanie warto więc zapoznać się z jego walorami, jak również wyposażyć swój gabinet w produkty lecznicze z dodatkiem najzdrowszego miodu świata.