Hale namiotowe – zastosowanie w przemyśle i produkowane współcześnie to konstrukcje, które mogą być wykorzystywane sezonowo lub przez cały rok. Dostępne w różnych formach i rozmiarach dają inwestorom nieograniczone możliwości wykorzystania pod przestrzeń roboczą. Można dowolnie dopasować ich kształt oraz wielkość odpowiednio do potrzeb. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja pozwala je rozbudować o kolejne moduły i tym samym zagospodarować dodatkową przestrzeń. Jakie są rodzaje hal namiotowych i gdzie znajdują zastosowanie?

Hale namiotowe jako dodatkowa powierzchnia magazynowa

Hale namiotowe to rozwiązanie, które nie wymaga dużych nakładów w porównaniu z halami murowanymi i nie wymaga specjalnych pozwoleń budowlanych. Mogą stać przez okres 180 dni. Dzięki temu można je szybko wznieść na dostępnej, płaskiej powierzchni. Murowane obiekty gospodarcze są ogromną inwestycją, a ich wybudowanie zajmuje dużo czasu, cenionego przez przedsiębiorców. Dlatego hale namiotowe przygotowane pod magazyn stanowią znakomitą i tańszą alternatywę. Proces budowy przebiega szybko, a w razie potrzeby konstrukcję można łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce.

Hala namiotowa posiada o wiele więcej zalet niż tylko niski koszt budowy. Materiał, z którego wykonana jest powłoka zapewnia ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych. Jest elastyczny oraz wytrzymały na obciążenia, np. podczas silnych podmuchów wiatru. Niektóre modele posiadają w poszyciu dachowym wbudowane ,,okna” wykonane z przezroczystego materiału, dzięki któremu światło prześwituje do środka. Z tego względu hala użytkowana w dzień, jako magazyn lub inne pomieszczenie nie wymaga dodatkowego oświetlenia.

To wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji. Materiał poszycia cechuje się odpowiednią przepustowością, dzięki czemu nie dochodzi do skraplania pary wodnej we wnętrzu hali. Tego typu obiekty można w zimie ogrzewać za pomocą osobnej instalacji grzewczej. Natomiast modele przeznaczone do użytkowania głównie w niskich temperaturach posiadają wbudowane systemy grzewcze.

Hale namiotowe powszechnego zastosowania

Istnieją uniwersalne modele hal namiotowych, które mogą być wykorzystane jako stoiska na bazarach, targach, obiekty do eventów, przyjęć, itd. W zależności od wymaganej powierzchni, można je łatwo rozbudować oraz szybko zdemontować. To sprawia, że znajdują zastosowanie jako mobilne obiekty, które po złożeniu można łatwo transportować i wznosić w dowolnym miejscu. Posiadają różne rozmiary i kształty, co pozwala je wybudować na płaskim terenie, nawet o nieregularnym kształcie i uzyskać ochronę przestrzeni roboczej. Ich pokrycie jest cienkie i jednocześnie niesamowicie wytrzymałe na działanie silnych podmuchów wiatru.

W zależności od potrzeb, w powłoce umieszczone są okna (w dachu lub ścianach), dzięki czemu wewnątrz jest jasno. Poza tym w niektórych halach namiotowych można zwinąć lub wypiąć ściany, aby dopasować je odpowiednio do pełnionej funkcji.

Hale namiotowe z aluminium

Aluminiowe hale namiotowe są lekkie i odporne na korozję. Można je łatwo wznieść i zdemontować, co ułatwia transport. To sprawia, że często są wykorzystywane w przedsięwzięciach wymagających częstego przemieszczania się. Wbrew pozorom niewielka waga szkieletu jest solidna i odpowiednio zakotwiczona wytrzymuje silne podmuchy wiatru. Dlatego można je wykorzystywać jako obiekty przemysłowe lub do imprez okolicznościowych przez cały rok – bez względu na warunki atmosferyczne. Tego rodzaju hale namiotowe znajdują zastosowanie jako przenoście pawilony handlowe.

Hale namiotowe ze stalową konstrukcją

Stalowa konstrukcja jest bardziej wytrzymała niż aluminiowa. Elementy wykonane są z wysokogatunkowej stali zabezpieczonej przed korozją warstwą lakieru lub ocynku. Ze względu na wyższą wagę i wytrzymałość, często są wykorzystywane w przemyśle i pełnią funkcję magazynu, a nawet hali produkcyjnej. Niewielki koszt rozbudowy i brak obowiązku uzyskania specjalnych pozwoleń budowlanych sprawia, że z tego rozwiązania korzysta coraz więcej przedsiębiorców w różnych branżach.

Poza tym hale namiotowe o dużych przestrzeniach znajdują zastosowanie jako zadaszenia dla obiektów sportowych, np. lodowiska w zimie, boiska do piłki nożnej (orliki), korty tenisowe, itd. Dzięki temu obiekty te można użytkować nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, np. mrozów, wiatru, deszczu, itd. Na to rozwiązanie decydują się również właściciele ujeżdżalni koni, ponieważ obiekt może być dopasowany wielkością i formą do konkretnych potrzeb.

W sezonie letnim stanowią ,,lokale”, w których organizowane są przyjęcia weselne. Z racji tego, że mogą stać przez 180 dni bez specjalnych pozwoleń budowlanych, są wykorzystywane od wiosny do jesieni. W okresie niższych temperatur można je ogrzewać w celu zapewnienia gościom odpowiedniej temperatury. Hale namiotowe z przeznaczeniem do imprez masowych posiadają dodatkowe systemy wentylacji, dzięki czemu zapewniają optymalny przepływ powietrza.

Hale namiotowe cieszą się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, ponieważ umożliwiają szybkie i łatwe zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni roboczej. Mogą być używane jako obiekty magazynowe przez cały rok lub czasowo do organizacji imprez masowych przy niskich nakładach finansowych.