Jak najlepiej zezłomować stare auto? W dawnych czasach niemal każdy samochód był w naszym kraju przedmiotem, który da się jeszcze naprawić. Jednakże po tym, jak rynek został zalany egzemplarzami z trzeciej ręki, wyeksploatowanymi i niesprawnymi, ich złomowanie stało się czymś naturalnym. W pozbyciu się kłopotu pomaga skup aut Szczecin, czyli firma świadcząca profesjonalne usługi rozbiórki pojazdu na części. Udanie się w takie miejsce gwarantuje możliwość otrzymania odpowiedniego zaświadczenia oraz drobnej sumy gotówki, która będzie ekwiwalentem za zostawiany przedmiot.
Wyrejestrowanie auta
Niechcianego samochodu nie można pozbyć się w sposób niekontrolowany. Możliwości w tym zakresie są regulowane ustawą Prawo o Ruchu Drogowym, przygotowaną i zatwierdzoną przez sejm 20 czerwca 1997 roku. Aby móc legalnie wyrejestrować samochód i przestać płacić jego OC, muszą zajść określone okoliczności, np. kradzież lub kasacja za granicą. Jeśli jest on po prostu stary, niekompletny, niesprawny i nie ma możliwości lub chęci jego sprzedaży w indywidualne ręce po stronie właściciela, to należy udać się do specjalistycznej firmy oferującej skup aut do złomowania. W tych miejscach można szukać pomocy w procesie wyrejestrowania oraz uzyskania odpowiednich dokumentów dla obecnego posiadacza maszyny.
Rozbiórka na części
Firmy, które posiadają pozwolenie marszałka województwa (będące poświadczeniem legalności działań) oraz szereg innych certyfikatów, działają na dwa sposoby. Część z nich gromadzi wraki na większej przestrzeni, udostępniając je osobom poszukującym określonych elementów. Demontaż następuje wtedy po stronie konsumenta lub na specjalne jego zlecenie. Miejsca tego typu bardzo często określane są mianem „szrotów”. Ich prowadzenie z roku na rok jest mniej opłacalne, ze względu na silną konkurencję wśród firm oferujących już rozebrane części lub nowe, chińskie zamienniki drogich oryginałów. Zaciera się też tradycja przydomowych warsztatów — większość posiadaczy aut woli oddać maszynę do mechanika, ponieważ naprawa wymaga zbyt dużych umiejętności i posiadania wielu narzędzi, w tym komputerowych.
Drugim sposobem jest automatyczny demontaż każdej maszyny. Skup aut po nabyciu egzemplarza rozpoczyna proces jego rozbiórki, odzyskując sprawne części lub regenerując niektóre z nich. Jest to bardzo korzystne działanie z punktu widzenia ekologii, ponieważ część elementów może być ponownie wykorzystana w samochodach wymagających naprawy. Cała reszta w postaci zużytych płynów, niepotrzebnych plastików, skorodowanej blachy i innych podzespołów jest segregowana i oddawana do utylizacji w wyspecjalizowanych zakładach.
Sprawy urzędowe
Skup aut w momencie odbioru maszyny, wystawia komplet zaświadczeń o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego tablic oraz karty pojazdu. Jeden egzemplarz pozostaje w firmie, a dwa trafiają do klienta. W ciągu trzydziestu dni należy udać się z nimi do wydziału komunikacji. Wypełnia się tam wniosek o wyrejestrowanie samochodu i oddaje urzędnikowi. Dopiero po tej czynności wszystkie formalności związane ze złomowaniem są doprowadzone do końca. Oczywiście warto także pamiętać o poinformowaniu ubezpieczyciela o całym fakcie, aby nie naliczył on składki OC na kolejny okres. Wcześniej opłacone ubezpieczenie nie podlega zwrotom.
Ile można dostać za złomowanie?
Istnieją przypadki, w których to posiadacz musi zapłacić za oddanie auta. Dzieje się tak w momentach, w których ubytek wagi maszyny jest większy niż 10%. Stacja demontażu nie może policzyć więcej niż 10 zł za każdy z brakujących kilogramów.
Jeśli wszystko jest kompletne, to w zależności od masy całkowitej, stawki wynoszą od 300 do 500 złotych za egzemplarz. Nie jest to dużo, lecz w przypadku możliwości pozbycia się problemu ze starym samochodem od ręki, jest to uczciwa cena. Nieco lepiej wypada nie skup aut do złomowania, lecz taki działający w sposób tradycyjny. W tym przypadku pomiędzy stronami zawierana jest klasyczna umowa, w której nie ma mowy o wyrejestrowaniu pojazdu. Maszyna musi się jednak kwalifikować do typowych działań sprzedażowych na rynku, czego określeniem zajmuje się pracownik skupu aut. Jeśli opinia będzie negatywna, to jedyną opcją pozostaje złomowanie.
Posiadanie bardzo starego samochodu bez wartości kolekcjonerskiej i z niewiele wartymi częściami, staje się istotnym kłopotem dla właściciela. Najczęściej jest to maszyna do granic możliwości wyeksploatowana, niezdolna do jazdy i przejścia badań technicznych. Jeśli naprawa znacznie przekracza realną wartość rynkową, co można często obserwować przykładowo w momencie konieczności dokonania kompletnego remontu silnika, to złomowanie takiego egzemplarza jest jedyną, racjonalną opcją. Skup samochodów Stargard jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem, ponieważ legalnie działające przedsiębiorstwo, posiadające wszystkie niezbędne pozwolenia, może bez problemu wystawić dokumentację pozwalającą na wyrejestrowanie pojazdu. Zarobek na samochodzie jest symboliczny, ale samo pozbycie się problemu niesamowicie cenne. Przeznaczając maszynę do demontażu, istnieje też duże prawdopodobieństwo, że przyczyniamy się do prowadzenia działań ekologicznych, wpływających korzystnie na jakość życia na naszej planecie.