Pracownicy z Ukrainy – czy warto ich zatrudniać? Pracodawcy to osoby bardzo dobrze odnajdujące się w biznesowej rzeczywistości i do tego są przedsiębiorczy, a więc i oszczędni. Inaczej nie utrzymaliby się na powierzchni ze swoją firmą i zamiast być pracodawcami, sami by musieli dać się komuś zatrudnić. Ktoś, kto wie, jak to jest pracować na siebie, a nie na innych, nie odda chętnie tej wolności, więc właściciele firm za wszelką cenę chcą kontynuować i rozwijać swoją działalność, a nie z niej rezygnować.

Wady i zalety pracowników z Ukrainy

Pracownicy z Ukrainy - czy warto ich zatrudniać?

Gdzie szukać pracowników? Z Ukrainy, a może z Polski? Jakie są wady i zalety zatrudnienia osób o danym obywatelstwie? Czy są jakiekolwiek różnice? Te wszystkie pytanie spędzają sen z powiek wielu osobom, zastanawiającym się nad takim rozwiązaniem dla swojej firmy. Najpierw może warto pochylić się nad korzyściami płynącymi z zatrudnienia obcokrajowców.

Utarty pogląd głosi, że Ukraińcy są gotowi pracować ciężko nawet za śmiesznie niskie kwoty. Jest to stereotyp pochodzący sprzed wielu lat, ale niestety nadal do pewnego stopnia rzeczywistość mu odpowiada. Ma to zastosowanie zwłaszcza w przypadku pracowników fizycznych. Jeśli jednak ogólnie jest się pracownikiem fizycznym, to i tak człowiek musi się godzić z wypłatą niższą niż ta prezesa banku czy sekretarki. Taka jest smutna prawda, ale każdy wybiera swój zawód, więc też nie można mieć do nikogo pretensji.

Przyjeżdżający do Polski pracownicy z Ukrainy bez wizy i znajomości języka nie powinni się spodziewać, że będą zarabiać świetne pieniądze. Niektórym to odpowiada i nie narzekają, a inni, którzy chcą od życia czegoś więcej, wyjeżdżają jeszcze dalej za granicę.

Problemy pracowników

Im bardziej na zachód, tym większe wypłaty, tak się wszystkim wydaje. To nie do końca prawda, bo na przykład Hiszpania jest bardziej na zachodzie niż Niemcy, a wcale nie uchodzi za raj na ziemi, w porównaniu właśnie z krajem za Odrą. Ktoś, kto radzi sobie w Polsce, może się dziwić tym wszystkim emigrującym do Niemiec, że w ogóle chcą tam żyć, ale im nie chodzi o życie, tylko o pieniądze. Ukraińcom przyjeżdżającym do Polski chodzi nie zawsze tylko o to. Jak wiadomo, sytuacja w ich kraju nie pozwala na spokojne i szczęśliwe życie, ponieważ wciąż dzieją się tam okropne rzeczy. Niektórym skończyła się już cierpliwość i mają dość czekania, aż nastąpi zmiana na lepsze.

Starają się więc ułożyć sobie życie w innych krajach. Polska jest blisko i ma stabilną, choć niekoniecznie wspaniałą sytuację gospodarczą, więc to oczywiste, że pracodawcy nawet nie muszą się specjalnie martwić o to, gdzie znaleźć pracownika z Ukrainy https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/, bo on sam się pojawi kiedy tylko zostanie opublikowana oferta pracy. Jest to więc korzystne dla pracodawców, ponieważ nie muszą się starać o pracowników, płacić agencjom pośrednictwa pracy, ani przeprowadzać kosztownej rekrutacji, choć to by czasem było korzystne, jeśli zależy nam na zatrudnieniu kogoś najlepszego, a nie pierwszej lepszej chętnej osoby.

Wykształceni pracownicy z Ukrainy

Innym aspektem zatrudniania naszych sąsiadów zza wschodniej granicy jest dawanie pracy studentom, którzy tu przyjechali studiować i zostali w naszym pięknym kraju. To już jest inny typ pracownika – wykształcony, przygotowany do innych wyzwań niż praca fizyczna w sklepie czy zakładzie produkcyjnym. Młodzi ludzie z Ukrainy przyjeżdżają tutaj po edukację, która na szczęście w Polsce jest na niezłym poziomie, choć to się zapewne wkrótce zmieni, jeśli się weźmie pod uwagę dynamiczną i tragiczną sytuację szkół niższego szczebla. Jednak na ten moment zastanawiają się i studenci, i pracownicy z Ukrainy, jak uzyskać kwalifikacje niezbędne do znalezienia dobrej pracy w Polsce.

Zdobycie wyższego wykształcenia to na pewno dobra droga ku temu, by stać się dobrą inwestycją dla potencjalnego pracodawcy. Ten zyskuje bowiem osobę zmotywowaną i chętną do pracy, która w dodatku na pewno dobrze sobie radzi z nowymi sytuacjami, skoro poradziła sobie z przeniesieniem swojego życia do obcego kraju i osiągnęła taki sukces jak ukończenie uniwersytetu. Poza tym Ukrainiec po studiach w Polsce zna swój język, a także polski, a do tego umie się najczęściej dogadać także po rosyjsku i angielsku. To świetna i korzystna oferta dla pracodawców poszukujących poliglotów, na przykład do kontaktu z zagranicznym klientem.

Ewentualnie biura tłumaczeń i tego typu twory także rozglądają się za osobami wielojęzycznymi i często ich celem są właśnie pracownicy z Ukrainy. Jak zatrudnić taką osobę, to już temat na osobny tekst, ponieważ regulują to różne przepisy i nie jest to takie proste, ale na pewno warte zachodu, biorąc pod uwagę wynikające z tego korzyści.

Jednak w tym rozwiązaniu są także małe niedogodności, jak na przykład dodatkowe formalności związane z zatrudnianiem obywatela innego kraju. Wszystko jest oczywiście możliwe do objęcia umysłem, ale to jednak jakiś dodatkowy wysiłek, który zniechęca niektórych. Niemniej jednak ci, którzy go podjęli, zapewne nie żałują. Jest to bowiem dobra inwestycja w przyszłość swojej firmy i umożliwienie jakiejś miłej i sympatycznej osobie zrobienia kariery w Polsce.