Czym jest przemysłowa filtracja powietrza? Zanieczyszczenie powietrza stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Wiele słyszymy o tym, jak niekorzystnie może na nas wpływać smog czy spaliny samochodowe, ale warto zauważyć, że źródłem zanieczyszczeń jest również przemysł. Firmy używają specjalistycznych przemysłowych filtrów powietrza, które pomagają oczyścić powietrze ze szkodliwych cząstek stałych. 

Pomiar poziomu zanieczyszczeń

W każdej fabryce, firmie produkcyjnej czy elektrowni muszą być mierzone poziomy zapylenia. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z przepisów prawa i ma na celu nie tylko ochronę pracowników, ale również ograniczenie emisji potencjalnie szkodliwych substancji. Wykonywanie pomiarów i uzyskiwanie wiarygodnych wyników to pierwszy krok do skuteczniejszego oczyszczania powietrza. Nadmiar zawieszonych ciał stałych przedostanie się do płuc organizmu człowieka, a także przedostanie się do atmosfery, co jest niezwykle szkodliwe. Uzbrojony w dane o ilości i rodzaju zanieczyszczeń można dobrać odpowiedni system filtracji. Pamiętajmy, że firmy produkujące części samochodowe stosują zupełnie inne przemysłowe filtry powietrza, inne wykorzystują branżę spożywczą czy farmaceutyczną.

Czy filtracja powietrza jest obowiązkowa?

Czym jest przemysłowa filtracja powietrza?

Czym jest przemysłowa filtracja powietrza?

Wśród przedsiębiorców często pojawia się pytanie: Czy filtracja powietrza jest koniecznością, czy jest opcjonalna? Cóż, odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Najpierw musimy określić poziom zapylenia w danym miejscu. W przypadku przekroczenia normy podstawowej należy zakupić i zamontować przemysłowe filtry powietrza. Jest mało prawdopodobne, aby pracownicy lub inne osoby narażone na zanieczyszczone powietrze były narażone.

Filtrowanie jest jednak dobrowolne, pod warunkiem nieprzekraczania kryteriów, chyba że jego obowiązek wynika z innych szczególnych przepisów prawa. Z drugiej strony kodeks etyczny prowadzenia biznesu wymaga od nas troski o zdrowie naszych pracowników i środowisko naturalne. Obecnie coraz większą wagę przywiązujemy do tego, aby do atmosfery trafiało jak najmniej szkodliwych substancji. Zmniejszenie ich do zera jest niemożliwe, ale opłacalne dla działań mających na celu ochronę przyrody i zdrowia ludzi. Dzięki temu przedsiębiorcy coraz chętniej kupują przemysłowe filtry powietrza spełniające rygorystyczne normy i zgodne ze światowymi standardami. Zapewniają skuteczniejsze oczyszczanie powietrza przed wywietrzeniem na zewnątrz.

Schemat działania przemysłowego filtra powietrza

Jak działają przemysłowe filtry powietrza https://airconfilters.pl/filtry-do-przemyslu-i-produkcji/? Sam schemat jest bardzo prosty, choć budowa urządzenia jest oczywiście nieco bardziej skomplikowana. Z reguły przemysłowe filtry powietrza wyposażone są w układy zasysające powietrze z otoczenia. Następnie przechodzi przez odpowiedni materiał, który można porównać do sita. Zadaniem tego filtra jest zatrzymanie potencjalnie szkodliwych substancji, czyli cząstek pyłu, pyłu czy spalin. Oczyszczone powietrze, które przechodzi przez sito, jest pompowane z powrotem do otoczenia.

Czy filtr jest w stanie wchłonąć wszystkie zanieczyszczenia? Niestety, nie mamy obecnie idealnego urządzenia, które może całkowicie oczyścić powietrze. W większości przypadków ich skuteczność szacuje się na ponad 90%, co oznacza, że ​​większość zanieczyszczeń pozostaje w filtrze. Jednak część z nich zawsze powróci do środowiska. Ważny jest dobór odpowiedniego wyposażenia do potrzeb konkretnej jednostki. Tutaj musimy najpierw wziąć pod uwagę stopień zapylenia oraz powierzchnię warsztatu produkcyjnego.

Ile kosztuje konserwacja przemysłowych filtrów powietrza?

Zakup przemysłowych filtrów powietrza jest płatny. Niemniej jednak musimy również wziąć pod uwagę koszty związane z jego utrzymaniem, aby mógł on wykonywać swoje podstawowe zadania. Przede wszystkim należy regularnie czyścić filtr. To, jak często musimy sprzątać, zależy od wielu czynników. Producenci najczęściej wydają odpowiednie zalecenia w tej kwestii, do których z pewnością warto się zastosować.

Ważna jest również regularna konserwacja i przeglądy. Dzięki nim możemy sprawdzić, czy przemysłowe filtry powietrza działają prawidłowo. Koszt utrzymania systemu filtracji jest oczywiście kosztem uzyskania przychodów dla przedsiębiorców. Oznacza to, że poniesione wydatki można odliczyć od podstawy opodatkowania. Dotyczy to nawet tych przedsiębiorców, którzy decydują się na montaż opcjonalnego filtra powietrza.

Pamiętajmy, że choć filtry nie są tanie w zakupie i utrzymaniu, to w wielu przypadkach są niezbędne. Ograniczając emisję szkodliwych substancji, filtry mogą lepiej chronić zdrowie pracowników i środowisko naturalne.

Aircon filtry przemysłowe
Woźniaka 28
40-389 Katowice
322022079
airconfilters.pl