Jak pożegnać się z ukochanym kotem? Podczas gdy niektóre koty mogą żyć długo, nasi przyjaciele mogą pewnego dnia umrzeć. Życie jest nieubłagane, więc powinniśmy o nim zapomnieć. Nieszczęśliwy los trzeba jak najszybciej zaakceptować i odpowiednio się przygotować, gdy nadejdzie ten smutny czas. Skąd wiemy, że kot umiera? Jak pomóc kotu zanim zdechnie? Jak poradzić sobie z emocjami po stracie zwierzaka? Na co powinienem zwrócić uwagę zakopując kota? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, który z pewnością uspokoi czytelników.

Skąd wiemy, że kot umiera?

Warto wspomnieć, że koty nie wiedzą, że ich koniec jest bliski – podobnie jak inne zwierzęta. W praktyce oznaczało to, że nie przyjdzie poinformować nas, że się z nami żegna. Mimo to mogą istnieć pewne oznaki wskazujące na zbliżający się trudny czas. Skąd więc wiemy, kiedy kot umiera?

Zwierzak będzie się wtedy zachowywał na uboczu, unikając ludzi, chowając się w rogach. Ma to bezpośredni związek z tym, że w takich momentach jest wyczulony na bodźce i jednocześnie stara się ich jak najbardziej unikać. Może też by nas unikał, nie tęskniłby za naszym kontaktem. Zależy to jednak od tego, z jakim zwierzęciem mamy do czynienia. Rezultatem może być to, że zwierzęta domowe będą nienormalnie szukać z nami połączeń. Szukajmy więc naprawdę subtelnych sygnałów. Tylko wtedy możemy być pewni, że nadchodzi ta nieprzyjemna chwila. Można wywnioskować, że o ile problematyczne jest jednoczesne określenie, kiedy kot umiera na podstawie pewnych sygnałów, to możemy się domyślać, że ten moment jest nieuchronny.

Jak pomóc kotu zanim zdechnie?

Jak pożegnać się z ukochanym kotem?

Jak pożegnać się z ukochanym kotem?

Wiemy już, z jakim bólem mogą wyglądać nasze koty. Warto wspomnieć, że umieranie to proces, który może trwać kilka dni – wtedy zachowanie kota zmienia się najbardziej. Co więcej, pogarszają się również funkcje życiowe zwierząt.

Czy możemy pomóc naszemu przyjacielowi w tej sytuacji? z pewnością! Najpierw zadbajmy o to, by zwierzę opuszczało go w optymalnych warunkach. Nie możemy pokonać śmierci – bez względu na to, jak bardzo się staramy, ona nadejdzie. Niemniej jednak możemy upewnić się, że kot opuszcza dom w komfortowych warunkach. Wbrew pozorom jest to dla niego bardzo ważne. Koty nie rozumieją, że umierają i że ich śmierć jest ostateczna. Zrozumiał jednak, że coś jest z nim nie tak. W praktyce oznacza to, że kot wyczuwa zmiany w organizmie i wie, że są one negatywne. Jeśli on też cierpi, prawdopodobnie jest zdezorientowany i przestraszony, a może nawet przerażony tym, co się właściwie dzieje.

Jak poradzić sobie z emocjami po stracie zwierzaka?

Trzeba przyznać, że dla wielu ludzi śmierć kota nie jest czymś, co od razu stawia cię na porządku dziennym. Był naszym krewnym przez długi czas, byliśmy do niego przywiązani i spędzaliśmy z nim dużo czasu. Nic dziwnego, że trudno nam zaakceptować fakt, że zwierzęta niemal natychmiast znikają z naszego życia. Po pierwsze, mamy prawo do przeżywania emocji związanych ze śmiercią kota.

Możemy płakać, smucić się – to zupełnie naturalne. Nie powinieneś go tam mieć. Wielu z nas może się to wydawać dziwne, ale ze względu na ilość czasu spędzanego z naszymi kotami rozwijamy do nich przywiązanie. Jeśli jest nam niezwykle trudno poradzić sobie z sytuacją, nie bójmy się szukać pomocy u ekspertów. Samotne przeżywanie twojego smutku to najgorsze, co możemy zrobić. Innym rozwiązaniem może być zaopiekowanie się innym stworzeniem. Chociaż możemy nie być jeszcze gotowi na wprowadzenie nowego kota do domu, ból ustąpi po pewnym czasie.

Na co powinienem zwrócić uwagę chowając kota?

Pochówek kota to oczywiście bardzo bolesna i problematyczna sprawa. Jeśli kot jest uśpiony, jego ciało można zatrzymać w gabinecie weterynaryjnym. Później trafi do zakładu recyklingu. Dla własnego spokoju najlepiej zabrać ze sobą śpiącego kota. Gdybyśmy w pobliżu mieli dedykowany cmentarz dla zwierząt, można by tam chować czworonogi.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem alternatywnym jest krematorium dla zwierząt. Tam ciało zostało poddane kremacji zwierzęcia, np w Koszalinie animaleden.pl/kremacja-zwierzat-koszalin/. W końcu możemy dostać prochy w urnach. Do wyboru mamy kremację indywidualną lub grupową, której cena zależy głównie od wagi zwierzęcia oraz od tego, który wariant z powyższych opcji zostanie wybrany. Pod żadnym pozorem nie wolno zakopywać ciała w miejscu publicznym – grozi za to grzywna.

Animal Eden krematorium dla zwierząt
Rosówek 30
72-001 Rosówek
508508677
www.animaleden.pl